Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/415-167/09/HS
z 20 lutego 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/2/415-167/09/HS
Data
2009.02.20



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
odsetki
stosunek pracy
wynagrodzenia
zaniżenie
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Czy wypłacone odsetki tytułem dopłat do zaniżonych wynagrodzeń i zasiłków chorobowych dla pracowników podlegają opodatkowaniu?



Wniosek ORD-IN 815 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 01 grudnia 2008r. (data wpływu do tut. Biura 05 grudnia 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu rozliczenia odsetek od zasiłków chorobowych – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05 grudnia 2008r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu rozliczenia odsetek od zasiłków chorobowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 24 czerwca 2008r. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, na podstawie którego wnioskodawca jest zobowiązany do sporządzania korekt wypłacanych świadczeń chorobowych.

W wyniku korekt wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłku chorobowego dokonywanych w oparciu o ww. wyrok pracodawcy muszą naliczyć i wypłacić odsetki.

W przypadku wynagrodzenia chorobowego odsetki pokrywają pracodawcy i odsetki te nie są opodatkowane podatkiem dochodowym. Jeżeli natomiast chodzi o odsetki od zasiłków to tutaj ZUS określił zasady ich naliczania i finansowania w opublikowanym komunikacie dostępnym na oficjalnej stronie ZUS.

Jeżeli wyrównanie zasiłku następuje z urzędu, a ma to miejsce, gdy zasiłek chorobowy przysługiwał w dniu wejścia w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, pracodawca ma termin 30 dni na wyrównanie świadczeń – czyli do czerwca 2008r. Odsetki naliczone do dnia 06 sierpnia 2008r. są rozliczane w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne. Jeżeli pracodawca nie zdążył skorygować tych świadczeń do 06 sierpnia 2008r., odsetki naliczane i wypłacane po dniu 06 sierpnia 2008r. pokrywa już pracodawca i te odsetki nie są wliczane w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne.

W przypadku świadczeń korygowanych na wniosek zainteresowanego, odsetki od zasiłków chorobowych są rozliczane w ciężar składek ZUS, jeżeli wyrównanie nastąpi do 30 dni od złożenia wniosku. Jeżeli wyrównanie nastąpi po 30 dniach od złożenia wniosku, odsetki od zasiłków chorobowych należne od 31 dnia płaci ze swoich środków pracodawca i nie podlega to rozliczeniu w ciężar składek na ubezpieczenie społeczne.

Od odsetek od zasiłków chorobowych niezależnie czy są one rozliczane w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne, czy pokrywa je ze swoich środków pracodawca - należy odprowadzić podatek dochodowy.

Wyżej opisany sposób rozliczeń odsetek od zasiłków został opisany do zastosowania przez płatników na oficjalnych stronach ZUS.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy odsetki od zasiłków chorobowych wypłacane w związku z korektami tych zasiłków ze względu na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 24 czerwca 2008r. należy opodatkować podatkiem dochodowym i ująć w rozliczeniu rocznym PIT-11 bądź PIT-40 lub potraktować powyższe dochody jako przychód z innych źródeł i wystawić w związku z tym PIT-8C...

Zdaniem wnioskodawcy, ze względu na zawiłość rozliczania i finansowania odsetek od zasiłków, pracodawca naliczył w listach płac, potrącił i odprowadził należny podatek wykazując go w PIT-4 za dany okres. Dochód ten będzie również wykazany w rozliczeniu rocznym PIT-11 i PIT-40.

Ze względów technicznych (oprogramowania służącego do naliczania płac) wszystkie należności wypłacane w listach płac wchodzą do kartotek zarobkowych i podatkowych, a następnie do PIT-11. Ponadto ilość korygowanych świadczeń jest duża, więc jakiekolwiek inne rozwiązanie sprawy wykazania i odprowadzenia podatku od odsetek spowodowałoby konieczność indywidualnych i ręcznych rozliczeń, a także dokonania korekt kartotek zarobkowych i podatkowych.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje.

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tj. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy źródłami przychodów są stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta.

Na podstawie art. 11 ust. 1 ww. ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14 - 16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów są „inne źródła”. Za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 uważa się w myśl art. 20 ust. 1 ww. ustawy w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach. Katalog przychodów z innych źródeł jest katalogiem otwartym, o czym przesądza użycie przez ustawodawcę sformułowania „w szczególności”. W katalogu wyliczeń zawartych w art. 20 ust. 1 powołanej ustawy znajdują się m.in. zasiłki z ubezpieczenia społecznego (zasiłki chorobowe).

Podkreślić jednakże należy, że wyliczenie zawarte w art. 20 ust. 1 ww. ustawy jest jedynie wyliczeniem przykładowym. Tym samym zakres art. 20 ust. 1 ww. ustawy obejmować będzie także innego rodzaju przychody, gdzie indziej w ustawie nie wymienione, czyli m.in. odsetki wypłacane przez płatnika od zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego (zasiłków chorobowych). Tego rodzaju odsetki nie zostały wymienione w katalogu zwolnień z opodatkowania podatkiem dochodowym, zawartym w art. 21 ust. 1 powołanej ustawy. Podlegają zatem opodatkowaniu.

W świetle zapisu art. 42a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych. Na płatniku, który dokona wypłaty odsetek od zaniżonych zasiłków chorobowych ciążyć zatem będzie obowiązek sporządzenia i przekazania podatnikowi, oraz właściwemu organowi podatkowemu informacji PIT-8C o wysokości uzyskanego przychodu, w terminie i na zasadach określonych w art. 42a ustawy. Przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy, podatnik winien wykazać w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym powstał przychód.

Odsetki te nie powinny więc być wykazane w informacji PIT - 11 czy w rocznym obliczeniu podatku PIT-40.

Stanowisko wnioskodawcy w powyższym zakresie należało uznać zatem za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj