Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/1/415-137/09/MK
z 29 kwietnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/1/415-137/09/MK
Data
2009.04.29



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Termin przekazywania zryczałtowanych zaliczek i podatków

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe --> Termin i zasady sporządzania zeznań


Słowa kluczowe
korekta
obowiązek płatnika
składki na ubezpieczenia zdrowotne
umowa zlecenia


Istota interpretacji
Jakie są skutki podatkowe zwrotu w 2009r. przez płatnika nieprawidłowo pobranych w 2005r. i 2006r. składek na ubezpieczenia zdrowotne?



Wniosek ORD-IN 946 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. przedstawione we wniosku z dnia 09 lutego 2009r. (data wpływu do tut. Biura – 12 lutego 2009r.), uzupełnione w dniu 20 marca 2009r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwrotu zleceniobiorcom przez płatnika składek na ubezpieczenie zdrowotne w części dotyczącej:

  • przekazania zleceniobiorcy odliczonych składek zdrowotnych i obowiązku ich ujęcia w rocznym zeznaniu oraz braku obowiązku zmiany PIT-4 – jest prawidłowe
  • wykazania w części E i poz. 108 zeznania podatkowego za 2009r. zwróconych składek zdrowotnych – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 lutego 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwrotu zleceniobiorcom przez płatnika składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Z uwagi na fakt, iż nie została uiszczona opłata, pismem z dnia 17 marca 2009r. Znak: IBPB II/1/415-137/09/MK wezwano wnioskodawcę o jego uzupełnienie. W dniu 20 marca 2009r. uiszczono opłatę.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W wyniku kontroli przeprowadzonej przez inspektora ZUS stwierdzono, że zgłoszono do ubezpieczenia zdrowotnego zleceniobiorcę – studenta Politechniki. Zleceniobiorca ten odbył studia wyższe magisterskie i uzyskał w marcu 2006r. tytuł inżyniera. Na podstawie danych zawartych w systemie informatycznym ZUS ustalono, że ubezpieczony od marca 2006r. jest pracownikiem Spółki Akcyjnej.

Wnioskodawca zgłosił również do ubezpieczenia zdrowotnego zleceniobiorcę – ucznia ZSZ. Z posiadanych informacji nie wynikało, że ww. osoby są uczniami, w związku z powyższym na podstawie danych składki na ubezpieczenie zdrowotne były przez cały okres zatrudnienia potrącane. Po korekcie danych dokonano korekty składek ZUS. W wyniku zmiany w ubezpieczeniu zdrowotnym nastąpiła zmiana w podatku dochodowym od osób fizycznych. Ulegnie on podwyższeniu o kwotę składki zdrowotnej do odliczenia. Okres zmian dotyczy terminów: marzec 2005r. – czerwiec 2006r. W związku z dokonaną korektą w składkach ZUS nastąpi zwrot uprzednio zapłaconych składek na ubezpieczenia zdrowotne.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Jak prawidłowo skorygować, wyliczyć i zwrócić zaległy podwyższony o składki na ubezpieczenie zdrowotne podatek dla ww. osób...
  2. Czy korygować PIT-4 za miesiące od marca 2005r. do czerwca 2006r....
  3. W jaki sposób rozliczyć się z ww. zleceniobiorcami...

Zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z art. 45 ust. 3a pkt 1 przekaże zapłacone i odliczone składki na ubezpieczenie zdrowotne z informacją o obowiązku rozliczenia się za rok 2009 z osiągniętego przychodu w części E poz. 108.

Ponadto wnioskodawca nie zmieni wysłanych PIT-4 za interesujące go okresy.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 27b ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008r. Nr 164, poz. 1027) pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie ustawy oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z treści art. 45 ust. 3a pkt 1 ww. ustawy wynika, iż w przypadku otrzymania zwrotu uprzednio zapłaconych i odliczonych składek na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne - w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w ust. 1 lub ust. 1a pkt 2, składanym za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności, podatnik jest obowiązany doliczyć odpowiednio do dochodu lub podatku, obliczonego zgodnie z art. 27 albo art. 30c, kwoty uprzednio odliczone.

Przy czym z przepis art. 45 ust. 1 tej ustawy wynika, iż podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym zarówno w 2005r. jak i w 2006r., osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1, z tytułu działalności określonej m.in. w art. 13 pkt 8 oraz art. 18, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 % należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b).

Zaliczkę od dochodów, o których mowa w ust. 1, obliczoną w sposób określony w tym przepisie, zmniejsza się, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 2 i ust. 2, o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej przez płatnika, o którym mowa w ust. 1, zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (art. 41 ust. 1a ww. ustawy).

Przepis art. 42 ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie deklaracje według ustalonego wzoru (PIT-4).

W terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani przesłać podatnikom, o których mowa w art. 3 ust. 1, oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatnika - imienne informacje o wysokości dochodu, sporządzone według ustalonego wzoru (PIT-11/8B) – art. 42 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż płatnik nie wiedząc, że osoby z którymi zawał umowy zlecenia są uczniami, pobierał nieprawidłowo w okresie od marca 2005r. do czerwca 2006r. od przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 8, składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Obecnie wnioskodawca (zleceniodawca) dokona zwrotu ww. zleceniobiorcom za powyższy okres kwoty uprzednio zapłaconych i odliczonych składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz poinformuje te osoby o obowiązku rozliczenia się za 2009r. na podstawie art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z osiągniętego przychodu w części E poz. 108 zeznania. Wynika również, że wnioskodawca nie zmieni PIT-4 za ww. okres.

W świetle powyższego, zwrócone w 2009r. przez wnioskodawcę (zleceniodawcę) za okres od marca 2005r. do czerwca 2006r. kwoty składek na ubezpieczenie zdrowotne, uprzednio zapłaconych i odliczonych w zeznaniach podatkowych za 2005r. i 2006r., zleceniobiorca obowiązany jest na podstawie art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – w brzmieniu obowiązującym w 2009r. – doliczyć do należnego podatku za 2009r.

Należy zauważyć, iż w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma regulacji określającej jaki dokument winien sporządzić w tej sytuacji wnioskodawca. Zatem należy przyjąć, iż ma tu zastosowanie ogólna reguła, według której dowodem może być wszystko co może się przyczynić do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. W takiej sytuacji zasadne jest, aby wnioskodawca jako płatnik (zleceniodawca) poinformował na piśmie osoby, z którymi zawarł w 2005r. i 2006r. umowy zlecenia, o zwróconych składkach na ubezpieczenie zdrowotne oraz o obowiązku wynikającym z ww. art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto płatnik – wnioskodawca nie ma obowiązku dokonania korekty deklaracji PIT-4 za 2005r. i 2006r. z tytułu nienależnie pobranych składek na ubezpieczenie zdrowotne, ponieważ sporządzone za ten okres informacje były prawidłowe, gdyż odzwierciedlały stan faktyczny, a więc wysokość pobranych przez płatnika składek na ubezpieczenie zdrowotne, a nie wysokość składek należnych.

Wobec powyższego stanowisko wnioskodawcy w powyższym zakresie jest prawidłowe.

Stwierdzić również należy, iż w chwili obecnej Minister Finansów nie określił jeszcze jakiego rodzaju zeznania podatkowe podatnicy obowiązani będą składać za rok podatkowy 2009, w związku z czym nie jest wiadome jakie rubryki zawierać będą druki zeznań podatkowych. Zatem wnioskodawca nie może w informacji, o której mowa powyżej wskazać część E i poz. 108 zeznania jako miejsce doliczenia przez byłych zleceniobiorców ww. zwróconych kwot składek na ubezpieczenia zdrowotne.

Zatem stanowisko wnioskodawcy w tym zakresie jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Do wniosku wnioskodawca dołączył ustalenia kontroli przeprowadzonej przez ZUS. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do ich oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez wnioskodawcę i jego stanowiskiem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj