Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-142/09/HD
z 29 kwietnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-142/09/HD
Data
2009.04.29



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
przychód z praw majątkowych
spółka cywilna
spółka osobowa
udział
wystapienie ze spółki
wystąpienie wspólnika
zbycie praw majątkowych
zwrot wkładów
źródła przychodu


Istota interpretacji
Czy przychód uzyskany z rozliczenia finansowego wspólników spółki cywilnej w wyniku wystąpienia Wnioskodawcy ze spółki stanowi przychód z tytułu działalności gospodarczej, czy przychód ze zbycia praw majątkowych?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 3 lutego 2009 r. (data wpływu 19 lutego 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia źródła przychodu z tytułu wystąpienia wspólnika ze spółki cywilnej – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 19 lutego 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia źródła przychodu z tytułu wystąpienia wspólnika ze spółki cywilnej.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


W dniu 15 marca 2006 r. została zawiązana Spółka cywilna. W dniu 16 lutego 2007 r. wspólnicy nabyli na rzecz tejże Spółki udział wynoszący #189; części we współwłasności nieruchomości zabudowanej, składającej się z działek oznaczonych nr geodezyjnym: 16/1, 16/4, 16/6, o łącznej powierzchni 4.604 m2.

Dnia 28 lutego 2007 r. wstąpiła Pani do tej Spółki, wnosząc wkład w postaci #189; części we współwłasności zabudowanej nieruchomości, składającej się z działek oznaczonych nr geodezyjnym: 16/1, 16/4, 16/6, o łącznej powierzchni 4.604 m2. Współwłaścicielem wymienionych nieruchomości w udziałach wynoszących po #189; części każdej stała się Pani na podstawie prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego z dnia 6 września 2004 r., którym rozwiązane zostało Pani małżeństwo.

W związku z Pani wstąpieniem do Spółki cywilnej, jej nazwa otrzymała nowe brzmienie. Ponadto wspólnicy oświadczyli, że udział wynoszący #189; części we współwłasności zabudowanej nieruchomości, składającej się z działek oznaczonych nr geodezyjnym: 16/1, 16/4, 16/6, o łącznej powierzchni 4.604 m2 gruntu, stanowić będzie współwłasność Spółki na prawie współwłasności łącznej. Pani natomiast, jako przystępujący wspólnik zobowiązała się wnieść do Spółki w formie aktu notarialnego udział wynoszący #189; części we współwłasności nieruchomości zabudowanej, składającej się z działek oznaczonych nr geodezyjnym: 16/1, 16/4, 16/6, o łącznej powierzchni 4.604 m2 gruntu. Przedmiotowa nieruchomość zabudowana jest budynkiem pensjonatu, budynkiem hotelu, budynkiem typu „mała gastronomia” oraz budynkiem hotelu.

W okresie funkcjonowania Spółki prowadzone są prace modernizacyjne (rozbudowy) na budynku hotelu. Do chwili obecnej poniesione wydatki na rozbudowę przekroczyły 40% jego wartości początkowej. W związku z tym, że Spółka cywilna jest podatnikiem VAT, odliczała podatek naliczony z faktur dokumentujących nabycie materiałów budowlanych i wykonanych usług.

Ponadto, jako że dysponowała Pani prawem własności w części #189; do środków trwałych i wyposażenia z tytułu rozliczeń z byłym małżonkiem, zobowiązała się Pani do wniesienia do Spółki tytułem wkładu środków trwałych i wyposażenia.

W chwili obecnej zamierza Pani wystąpić ze Spółki i dokonać aktem notarialnym przeniesienia własności nieruchomości oraz środków trwałych i wyposażenia na rzecz pozostałych wspólników Spółki cywilnej. Spółka w dalszym ciągu będzie funkcjonowała oraz dokona rozliczenia (spłaty) występującemu wspólnikowi.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy przeniesienie własności nieruchomości oraz środków trwałych i wyposażenia w części przypadającej na Pani udział we współwłasności na rzecz pozostałych wspólników spółki cywilnej, z której Pani występuje, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...
  2. Czy przychód uzyskany z rozliczenia finansowego wspólników spółki cywilnej w wyniku Pani wystąpienia ze spółki stanowi przychód z tytułu działalności gospodarczej, czy przychód ze zbycia praw majątkowych...


Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie drugie, tj. w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. W zakresie pytania pierwszego – dotyczącego podatku od towarów i usług – wniosek zostanie rozpatrzony odrębnym pismem.


Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do pytania drugiego, występujący ze spółki cywilnej wspólnik z tytułu rozliczenia finansowego osiąga przychód z praw majątkowych, o których mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychody z działalności gospodarczej zostały wymienione w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i stanowią katalog zamknięty, natomiast przychody z praw majątkowych, o których mówi art. 18 ww. ustawy są katalogiem otwartym. Przeniesienie własności części nieruchomości, środków trwałych i wyposażenia we współwłasności łącznej jest zatem zbyciem praw majątkowych.

Wystąpienie ze spółki powoduje, iż osoba ustępująca przestaje być wspólnikiem, natomiast spółka istnieje dalej i łączy pozostałych wspólników. Konsekwencją wypowiedzenia udziału przez wspólnika spółki cywilnej jest utrata przez niego wszelkich praw objętych majątkiem wspólnym wspólników, a więc pozycji współwłaściciela i współwierzyciela co do należących łącznie do wspólników rzeczy i wierzytelności. Skutek ten następuje z mocy prawa i odnosi się również do nieruchomości wchodzących w skład wspólnego majątku. Złożenie oświadczenia w formie pisemnej spowoduje utratę prawa do nieruchomości objętej współwłasnością łączną wspólników. Ustępującemu wspólnikowi przysługuje prawo rozliczenia się z pozostałymi uczestnikami spółki. Rozliczenia będą odbywać się według zasad przewidzianych w art. 871 Kodeksu cywilnego i będą miały charakter finansowy. Wkłady polegające na wniesieniu do spółki własności rzeczy podlegają zwrotowi w pieniądzu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 i 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), odrębnymi źródłami przychodów są:


  • pozarolnicza działalność gospodarcza,
  • kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).


W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Stosownie do treści art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Z kolei w myśl art. 18 ww. ustawy, za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Przepisy ustawy podatkowej mimo, iż posługują się terminem „prawa majątkowe”, nie definiują tego pojęcia. Wymienione w ww. art. 18 przychody nie stanowią katalogu zamkniętego, na co wskazuje użyte przez ustawodawcę sformułowanie „w szczególności”. Należy zatem przyjąć, iż do katalogu praw majątkowych objętych zakresem regulacji art. 18 ustawy można zaliczyć także inne prawa bezpośrednio nie wymienione w tym przepisie. Prawa związane z udziałem wspólnika w spółce cywilnej są prawami majątkowymi, gdyż ich treść stanowią odpowiednio określone przez Kodeks cywilny prawa i obowiązki (np. prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki – art. 865 § 1, prawo do udziału w zysku spółki – art. 867 § 1).

Stosownie do art. 871 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), wspólnikowi występującemu ze spółki zwraca się w naturze rzeczy, które wniósł do spółki do używania oraz wypłaca się w pieniądzu wartość jego wkładu oznaczoną w umowie spółki, a w braku takiego oznaczenia – wartość, którą wkład ten miał w chwili wniesienia. Nie ulega natomiast zwrotowi wartość wkładu polegająca na świadczeniu usług albo na używaniu przez spółkę rzeczy należących do wspólnika. Ponadto, na mocy art. 871 § 2 Kodeksu cywilnego, występującemu wspólnikowi wypłaca się w pieniądzu taką część wartości wspólnego majątku pozostałego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, jaka odpowiada stosunkowi, w którym występujący wspólnik uczestniczył w zyskach spółki.

Jednakże wskazać należy, że stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej.

Z brzmienia powyższego przepisu wynika zatem, że nie istnieje obowiązek uiszczenia podatku dochodowego w przypadku zwrotu wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych do niej wkładów. Natomiast nadwyżka ponad wysokość wniesionych wkładów, wypłacona wspólnikowi występującemu ze spółki osobowej, stanowi przychód z praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dochody z praw majątkowych podlegają kumulacji z innymi dochodami zgodnie z art. 9 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i należy je wykazać w zeznaniu rocznym, składanym w terminie do dnia 30 kwietnia następnego roku i w tym samym terminie należy wpłacić podatek dochodowy wynikający z zeznania, obliczony zgodnie z art. 27 ust. 1 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że zamierza Pani wystąpić ze Spółki cywilnej, w której jest jednym z trzech wspólników, i dokonać aktem notarialnym przeniesienia własności nieruchomości oraz środków trwałych i wyposażenia na rzecz pozostałych wspólników. Spółka w dalszym ciągu będzie funkcjonowała oraz dokona rozliczenia (spłaty) występującemu wspólnikowi.

Wobec powyższych regulacji prawnych zasadnym jest stwierdzić, iż przychód uzyskany z rozliczenia finansowego – związany z wystąpieniem ze Spółki cywilnej – stanowić będzie przychód z tytułu zbycia praw majątkowych. Do wysokości wniesionego do tej Spółki wkładu, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wypłacony Pani w związku z wystąpieniem ze Spółki udział – nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Natomiast różnica pomiędzy wypłaconą wartością udziału, a wartością wkładu wniesionego przez wspólnika do Spółki podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako dochód z praw majątkowych.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej datowania.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj