Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IP-PP2-443-1028/08-2/IB
z 22 sierpnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IP-PP2-443-1028/08-2/IB
Data
2008.08.22


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne


Słowa kluczowe
inwestycje
obcy środek trwały
środek trwały
ulepszenie środka trwałego
usługi edukacyjne


Istota interpretacji
1.Czy czynność polegająca na rozliczeniu poniesionych nakładów z równoczesnym nabyciem nieruchomości po stronie Szkoły jest czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług?
2. Jaki dokument należy wystawić w związku z rozliczeniem miedzy stronami w przypadku opisanej transakcji?



Wniosek ORD-IN 386 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 19 czerwca 2008 roku (data wpływu 27 czerwca 2008 roku) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania rozliczenia nakładów na budynek uprzednio dzierżawiony w związku z jego zakupem - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 czerwca 2008 roku wpłynął w/w wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania rozliczenia nakładów na budynek uprzednio dzierżawiony, w związku z jego zakupem.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku VAT. Prowadzi działalność edukacyjną, wydawniczą oraz podnajmuje pomieszczenia. Swoje przychody opodatkowuje w następujący sposób: sprzedaż książek podlega opodatkowaniu stawką 0%, najem pomieszczeń stawką 22%, a działalność edukacyjna jest zwolniona z podatku VAT.

W 2002 roku Szkoła rozpoczęła inwestycję w obcym środku ponosząc nakłady na modernizację najmowanych budynków. Poniesione nakłady zostały przyjęte jako inwestycje w obcym środku trwałym w 2005 i 2006r. w jednym z budynków nakłady ponoszone są w dalszym ciągu. Łącznie Szkoła poniosła wydatki na kwotę 28.249.416,25zł. Przy zakupie materiałów i usług związanych z modernizacją nie odliczała podatku VAT, gdyż nakłady przeznaczone są na cele związane z działalnością edukacyjną.

W obecnym roku właściciel nieruchomości postanowił sprzedać nieruchomość. Dla właściciela nieruchomość ta stanowi towar używany zgodnie z art. 43 sprzedaż jej podlega zwolnieniu z podatku VAT. Szkoła chce nabyć nieruchomość za cenę rynkową 31.320.000,00 z równoczesnym rozliczeniem poniesionych nakładów. Strony doszły do porozumienia i uzgodniły, że właściciel nieruchomości zwróci Szkole z tytułu poniesionych nakładów kwotę 26.000.000zł.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy czynność polegająca na rozliczeniu poniesionych nakładów z równoczesnym nabyciem nieruchomości po stronie Szkoły jest czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług...
  2. Jaki dokument należy wystawić w związku z rozliczeniem miedzy stronami w przypadku opisanej transakcji...

Zdaniem Szkoły, Właściciel nieruchomości zobowiązany jest sprzedać nieruchomość uwzględniając w jej wartości również nakłady poniesione przez najemcę ze względu na fakt, że zgodnie z kodeksem cywilnym jest ich właścicielem jako części składowej. Strony mogą w drodze porozumienia dokonać rozliczenia w formie potrącenia – zgodnie z aktem notarialnym w ten sposób, że kwota z faktury VAT wystawionej przez zbywcę opiewająca na 31.320.000zł zostanie pomniejszona o kwotę zwrotu nakładów przysługujących szkole w wysokości 26.000.000zł. Faktyczna zapłata na rachunek zbywcy nieruchomości będzie w kwocie 5.320.000zł.

Transakcja nabycia nieruchomości z równoczesnym rozliczeniem nakładów nie wywołuje po stronie Szkoły obowiązku podatkowego w podatku VAT – czynność nie podlega podatkowi od towarów i usług.

Szkoła nie ma obowiązku wystawić faktury VAT wystarczający jest zapis w akcie notarialnym o potrąceniu wzajemnych roszczeń.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Jak w przedstawionym opisie wskazano, modernizacja dotyczyła budynku nie stanowiącego własności Szkoły. Zwrot nakładów, następujący po zakończeniu umowy, jest wyłącznie sposobem rozliczenia się pomiędzy stronami z zawartej wcześniej umowy. Nie dochodzi natomiast do przesunięć własnościowych, nie ma więc mowy o sprzedaży towaru lub wykonaniu usługi. Tym samym rozliczenie poczynionych nakładów nie mieści się w katalogu czynności wymienionych w art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr.54, poz.535 ze zmianami/. Działania Szkoły polegające na modernizacji obcego budynku dokonywane były za przyzwoleniem właściciela i odniósł on z tego tytułu korzyści, co przejawiło się w wartości sprzedawanej nieruchomości uwzględniającej poczynione przez użytkownika nie będącego właścicielem, nakłady na modernizację obiektu. Jeśli więc te czynności dokonywane były za zgodą właściciela budynku a nie na jego zlecenie, w powstałej sytuacji zwrot nakładów nie stanowi zapłaty za świadczone usługi. Uregulowania ustawy o podatku od towarów i usług traktują o opodatkowaniu odpłatnych świadczeń a nie opodatkowują przysporzeń, które są dokonywane za przyzwoleniem biorcy świadczenia, ale bez wyraźnego zlecenia. W tym miejscu, organ wydający interpretację, pragnie podkreślić, iż w niniejszej interpretacji nie dokonuje oceny prawnej przedstawionego stanu pod kątem cywilno prawny, cywilistyczne określenie problemu (w zakresie formy sprzedaży nieruchomości, wartości sprzedaży) przyjęto zgodnie z podanym opisem.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zatem warunkiem opodatkowania zwrotu tzw. nakładów ulepszających, poniesionych na użytkowaną nieruchomość, jest uznanie takiej czynności za odpłatną dostawę towarów lub świadczenie usługi.

Towarami, w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Natomiast przez dostawę towarów (art. 7) rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione, oraz inne czynności traktowane na równi z odpłatną dostawą towaru, wymienione w ust. 2 art. 7 ustawy.

Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, iż rozliczenie poniesionych nakładów na ulepszenie środków trwałych stanowiących cudzą własność, nie wypełnia przesłanek niezbędnych dla uznania tej czynności za odpłatną dostawę towarów. Zwrot nakładów ulepszających, po zakończeniu umowy, jest więc sposobem rozliczenia się z tego rodzaju nakładów pomiędzy stronami. Jest to czynność cywilnoprawna dokonywana w celu realizacji roszczeń przewidzianych w art. 676 k.c. Otrzymana przez użytkownika zapłata nie jest więc ani wynagrodzeniem za sprzedaż towarów, ani za świadczenie usługi, zatem nie podlega VAT. Nakłady czynione na przedmiot umowy (najmu, dzierżawy, użyczenia) zwiększają jego wartość i nie mogą stanowić odrębnego przedmiotu własności. Zatem nie można sprzedać właścicielowi rzeczy czegoś, co już do niego należy. Można jedynie dokonać rozliczeń na podstawie przepisów prawa cywilnego, a te nie mieszczą się w katalogu czynności wymienionych w art. 5 ustawy o VAT.

Tym samym nie dojdzie do potrzeby wystawienia faktury VAT, o jakiej mowa w art. 106 ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj