Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-535/09/MO
z 12 maja 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-535/09/MO
Data
2009.05.12


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
aport
przychód
skutki podatkowe
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Istota interpretacji
Czy wnioskując a contrario z treści art. 12 ust. 1 pkt 7 updop objęcie udziałów lub akcji w spółce kapitałowej w zamian za wniesienie zarejestrowanego Oddziału, jako wkładu niepieniężnego do tej spółki nie spowoduje powstania przychodu do opodatkowania dla Spółki jako obejmującego udziały lub akcje (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 27 lutego 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 06 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa do odrębnej spółki (pytanie oznaczone we wniosku nr 2) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06 marca 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa do odrębnej spółki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka należy do grupy B. zajmującej się produkcją wyrobów tytoniowych. Działalność Spółki obejmuje zarówno produkcję (na rynek krajowy jak i zagraniczny) jak też działalność marketingową oraz dystrybucyjną.

W chwili obecnej działalność Spółki podzielona jest na dwa piony, czyli część produkcyjną, która znajduje się w J. oraz dział marketingu i sprzedaży, który ma główną siedzibę Warszawie oraz biura regionalne w innych miejscowościach. Dział marketingu i sprzedaży stanowi odrębną część przedsiębiorstwa w strukturach Spółki i ma wyodrębnioną strukturę pracowniczą. Działowi marketingu i sprzedaży dedykowany jest przez personel pomocniczy w postaci dwóch osób z działu informatycznego, trzech osób z działu finansów, jednej osoby z działu administracyjnego oraz dwóch członków zarządu. Dział marketingu i sprzedaży posiada również własne kierownictwo w postaci członków zarządu dedykowanych do tego działu.

Spółka zamierza złożyć wniosek o rejestrację działu marketingu i sprzedaży w Krajowym Rejestrze Sądowym, jako oddziału Spółki (dalej: „Oddział”). Spółka prowadzi dla obu pionów odrębną rachunkowość zarządcza. Dla celów kontrolingu sporządza odrębny bilans dla działu marketingu i sprzedaży, rachunki wyników oraz budżety (plany finansowe).

W praktyce działalność działu marketingu i sprzedaży obejmuje całość funkcji marketingowych i sprzedażowych Spółki na terenie kraju. Dział marketingu i sprzedaży samodzielnie i niezależnie wypełnia te zadania dla Spółki.

W ramach implementacji nowej struktury biznesowej Grupy planuje się rozdzielić działalność produkcyjną od działalności sprzedażowo-marketingowej. W celu realizacji tych zamierzeń, Spółka zamierza dokonać wydzielenia ze swoich struktur opisanego wyżej działu marketingu i sprzedaży poprzez zarejestrowanie go jako Oddziału i następnie wniesienie w formie wkładu niepieniężnego do odrębnej spółki w zamian za objęcie udziałów w tej spółce przez Wnioskodawcę. Przedmiotem aportu będzie cały Oddział wraz ze związanymi z nim składnikami materialnymi i niematerialnymi, umowami oraz personelem, w tym przeniesionymi do Oddziału pracownikami działu informatycznego, działu finansowego i działu administracyjnego, którzy obecnie dedykowani są działowi marketingu i sprzedaży.

W ramach aportu Oddziału do odrębnej spółki zostanie przeniesiony majątek wykorzystywany przez Oddział, w szczególności:

  • prawa i obowiązki wynikające ze stałych umów o współpracy z klientami;
  • sprzęt komputerowy;
  • samochody wykorzystywane przez pracowników Oddziału;
  • oprogramowanie;
  • prawa do znaków towarowych;
  • prawa i obowiązki wynikające ze stałych umów z dostawcami usług telekomunikacyjnych, najmu, ftp. wykorzystywanych przez pracowników Oddziału;
  • pozostały sprzęt biurowy, służący do wykonywania zadań przypisanych do Oddziału (środki trwałe, wyposażenie, oprogramowanie komputerowe).

Ponadto, wraz z wymienionymi powyżej składnikami zostaną przeniesione także umowy pracownicze z personelem działu. Pracownicy przejdą do nowej spółki w trybie art. 23 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (Dz. U. z 1998r. Nr 21, poz. 94 ze zm.)

W wyniku tej transakcji działalność polegająca na produkcji wyrobów tytoniowych będzie realizowana w dalszym ciągu przez Spółkę, natomiast działalność polegająca na ich marketingu i dystrybucji będzie w całości realizowaną, przez nową Spółkę.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wnioskując a contrario z treści art. 12 ust. 1 pkt 7 updop objęcie udziałów lub akcji w spółce kapitałowej w zamian za wniesienie zarejestrowanego Oddziału, jako wkładu niepieniężnego do tej spółki nie spowoduje powstania przychodu do opodatkowania dla Spółki jako obejmującego udziały lub akcje (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)...

Spółka stoi na stanowisku, że objęcie udziałów lub akcji w spółce kapitałowej w zamian za wniesienie zarejestrowanego Oddziału, jako wkładu niepieniężnego do tej spółki nie spowoduje powstania przychodu do opodatkowania dla Spółki (Wnioskodawcy), jako obejmującego udziały lub akcje.

Przepis art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) – w dalszej części określanej skrótem updop stanowi, że przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Wnioskując a contrario, w przypadku wniesienia do spółki kapitałowej aportem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, w zamian za udziały (akcje) w tej spółce, na dzień dokonania transakcji dla spółki wnoszącej aport nie powstaje przychód w wysokości nominalnej wartości otrzymanych udziałów w kapitale zakładowym, ani w żadnej innej wysokości.

Ponieważ zdaniem Spółki, zarejestrowany Oddział w chwili aportowego wniesienia stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a ust. 4a updop, (co wykazano w stanowisku Spółki do pytania nr 1), to nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci Oddziału (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) nie będzie stanowić przychodu Spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj