Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-282/09-2/AS
z 1 czerwca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-282/09-2/AS
Data
2009.06.01


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
garaż
lokal mieszkalny
opodatkowanie zaliczek
udział
zaliczka


Istota interpretacji
Sposób rozliczenia zaliczki związanej z dostawą lokali mieszkalnych oraz garaży podziemnych



Wniosek ORD-IN 727 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 25 lutego 2009r. (data wpływu 16 marca 2009r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu rozliczenia zaliczki związanej z dostawą lokali mieszkalnych oraz garaży podziemnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 marca 2009r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu rozliczenia zaliczki związanej z dostawą lokali mieszkalnych oraz garaży podziemnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest deweloperem, którego głównym przedmiotem działalności jest sprzedaż mieszkań. Wnioskodawca jest użytkownikiem wieczystym działki gruntu zabudowanej budynkiem wielomieszkaniowym stanowiącym jego własność (Nieruchomość). W związku z obecną sytuacją na rynku mieszkaniowym, w szczególności utrudnieniami w uzyskiwaniu kredytów przez potencjalnych klientów wnioskodawcy, wnioskodawca planuje wprowadzenie opisanego poniżej schematu zbywania znajdujących się w Nieruchomości mieszkań.

Wnioskodawca planuje zawierać z klientami umowy przedwstępne (Umowy/Umowa), na mocy których zobowiąże się do ustanowienia odrębnej własności lokali mieszkalnych (Mieszkań) i ich sprzedaży na rzecz klientów, jak również sprzedaży udziałów we współwłasności lokalu niemieszkalnego stanowiącego wielostanowiskowy garaż podziemny (Garaż), w terminie 30 dni, od dnia zapłacenia przez klientów całej ceny za Mieszkanie i udział we współwłasności Garażu, nie wcześniej jednak niż w terminie 6 miesięcy od dnia przyjęcia budynku do użytkowania.

Mieszkania oraz przynależne do nich komórki, jak również udziały we współwłasności Garażu z prawem do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego, mają zostać wydane do posiadania klientom w określonym w umowie czasie od dnia uzyskania pozwolenia na użytkowanie budynku, w każdym razie przed zawarciem umowy ustanowienia odrębnej własności Mieszkania i jego sprzedaży oraz sprzedaży udziału w Garażu. Z tytułu wcześniejszego wydania Mieszkania oraz udziału we współwłasności Garażu wnioskodawca nie będzie pobierał od klienta żadnych opłat.

Założenia do Umów przewidują, iż płatność zaliczek na poczet ceny następować będzie w ratach miesięcznych przez okres około 20 lat (część z zaliczek będzie mieć charakter zadatku), a dopiero po tym okresie nastąpi zawarcie umowy ustanowienia odrębnej własności Mieszkania i jego sprzedaży oraz sprzedaż udziału we współwłasności Garażu. Strony dopuszczają możliwość wcześniejszej zapłaty całej ceny Mieszkania i udziału we współwłasności Garażu (np. po wcześniejszym uzyskaniu przez kupującego kredytu bankowego) i w konsekwencji wcześniejszego zawarcia umowy ustanowienia odrębnej własności Mieszkania i jego sprzedaży oraz sprzedaży udziału we współwłasności Garażu.

W przypadku, gdy Umowa zostanie zawarta w formule przewidującej wpłatę zaliczek przez okres 20 lat, strony zamierzają ustalić, iż oprócz zaliczek kupujący wpłacać będzie wnioskodawcy comiesięczne wynagrodzenie za usługę finansową w postaci udzielenia kredytu kupieckiego przez co rozumie się rozłożenie płatności zaliczek na okres 20 lat.

Wnioskodawca planuje potwierdzać zapłatę zaliczek (zadatku) na poczet ceny fakturami VAT i deklarować VAT należny za miesiąc, w którym otrzyma zaliczkę (zadatek). Następnie 30 dnia od wydania mieszkania wraz z przynależną komórką oraz udziału w Garażu, wnioskodawca planuje wystawić fakturę VAT na pozostałą do zapłaty część ceny ujmując w treści faktury rozliczenie z tytułu zapłaconych i potwierdzonych fakturami zaliczek. VAT należny zostanie ujęty w deklaracji za miesiąc, w którym przypadnie 30 dzień od dnia od wydania mieszkania wraz z przynależną komórką oraz udziału w Garażu.

Jeśli chodzi zaś o wynagrodzenie za usługę finansową w postaci udzielenia kredytu kupieckiego, wnioskodawca wystawiać będzie co miesiąc fakturę VAT, przyjmując, iż usługa ta objęta jest zwolnieniem z podatku VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1. Czy prawidłowo, w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego, wnioskodawca zamierza ustalać obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług w sytuacji wpłat przez nabywców przez okres 20 lat zaliczek na poczet ceny za Mieszkanie i udziału w Garażu, odpowiednio:

  • do czasu wydania nabywcy do używania Mieszkania i udziału w Garażu - ustalać obowiązek podatkowy od każdej wpłaconej zaliczki (zadatku), proporcjonalnie do kwoty wpłaconej w miesiącu otrzymania danej zaliczki (zadatku)...
  • po wydaniu nabywcy do używania Mieszkanie i udziału w Garażu - ustalić obowiązek podatkowy na 30 dzień od wydania Mieszkania i udziału w Garażu, przy czym obowiązek podatkowy powstanie co do pozostałej (po pomniejszeniu jej o wpłacone już zaliczki/zadatek) ceny za Mieszkanie i udział w Garażu ...

2. Czy prawidłowo, w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego, wnioskodawca zamierza przyjąć, iż rozłożenie płatności pozostałej do zapłaty ceny na okres 20 lat jest usługą finansową w postaci udzielenia kredytu kupieckiego, która jako usługa pośrednictwa finansowego podlega zwolnieniu z podatku VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, w opisanym stanie faktycznym w części dotyczącej otrzymywanych przez okres 20 lat zaliczek na poczet ceny za Mieszkanie i udział w Garażu, w zakresie podatku od towarów i usług (podatek VAT) powinien znaleźć zastosowanie art. 19 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. (ustawa VAT), zgodnie z którym, jeśli przedmiotem dostawy są lokale, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wydania lokalu.

Tym samym obowiązek podatkowy w podatku VAT powstanie w chwili otrzymania części zapłaty (zaliczki, zadatku). Obowiązek podatkowy powstanie w stosunku do kwoty wpłaconej. Natomiast, jeśli dojdzie do wydania Mieszkania i udziału w Garażu, to obowiązek podatkowy w podatku VAT co do pozostałej (po pomniejszeniu jej o wpłacone już zaliczki/zadatek) ceny za Mieszkanie i udział w Garażu powstanie 30 dnia od wydania Mieszkania i udziału w Garażu.

Faktura VAT w tych przypadkach powinna być wystawiona zgodnie z § 11 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług z dnia 28 listopada 2008r. (Rozporządzenie) tj. najpóźniej z chwilą powstania obowiązku podatkowego, a najwcześniej 30 dni przed dniem powstania obowiązku podatkowego. Przy czym faktura wystawiana w związku z powstaniem obowiązku podatkowego po wydaniu Mieszkania i udziału w Garażu powinna uwzględniać rozliczenie wcześniej zapłaconych zaliczek w sposób opisany w § 10 ust. 5 Rozporządzenia.

Odnosząc się do wynagrodzenia za usługę finansową w postaci udzielenia kredytu kupieckiego, w odniesieniu do opodatkowania podatkiem od towarów i usług, zdaniem wnioskodawcy zastosowanie znajdzie pkt 3 Załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług w związku z art. 43 ust. 1 pkt 1) ustawy o podatku od towarów i usług. Usługa ta winna zostać zaklasyfikowana do usług pośrednictwa finansowego i tym samym podlegać zwolnieniu z podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj