Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1-443-158/09-2/AK
z 7 maja 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1-443-158/09-2/AK
Data
2009.05.07



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
opłata eksploatacyjna
parking
podatek od nieruchomości
podatek od towarów i usług
spółdzielnie mieszkaniowe
stawki podatku


Istota interpretacji
Czynności wykonywane przez Spółdzielnię, związane z udostępnieniem mieszkańcom terenu parkingu społecznego, za które pobierana jest opłata w wysokości pokrywającej m.in. kwotę podatku od nieruchomości za zajmowany teren, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki podatku VAT w wysokości 22%.



Wniosek ORD-IN 382 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 18 lutego 2009r. (data wpływu 19 lutego 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania prawidłowej stawki podatku VAT od opłat (podatku od nieruchomości) za użytkowanie terenu pod parking społeczny - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 lutego 2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania prawidłowej stawki podatku VAT od opłat (podatku od nieruchomości) za użytkowanie terenu pod parking społeczny.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca, jako przedstawiciel grupy osób korzystających ze społecznego parkingu, wnosi o rozstrzygnięcie następującej sprawy.

Spółdzielnia Mieszkaniowa w W przeznaczyła grupie swoich członków do użytkowania teren za parking (1598 m). Spółdzielnia za cały swój teren odprowadza do gminy podatek – bez podatku VAT. Część tego podatku (odpowiednio do wielkości terenu) zwracają Spółdzielni użytkownicy parkingu. Od 2008r. Spółdzielnia zaczęła pobierać od osób korzystających z parkingu podatek VAT, od ich części podatku.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy Spółdzielnia słusznie pobiera od użytkowników parkingu podatek VAT od podatku gruntowego...

Zdaniem Wnioskodawcy, ponieważ użytkownicy parkingu zwracają Spółdzielni poniesiony przez nią koszt podatku – powinni zwracać koszt faktycznie poniesiony, a nie zwiększony, tak jak było do roku 2007 włącznie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zakres tych czynności został zdefiniowany w art. 7 i art. 8 cyt. ustawy. W myśl art. 7 ust. 1 cyt ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast uregulowania art. 8 ust. 1 wskazują, iż przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7

Stosownie do postanowień art. 43 ust. 1 pkt 11 cyt. ustawy zwalnia się od podatku czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych.

Natomiast treść § 13 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336) wskazuje, iż zwalnia się od podatku czynności wykonywane na rzecz osób niebędących członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali mieszkalnych, za które są pobierane opłaty zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003r. Nr 119, poz. 116, z późn. zm.)

Zatem zwolnienie od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku od towarów i usług i § 13 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r., dotyczy czynności, wykonywanych zarówno na rzecz członków spółdzielni mieszkaniowych jak i na rzecz osób niebędących członkami spółdzielni mieszkaniowych ale którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali mieszkalnych. Zwolnienie to dotyczy wyłącznie czynności (za które są pobierane opłaty zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4, i 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych) związanych z lokalami mieszkalnymi.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę wynika, iż Spółdzielnia Mieszkaniowa w W. przeznaczyła grupie swoich członków do użytkowania teren na parking. Za użytkowany teren Spółdzielnia odprowadza do gminy podatek. Część płaconego przez Spółdzielnię na rzecz gminy podatku jest wpłacana Spółdzielni przez użytkowników parkingu.

Wskazać należy, iż podatek od nieruchomości należy do grupy podatków majątkowych. Z powyższego wynika, iż jest podatkiem wiążącym się z posiadaniem gruntu, budynku czy budowli. Obowiązek zapłaty tego podatku wynika z samego faktu władania nieruchomością, co wynika z uregulowań ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006r., Nr 121, poz. 844 z późn. zm.).

Z okoliczności przedstawionych przez Wnioskodawcę wynika, iż Spółdzielnia obciąża użytkowników parkingu opłatami, tj. pobiera opłatę z tytułu podatku od nieruchomości, która jest przekazywana do gminy.

Jak wynika z uregulowań wskazanych przepisów ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych oraz ustawy z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali, zwolnienie od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 41 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku od towarów i usług, dotyczy wyłącznie czynności (za które są pobierane opłaty zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4, i 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych) związanych z lokalami mieszkalnymi.

Wskazać należy, iż opłata pobierana przez Spółdzielnię Mieszkaniową jest częścią należności związanej z czynnościami wykonywanymi przez Spółdzielnię na rzecz użytkowników parkingu (i innych mieszkańców) z tytułu posiadania przez tych użytkowników prawa do korzystania z parkingu społecznego. Zatem opłata pobierana przez Spółdzielnię jest ściśle związana z usługą świadczoną przez Spółdzielnię na rzecz użytkowników parkingu.

Spółdzielnia Mieszkaniowa udostępniając mieszkańcom teren parkingu społecznego świadczy na ich rzecz usługi w postaci przekazania prawa do użytkowania wyznaczonego terenu. Zatem Spółdzielnia wykonuje czynności opodatkowane w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z powyższym od użytkowników parkingu pobiera wynagrodzenie za świadczone przez siebie usługi, których elementem jest kwota stanowiąca równowartość podatku od nieruchomości, który Spółdzielnia przekazuje do gminy.

Z uwagi zatem na fakt, iż Spółdzielnia świadczy na rzecz mieszkańców usługi, o których mowa w art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, czynności wykonywane przez Spółdzielnię, związane z udostępnieniem mieszkańcom terenu parkingu społecznego, za które pobierana jest opłata w wysokości pokrywającej m.in. kwotę podatku od nieruchomości za zajmowany teren, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki podatku VAT w wysokości 22%, stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.

Wyjaśnić również należy, iż wskazana przez Wnioskodawcę interpretacja ogólna Nr PP1-811-1181/2004/EF/2699 Ministra Finansów z dnia 11 sierpnia 2004r. w zakresie stosowania postanowień art. 7 ust. 1 art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (DZ. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami), dotyczy opodatkowania podatkiem VAT oddania nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste. Zatem powyższa interpretacja ogólna Ministra Finansów, nie reguluje opodatkowania podatkiem od towarów i usług opłat za świadczenie przez Spółdzielnię na rzecz mieszkańców usług, za które Spółdzielnia pobiera wynagrodzenie, na które składa się m.in. kwota podatku od nieruchomości.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj