Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-92/09/DP
z 17 kwietnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-92/09/DP
Data
2009.04.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe --> Termin i zasady sporządzania zeznań

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zaliczki od dochodów z działalności gospodarczej, najmu i dochodów zagranicznych


Słowa kluczowe
przychód
rozliczanie straty
źródła przychodu


Istota interpretacji
1. Czy zwrot kosztów sądowych i podatku akcyzowego wymaga wpłacenia zaliczek?
2. Czy możliwe jest odliczenie pozostałych strat z działalności spółki?
3. W której rubryce (części D) zeznania rocznego PIT-36 należały wykazać uzyskane dochody?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 30 stycznia 2009 r. (data wpływu 2 lutego 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia źródła przychodu i możliwości rozliczenia straty - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 2 lutego 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia źródła przychodu i możliwości rozliczenia straty.

Pismem z dnia 19 marca 2009 roku (data wpływu 20 marca 2009 r.) uzupełniono powyższy wniosek.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Do dnia 30 czerwca 2007 r. prowadziła Pani pozarolniczą działalność gospodarczą będąc wspólnikiem spółki cywilnej. W latach 2005 i 2006 spółka poniosła straty. W roku 2007 wystąpił dochód i w tymże roku w zeznaniu rocznym odliczyła Pani 50% strat z lat poprzednich. W trakcie działalności spółki jak i obecnie trwają rozprawy przed sądami administracyjnymi z Izbą Celną o zwrot podatku akcyzowego. W czasie trwania spółki koszty procesów jak też podatek akcyzowy zaliczane były do kosztów uzyskania przychodów. Aktualnie spółka nie istnieje, ale w wyniku wygranych spraw sądy zwracają koszty sądowe wspólnikom, poniesione w czasie prowadzenia działalności gospodarczej przez spółkę. Przewiduje Pani także, iż spółka otrzyma zwrot podatku akcyzowego.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy zwrot kosztów sądowych i podatku akcyzowego, związanych z prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą, po przekroczeniu kwoty wolnej od podatku wymaga wpłacenia zaliczek...
  2. Czy możliwe jest odliczenie pozostałych strat z działalności spółki od obecnie uzyskanych dochodów, jako strat z tego samego źródła...
  3. W której rubryce (części D) zeznania rocznego PIT-36 należały wykazać uzyskane przychody...


Pani zdaniem po zakończeniu działalności gospodarczej wszystkie uzyskane przychody niewymienione w pozycjach 1-7 części D, PIT-u 36 stanowią inne źródło przychodu i w związku z tym nie wymagają wpłacania zaliczek, a jedynie wykazania ich zeznaniu rocznym w roku, w którym zostały otrzymane. Uważa Pani, iż uzyskane przychody należy wykazać w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) – PIT-36 w części D. Ponadto Pani zdaniem uzyskane dochody stanowią inne źródło, co wyklucza odliczenie strat z działalności gospodarczej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Na mocy art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.


Z przepisu zawartego w art. 14 ust. 3 ww. ustawy wynika, iż do przychodów, o których mowa w ust. 1-2, nie zalicza się:


  • zwróconych, umorzonych lub zaniechanych podatków i opłat stanowiących dochody budżetu państwa albo budżetów jednostek samorządu terytorialnego, nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów (pkt 3),
  • zwróconych innych wydatków nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów (pkt 3a).


Z przedstawionego przez Panią w złożonym wniosku zdarzenia wynika, iż koszty procesów sądowych jak i podatek akcyzowy zaliczane były przez spółkę do kosztów uzyskania przychodów.

Zatem, w myśl wyżej przytoczonych przepisów prawa należy stwierdzić, iż zwrot kosztów procesów sądowych oraz podatku akcyzowego będzie stanowił przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Stosownie do art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy osiągający dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14, są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.


W myśl art. 44 ust. 3 ww. ustawy podatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne. Wysokość zaliczek za miesiące do listopada roku podatkowego, z zastrzeżeniem ust. 3f, ustala się w następujący sposób:


  1. obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od miesiąca, w którym dochody te przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku,
  2. zaliczkę za ten miesiąc stanowi podatek obliczony od tego dochodu według zasad określonych w art. 26, 27 i 27b,
  3. zaliczkę za dalsze miesiące ustala się w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za miesiące poprzedzające.


Wobec powyższego, jeżeli dochody Pani z pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym przypadku z tytułu zwrotu kosztów procesów sądowych oraz podatku akcyzowego, przekroczą kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku będzie Pani zobowiązana do wpłacenia zaliczki na podatek dochodowy.

Ponadto zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.

Zatem dochody uzyskane z tytułu zwrotu kosztów procesów sądowych oraz podatku akcyzowego należy wykazać w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) – PIT-36 w wierszu „pozarolnicza działalność gospodarcza”.

Przepis art. 9 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że o stratę ze źródła przychodu poniesioną w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym, że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty. Z powyższego przepisu wynika, że poniesioną stratę odliczamy od dochodu z tożsamego źródła, tj. stratę z działalności gospodarczej odliczamy od dochodu z działalności gospodarczej. Zatem nie ma przeszkód, aby mogła Pani odliczyć stratę poniesioną przez spółkę cywilną w latach 2005-2006 od dochodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej tj. od dochodów z tytułu zwrotu kosztów procesów sądowych oraz podatku akcyzowego.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj