Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/1/415-19/09/HK
z 30 marca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/1/415-19/09/HK
Data
2009.03.30



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
dochody uzyskiwane za granicą
nieograniczony obowiązek podatkowy
obliczenie
opodatkowanie łączne małżonków
praca najemna
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
Wielka Brytania


Istota interpretacji
W jaki sposób rozliczyć dochody z pracy najemnej w Wielkiej Brytanii oraz dochody osiągnięte w 2008r. w Polsce?



Wniosek ORD-IN 800 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana K. przedstawione we wniosku z dnia 05 stycznia 2009r. (data wpływu do tut. Biura – 09 stycznia 2009r.), uzupełnionym w dniu 13 marca 2009r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu rozliczenia dochodów z pracy najemnej w Wielkiej Brytanii oraz dochodów osiągniętych w 2008r. w Polsce:

  • w części dotyczącej możliwości wspólnego rozliczenia z żoną oraz w zakresie zasad ustalenia wysokości przychodów z zagranicy oraz ich dokumentacji - jest prawidłowe,
  • w części możliwości odliczenia diet w wysokości 120 zł – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09 stycznia 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych zakresie sposobu rozliczenia dochodów z pracy najemnej w wielkiej Brytanii oraz dochodów osiągniętych w 2008r. w Polsce.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego pismem z dnia 06 marca 2009r. Znak: IBPB II/1/415-19/09/HK i IBPB I/1/415-28/09/BK wezwano o jego uzupełnienie. W dniu 13 marca 2009r. wpłynęło uzupełnienie wniosku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Przebieg zatrudnienia wnioskodawcy w 2008r.:

  1. Od stycznia 2008r. do kwietnia 2008r. wnioskodawca był zatrudniony w prywatnym przedsiębiorstwie na podstawie umowy o pracę.
  2. Od stycznia 2008r. do czerwca 2008r. prowadził działalność gospodarczą jako współwłaściciel spółki cywilnej.
  3. Od kwietnia 2008r. do sierpnia 2008r. był zatrudniony na podstawie umowy o pracę w brytyjskiej firmie na terenie Wielkiej Brytanii (pracował będąc w delegacji, więc część jego dochodów to diety, zależne od ilości dni w delegacji). Po ukończeniu pracy w tej firmie otrzymał formularz P-45, gdyż przeniósł się do innej firmy.
  4. Od września 2008r. do października 2008r. wnioskodawca był zatrudniony na podstawie umowy o pracę w drugiej brytyjskiej firmie na terenie Wielkiej Brytanii. W tej firmie jest nadal zatrudniony i przebywa na urlopie bezpłatnym. Nie otrzymał P-45 lecz posiada jedynie Payslip’y za wrzesień 2008r. i październik 2008r. W listopadzie wypłacono mu należność za urlop, ale wnioskodawca nie ma żadnego dokumentu lecz jedynie wyciąg z rachunku bankowego.
  5. Od lipca 2008r. do października 2008r. uzyskał przychody z tytułu umowy o dzieło.
  6. Od listopada 2008r. do grudnia 2008r. (do nadal) prowadzi działalność gospodarczą jako współwłaściciel spółki cywilnej.
  7. Żona wnioskodawcy jest zatrudniona w przedsiębiorstwie prywatnym (innym niż jego firma). Przebywa na bezpłatnym urlopie wychowawczym od stycznia 2008r. do grudnia 2008r. (do nadal).

W uzupełnieniu wniosku z dnia 05 stycznia 2009r. (data wpływu do tut. Biura – 13 marca 2009r.) wnioskodawca sprecyzował wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej stwierdzając, iż jego prośba o interpretację dotyczy jedynie przychodów z zagranicy, celem złożenia zeznania podatkowego za 2008r. wspólnie z żoną. Ponadto poinformował, że:

  1. Przez cały 2008r. istniała między małżonkami wspólność majątkowa.
  2. Przez cały rok pozostawali w związku małżeńskim.
  3. Żona wnioskodawcy przebywała cały rok 2008 na bezpłatnym zasiłku wychowawczym, natomiast on rozliczał się w swojej firmie na zasadach ogólnych (książka przychodów i rozchodów, progi podatkowe). Działalność gospodarcza prowadzona była tylko na terenie Polski.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Jakie dokumenty posłużą do obliczenia przychodów w roku podatkowym 2008...
  2. Jak dokonać przeliczenia zarobków z zagranicy (brutto/netto, GBP/PLN)...
  3. Jak ustalić kwotę przychodów z pracy na terenie Wielkiej Brytanii (wnioskodawca nie ma P-60)...
  4. Czy można uwzględnić jakieś koszty jako diety, delegacje...
  5. Czy wnioskodawca może rozliczać się wspólnie z żoną, która nie miała żadnych dochodów...

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje.

Zdaniem wnioskodawcy:

  1. dokumentami, które posłużą do obliczenia przychodów w roku podatkowym 2008 są: dokumenty PIT z dochodów z Polski, dokument P-45 za pracę u pierwszego pracodawcy, dokumenty Payslip za okres wrzesień-październik 2008r. oraz wyciąg z rachunku bankowego za listopad (został wypłacony zaległy urlop, gdyż faktyczną pracę wnioskodawca zaprzestał wykonywać w październiku),
  2. przeliczenia zarobków z zagranicy należy dokonać w następujący sposób: wynagrodzenie brutto przelicza się na złote wg kursu kupna NBP z dnia wypłaty wynagrodzenia,
  3. aby obliczyć przychody z pracy na terenie Wielkiej Brytanii należy kwotę brutto z formularza P-45 dodać do kwoty brutto z Payslip’ów oraz dodać kwotę z wpływu na rachunek bankowy w listopadzie powiększoną o 20% brytyjskiego podatku dochodowego,
  4. od każdego dnia pobytu na terenie Wielkiej Brytanii przysługuje dieta w wysokości 120 zł i wnioskodawca może ją odliczyć od podstawy opodatkowania,
  5. może on rozliczyć się z żoną za rok podatkowy 2008

    .

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

W myśl art. 3 ust. 1a za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

  1. posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  2. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Za osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce uważa się zatem osobę fizyczną, która posiada na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych (np. ma małżonka, rodzinę, w Polsce koncentrują się najważniejsze czynności życiowe, kształcenie itp.) lub przebywa na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Spełnienie choćby jednego z ww. warunków spowoduje, że dana osoba będzie uznana za mającą miejsce zamieszkania w Polsce, a tym samym podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, co oznacza w praktyce rozliczenie wszystkich uzyskanych w danym roku podatkowym dochodów w Polsce.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca przebywał w 2008 roku w Wielkiej Brytanii tylko w celach zarobkowych a zatem w Polsce podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, tj podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.

W myśl art. 6 ust. 2 małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym, z zastrzeżeniem art. 6a, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 i art. 26c; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany.

Zgodnie z art. 6 ust. 3 zasada wyrażona w ust. 2 ma zastosowanie również, jeżeli jeden z małżonków w roku podatkowym nie uzyskał przychodów ze źródeł, z których dochód jest opodatkowany zgodnie z art. 27, lub osiągnął dochody w wysokości nie powodującej obowiązku uiszczenia podatku.

W myśl art. 6 ust. 8 sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4, nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy art. 30c, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym.

Jak wynika z art. 6 ust. 10 sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4, nie ma zastosowania do podatników, którzy wniosek, wyrażony w zeznaniu podatkowym, określony w ust. 2 i 4, złożą po terminie, o którym mowa w art. 45 ust. 1.

Zatem w świetle ww. przepisów ustawy z wnioskiem o wspólne opodatkowanie dochodów mogą wystąpić małżonkowie, jeżeli spełnią łącznie, określone w art. 6 ust. 2 i 8 ustawy, następujące warunki:

  • oboje podlegają nieograniczonemu obowiązku podatkowemu,
  • przez cały rok podatkowy pozostają w związku małżeńskim,
  • przez cały rok podatkowy istnieje między nimi wspólność majątkowa,
  • żaden z małżonków nie prowadzi działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym lub podatkiem liniowym,
  • nie mają do nich zastosowania przepisy ustawy o podatku tonażowym.

Wskazać należy, iż ustawodawca wprowadzając uprawnienie polegające na możliwości wspólnego rozliczenia się małżonków, wyraźnie określił warunki jakie należy spełnić by móc z niego skorzystać. Spełnienie ww. warunków powoduje możliwość skorzystania z prawa do łącznego opodatkowania dochodów małżonków.

Z analizowanego stanu faktycznego wynika, że między małżonkami w 2008r istniała przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa oraz wnioskodawca i jego żona przez cały rok podatkowy pozostawali w związku małżeńskim. Ponadto wnioskodawca wskazał, że rozliczał się w swojej firmie na zasadach ogólnych, prowadząc książkę przychodów i rozchodów, natomiast jego żona przebywała cały 2008r. na bezpłatnym zasiłku wychowawczym.

W związku z powyższym można uznać, że wnioskodawca i jego żona spełniają warunki do skorzystania z prawa do łącznego opodatkowania dochodów małżonków.

W myśl art. 11 ust. 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zgodnie z art. 11 ust. 3 cyt. ustawy przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, z zastrzeżeniem ust. 4.

Jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe dostosowanie kursu, o którym mowa w ust. 3 zdanie pierwsze, do przeliczenia na złote przychodu uzyskanego przez podatnika stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłaszany przez Narodowy Bank Polski (art. 11 ust. 4 cyt. ustawy).

Zgodnie z art. 12 ust. 1 za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż pracodawca pracował za granicą na podstawie umowy o pracę. Wysokość uzyskanych z tego tytułu przychodów winien przeliczyć według wyżej wymienionych zasad. Przychodem są, jak przepis stanowi, postawione do dyspozycji podatnika lub otrzymane środki pieniężne, co oznacza, że w celu ustalenia wysokości uzyskanego w Wielkiej Brytanii przychodu należy dokonać przeliczenia całej kwoty przychodu uzyskanego od brytyjskiego pracodawcy, łącznie z kwotą podatku uiszczonego według brytyjskiego systemu podatkowego.

Pomocnymi dokumentami w celu ustalenia wysokości uzyskanego przychodu będą informacje o wysokości uzyskanego przychodu wystawione przez płatnika zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, informacje wystawione przez brytyjskiego pracodawcę, jak również dokumenty w postaci pasków płacowych (payslipy), dokumentacja podatkowa (księgowa) prowadzona w przypadku uzyskiwania przychodów z działalności gospodarczej, a także wszelkie inne dowody na podstawie których można ustalić wysokość uzyskanego przychodu (np. wyciągi bankowe).

Przy czym, należy zaznaczyć, iż fakt, że podatnik nie posiada żadnej informacji o wysokości uzyskanego przychodu, nie zwalnia go z obowiązku wykazania tegoż przychodu do opodatkowania.

W związku z powyższym w tej części stanowisko podatnika należało uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) ww. ustawy wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika - do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 13.

Natomiast według uregulowań art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna od podatku dochodowego jest część przychodów osób o których mowa w art. 3 ust. 1, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy, za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy, w kwocie odpowiadającej 30% diety, określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 15, który stanowi, że zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 20, nie ma zastosowania m. in. do wynagrodzenia pracownika odbywającego podróż służbową poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Odrębnymi przepisami, o których mowa powyżej są przepisy - rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1991 ze zm.). Z załącznika do ww. rozporządzenia wynika, że kwota diety za dobę z tytułu podróży służbowej w Wielkiej Brytanii wynosi 32 GBP.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca uzyskiwał dochody ze stosunku pracy na podstawie umowy zawartej z pracodawcą brytyjskim, mającym siedzibę w Wielkiej Brytanii. Co oznacza, że nie został on delegowany w podróż służbową przez polskiego pracodawcę, a zatem w tak przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie będą miały postanowienia art. 21 ust. 1 pkt 20 cyt. ustawy o podatku dochodowym.

Zgodnie z tym przepisem osobie zatrudnionej za granicą przysługuje prawo do zwolnienia z opodatkowania uzyskanego dochodu w wysokości 30% diety określonej powołanym wyżej rozporządzeniem za każdy dzień, w którym przebywała za granicą i pozostawała w stosunku pracy (tj. 30% z 32 GBP). Dlatego też, brak jest podstaw do uznania za prawidłowe stanowisko podatnika, w którym stwierdza, że ma prawo dokonać odliczenia diety w wysokości 120 zł za każdy dzień pobytu na terenie Wielkiej Brytanii.

Z tych też względów w tej części stanowisko wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj