Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-366/09-2/IK
z 15 czerwca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-366/09-2/IK
Data
2009.06.15


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
pełnomocnictwo
pośrednictwo finansowe
refakturowanie
sprzedaż za pośrednictwem internetu
usługi finansowe
usługi pocztowe
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
usługi, świadczone przez Spółkę na rzecz Agenta Ubezpieczeniowego, podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług, na mocy przepisu art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT?



Wniosek ORD-IN 545 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2009r. (data wpływu 03 kwietnia 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia czy usługi, świadczone przez Spółkę na rzecz Agenta Ubezpieczeniowego, podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług, na mocy przepisu art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03 kwietnia 2009r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia czy usługi, świadczone przez Spółkę na rzecz Agenta Ubezpieczeniowego, podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług, na mocy przepisu art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, zasadniczo świadczy usługi leasingowe. W związku z powyższą działalnością Spółka m.in. ubezpiecza przedmioty leasingu. Działając jako ubezpieczający, Spółka zawiera stosowne umowy z towarzystwami ubezpieczeniowymi za pośrednictwem agentów ubezpieczeniowych, którzy za swoją działalność agencyjną otrzymują określone wynagrodzenie prowizyjne od towarzystwa ubezpieczeniowego.

W ramach obecnego modelu współpracy z Agentem Ubezpieczeniowym, Spółka świadczy na jego rzecz określone usługi o charakterze pomocniczym, mające na celu wsparcie obsługi procesu ubezpieczania przedmiotów leasingu. W tym celu Spółka zawarła stosowną umowę o świadczenie usług z Agentem.

Na podstawie postanowień przedmiotowej umowy, Spółka podejmuje i wykonuje na rzecz Agenta szereg poniżej wymienionych czynności.

1. W odniesieniu do umów ubezpieczenia przedmiotów leasingu, Spółka wykonuje na rzecz Agenta w szczególności następujące czynności:

  1. popularyzowanie wśród klientów Spółki ubezpieczania przedmiotów leasingu,
  2. prezentowanie swoim klientom warunków ubezpieczenia przedmiotów leasingu, w tym informowanie o wysokości składki ubezpieczeniowej, o zakresie ochrony ubezpieczeniowej, o sposobie realizacji świadczeń z tytułu ubezpieczenia,
  3. uczestniczenie w obsłudze umów ubezpieczeniowych, poprzez wykonywanie i przekazywanie Agentowi zestawień dotyczących sprzedanych środków trwałych oraz innych zestawień wskazanych w umowie pomiędzy Spółką i Agentem,
  4. udostępnienie Agentowi możliwości korzystania z aplikacji systemu informatycznego obsługującego umowy leasingu,
  5. niezwłoczne informowanie Agenta o wszelkich wypadkach niedopełnienia obowiązków wynikających z umowy zawartej między Agentem i Spółką, mogących rodzić odpowiedzialność Agenta za wynikające stąd szkody, w szczególności związane z odmową wypłacenia przez towarzystwo ubezpieczeniowe odszkodowania ubezpieczonego w całości lub części.

2. W odniesieniu do umów ubezpieczenia grupowego w ramach którego Spółka działa jako ubezpieczający na rzecz swoich klientów Spółka wykonuje na rzecz Agenta w szczególności następujące czynności:

  1. popularyzowanie ubezpieczenia grupowego wśród klientów Spółki,
  2. informowanie klientów Spółki o możliwości przystąpienia do umowy grupowego ubezpieczenia,
  3. udzielanie informacji o warunkach umowy grupowego ubezpieczenia, w tym o sposobie realizacji świadczeń z jej tytułu,
  4. podejmowanie niezbędnych czynności przygotowawczych, mających na celu umożliwienie klientom Spółki przystąpienie do umowy grupowego ubezpieczenia za pośrednictwem Agenta Ubezpieczeniowego, a w szczególności udzielanie pomocy klientom przystępującym do umowy grupowego ubezpieczenia w zakresie wypełniania dokumentów niezbędnych do przystąpienia do umowy grupowego ubezpieczenia oraz przyjmowanie od klientów dokumentów niezbędnych do skutecznego przystąpienia do ubezpieczenia i przekazywanie tych dokumentów do Agenta,
  5. udostępnienie Agentowi możliwości korzystania z aplikacji systemu informatycznego w celu obsługi ubezpieczeń grupowych,
  6. niezwłoczne informowanie Agenta o wszelkich wypadkach niedopełnienia obowiązków wynikających z umowy zawartej między Agentem i Spółką, mogących rodzić odpowiedzialność Agenta za wynikające stąd szkody, w szczególności związane z odmową wypłacenia przez towarzystwo ubezpieczeniowe odszkodowania ubezpieczonego w całości lub części.


W ramach świadczonych usług, zgodnie z przyjętą ogólną zasadą postępowania, Spółka pobiera od swoich klientów i uiszcza do Agenta składki ubezpieczeniowe wynikające z zawartych umów ubezpieczeniowych.

Pobór oraz uiszczanie składek ubezpieczeniowych odbywa się w oparciu o opracowany mechanizm, tj. co do zasady Spółka w pierwszej kolejności uiszcza należną składkę ubezpieczeniową do Agenta, a następnie pobiera wartość składki ubezpieczeniowej od klienta Składka ubezpieczeniowa jest pobierana przez Spółkę od klienta bądź jednorazowo w całej wymaganej kwocie bądź też w uzgodnionych ratach.

Wyjątek od wskazanej powyżej ogólnej zasady pobierania przez Spółkę składki ubezpieczeniowej od klienta dotyczy w praktyce ubezpieczenia określonych przedmiotów leasingu (tj. środków trwałych będących samochodami osobowymi o określonej wartości przyjętej sumy ubezpieczenia). W takiej sytuacji, to klient Spółki jest zobowiązany do uiszczenia składki bezpośrednio Agentowi Ubezpieczeniowemu, który przekazuje następnie daną składkę do towarzystwa ubezpieczeniowego. Niemniej jednak, w przypadku niezapłacenia przez klienta składki ubezpieczeniowej do Agenta Ubezpieczeniowego, Spółka uiszcza taką składkę na rzecz Agenta i w praktyce w następnej kolejności najczęściej pobiera taką składkę od klienta. Z tytułu świadczonych usług, Spółka będzie otrzymywać od Agenta miesięczne wynagrodzenie. Będzie ono ustalone jako określona procentowo część prowizji otrzymywanej przez Agenta Ubezpieczeniowego od towarzystwa ubezpieczeniowego za świadczenie czynności agencyjnych w odniesieniu do umów ubezpieczeniowych, w związku z którymi Spółka będzie wykonywała powyżej opisane czynności.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy opisane powyżej usługi, świadczone przez Spółkę na rzecz Agenta Ubezpieczeniowego, podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług, na mocy przepisu art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy: zgodnie z brzmieniem art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT z dnia 11 marca 2004 r., zwalnia się od tego podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Wśród usług objętych zakresem zwolnienia znajdują się m.in. usługi pośrednictwa finansowego sklasyfikowane w sekcji J ex (6567) Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (dalej PKWiU), z wyłączeniem niektórych kategorii usług wymienionych szczegółowo w poz. 3 załącznika nr do ustawy O VAT. Tym samym, kluczowe dla określenia prawidłowego traktowania dla celów VAT usług, które świadczy Spółka na rzecz Agenta Ubezpieczeniowego, jest właściwe ustalenie, do jakiego grupowania należy zaliczyć opisaną wyżej usługę, zgodnie z zasadami metodycznymi PKWiU.

Zdaniem Spółki, działalność w zakresie opisanym w polu 50 niniejszego wniosku, ma charakter kompleksowej usługi pomocniczej w stosunku do działalności ubezpieczeniowej. Większość czynności podejmowanych przez Spółkę jest realizowana w ścisłym związku z usługami pośrednictwa ubezpieczeniowego świadczonymi przez Agenta Ubezpieczeniowego na rzecz towarzystwa ubezpieczeniowego. Usługi Spółki mają na celu umożliwienie Agentowi a pośrednio także towarzystwu ubezpieczeniowemu, świadczenie usług w sposób efektywny oraz oczekiwany przez klientów Spółki. W konsekwencji, wszystkie czynności, które są wykonywane przez Spółkę, są nierozerwalnie związane z usługami ubezpieczeniowymi. Czynności te łącznie stanowią świadczenie pomocnicze natury kompleksowej. W ocenie Spółki, kompleksowa usługa, będąca przedmiotem niniejszego wniosku, to usługa mieszcząca się w grupowaniu PKWiU 6629.19.0 „Pozostałe usługi wspomagające ubezpieczenia i fundusze emerytalne, gdzie indziej niesklasyfikowane” według rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 roku w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. z 2008 r. Nr 207, poz. 1293). Jednocześnie, zdaniem Spółki przedmiotowa usługa mieści się w grupowaniu PKWiU 67.20.10-00 „Usługi pomocnicze związane z ubezpieczeniami i funduszami emerytalno-rentowymi bez obowiązkowych ubezpieczeń społecznych” według rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. z 1997 r. Nr 42, poz 264, ze zm).

Ocena Spółki odnośnie klasyfikacji statystycznej omawianych usług została formalnie potwierdzona przez Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi w piśmie z dnia 16 lutego 2009 r., znak OK-5672/KU-241/2009 (kopia otrzymanej przez Spółkę klasyfikacji statystycznej została dołączona do niniejszego wniosku jako Załącznik 1). Usługi zaliczane do powyższego grupowania zgodnie z treścią poz. 3 i załącznika nr 4 do ustawy o VAT, zostały objęte zakresem zwolnienia z VAT. We wskazanym przepisie ustawodawca wyłączył z zakresu zwolnienia określone czynności, m.in. usługi doradztwa ubezpieczeniowego oraz usługi wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00,20, 00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń. Niemniej jednak, analizowana usługa nie stanowi czynności, która została wyłączona z zakresu zwolnienia. Stąd, zdaniem Spółki, na mocy art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT w związku z poz. 3 załącznika nr 4 do tej ustawy, świadczenie powyższych usług przez Spółkę na rzecz Agenta Ubezpieczeniowego jest czynnością podlegającą zwolnieniu od opodatkowania VAT. Powyższe stanowisko Spółka znajduje oparcie m.in. w interpretacji indywidualnej z dnia 21 stycznia 2008 r. (sygn. IP-PP2-443-717/07-02/lB) wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w imieniu Ministra Finansów, w stanie faktycznym zbliżonym do przedstawionego przez Spółkę. W powyższej interpretacji podatnik wnosił o uznanie, iż jego działalność obejmująca:

  1. informowanie klientów o możliwości zawarcia i warunkach umów ubezpieczenia, w tym o sposobie realizacji świadczeń z tytułu umów ubezpieczenia zawieranych za pośrednictwem Y.
  2. Popularyzowanie zakupu polis ubezpieczeniowych zawieranych za pośrednictwem Y wśród klientów Podatnika;
  3. Udzielanie pomocy klientom Podatnika w wypełnianiu lub samodzielne wypełnianie dokumentów niezbędnych do zawarcia umowy ubezpieczenia, przyjmowanie tych dokumentów oraz wykonywanie innych czynności przygotowawczych zmierzających do zawarcia umowy ubezpieczenia;
  4. Przekazywanie ubezpieczającym tekstów ogólnych i szczególnych warunków ubezpieczeń;
  5. Obliczanie wysokości należnej składki ubezpieczeniowej, przyjmowanie składek ubezpieczeniowych, wystawianie klientom Podatnika pokwitowań przyjęcia składek;
  6. Terminowe wpłacanie na właściwe konto składek lub rat składek ubezpieczeniowych pobranych od klientów Podatnika na rzecz towarzystwa ubezpieczeniowego;
  7. Uczestniczenie w administrowaniu i wykonywaniu umów ubezpieczenia min. poprzez prowadzenie ewidencji umów ubezpieczenia wniosków ubezpieczeniowych i innych dokumentów.


ma charakter kompleksowej usługi pomocniczej w stosunku do działalności ubezpieczeniowej, a więc usługi mieszczącej się w grupowaniu 67.20.10-00.90 PKWiU „Usługi pomocnicze związane z ubezpieczeniami i funduszami emerytalno rentowymi (bez obowiązkowych ubezpieczeń społecznych), pozostałe”.

W konsekwencji usługa ta podlega zwolnieniu od opodatkowania VAT, co zostało potwierdzone przez organ podatkowy w piśmie, o którym mowa powyżej.

Również inne organy podatkowe potwierdzają stanowisko tożsame z tym, które prezentuje Spółka w niniejszego wniosku, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle, w postanowieniu z dnia 11 lipca 2005 r. (sygn. akt PP/443/28/05) potwierdził, że zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest działalność gospodarcza związana ze świadczeniem usług zakwalifikowanych do ugrupowania ex (65-67) sekcji J PKWiU oraz niewymieniona w wykazie wyłączeń zamieszczonych w poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o VAT.

Analogiczne stanowisko prezentują również inne organy podatkowe, np.:

  • Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków- Śródmieście w postanowieniu z dnia 12 maja 2005r. (sygn. akt PP/443-18/05/DK),
  • Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem w postanowieniu z dnia 4 lutego 2005r. (sygn. akt PP-443-8-05),
  • Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wodzisławiu Śląskim w postanowieniu z dnia 18 kwietnia 2004 r. (sygn. akt PP-443/7/05).


W konsekwencji, w związku z uznaniem, że usługa świadczona przez Spółki jest zwolniona z VAT, Spółka nie będzie uprawniona do odliczenia podatku VAT naliczonego, wynikającego z zakupów towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania omawianych usług zwolnionych z VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj