Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP3/443-236/09/DG
z 5 maja 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP3/443-236/09/DG
Data
2009.05.05



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek akcyzowy (ustawa z dnia 6.12.2008r.) --> Wyroby akcyzowe-przepisy szczegółowe. Podstawa opodatkowania i stawki akcyzy. --> Wyroby energetyczne i energia elektryczna


Słowa kluczowe
energia elektryczna
gaz
podatek akcyzowy
stawka


Istota interpretacji
Według jakiej stawki podatku akcyzowego Wnioskodawca ma opodatkować zużycie metanu wykorzystanego do produkcji energii elektrycznej ?



Wniosek ORD-IN 868 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 marca 2009r. (data wpływu 25 marca 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego, w zakresie stawki podatku dla metanu wykorzystywanego do produkcji energii elektrycznej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 marca 2009r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego, w zakresie stawki podatku dla metanu wykorzystywanego do produkcji energii elektrycznej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W złożach węgla kamiennego kopalń Wnioskodawcy występuje jako kopalina towarzysząca gaz noszący nazwę "metan pokładów węgla kamiennego". Zasoby metanu dokumentowane i zatwierdzane są w dokumentacjach geologicznych złóż jako zasoby kopaliny towarzyszącej. Metan jako gaz wydziela się z górotworu do wyrobisk górniczych samoczynnie. W przypadku wydzielania się znacznej ilości metanu następuje odmetanowanie pokładów czyli maksymalnie duże odciągnięcie metanu z górotworu ze zrobów i pokładów węgla umożliwiające prowadzenie robót przygotowawczych i eksploatacyjnych w warunkach możliwie niskiego zagrożenia. Odmetanowanie stanowi sieć przewodów złożonych z rurociągów i otworów odmetanowania , hermetycznie zamkniętą, którą odpływa metan. Metan kopalniany wykorzystywany jest przez Wnioskodawcę do wytwarzania energii cieplnej, wytwarzania energii elektrycznej oraz w części jest odsprzedawany jako źródło energii dla celów grzewczych . O ile zgodnie z art. 163 ust. 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r, Nr 3, poz. 11) czasowemu zwolnieniu od akcyzy podlega metan (CN 27 11 29 00) przeznaczony do celów opałowych, o tyle budzi wątpliwości wysokość stawki podatku mającej zastosowanie dla metanu przeznaczonego na cele inne niż opałowe.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Według jakiej stawki podatku akcyzowego Wnioskodawca ma opodatkować zużycie metanu wykorzystanego do produkcji energii elektrycznej ...

Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do art. 89 ust. 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2008r. o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2009r., Nr 3, poz. 11) oraz z uwagi na fakt, że w przepisach nie została określona inna stawka podatku akcyzowego dla metanu przeznaczonego na inne cele niż opałowe, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że stawka podatku akcyzowego na metan zużyty do produkcji energii elektrycznej powinna wynieść O zł. Jednocześnie Wnioskodawca stwierdza, że energia elektryczna podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym co w przypadku opodatkowania metanu zużytego do jej produkcji spowodowałoby podwójne opodatkowanie wyrobu akcyzowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2008r. o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2009r. Nr 3, poz. 11) do wyrobów energetycznych, w rozumieniu ustawy, zalicza się wyroby objęte pozycjami CN 2701, 2702 oraz od 2704 do 2715. W myśl art. 86 ust. 2 ww. ustawy paliwami silnikowymi w rozumieniu ustawy są wyroby energetyczne przeznaczone do użycia, oferowane na sprzedaż lub używane do napędu silników spalinowych.

Natomiast stosownie do art. 86 ust. 3 ww. ustawy paliwami opałowymi w rozumieniu ustawy są wyroby energetyczne przeznaczone do użycia, oferowane na sprzedaż lub używane do celów opałowych, z wyłączeniem wyrobów, o których mowa w ust. 2.

Zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 12 lit. a ww. ustawy o podatku akcyzowym stawka akcyzy dla gazów przeznaczonych do napędu silników spalinowych wynosi dla: gazu ziemnego (mokrego) i pozostałych węglowodorów gazowych objętych pozycją CN 2711 oraz gazowych węglowodorów alifatycznych objętych pozycją CN 2901:

  • skroplonych - 695,00 zł/1.000 kilogramów,
  • w stanie gazowym - 100,00 zł/1.000 kilogramów.

Stosownie zaś do art. 89 ust. 1 pkt 13 ww. ustawy dla gazu ziemnego (mokrego) i pozostałych węglowodorów gazowych objętych pozycją CN 2711, przeznaczonych do celów opałowych stawka akcyzy wynosi 1,18 zł/1 gigadżul (GJ).

Jednakże na mocy przepisów art. 163 ust. 2 i ust. 3 ww. ustawy w okresie do dnia 31 października 2013 r. albo do czasu, gdy udział gazu ziemnego w konsumpcji energii na terytorium kraju osiągnie 25 % zwalnia się od akcyzy gaz ziemny (mokry) o kodach CN 2711 11 00 oraz 2711 21 00, przeznaczony do celów opałowych. Jednakże w momencie, gdy udział gazu ziemnego w konsumpcji energii osiągnie 20 %, do dnia 31 października 2013r. stosuje się stawkę akcyzy stanowiącą 50 % stawki określonej w art. 89 ust. 1 pkt 13. Minister właściwy do spraw finansów publicznych ogłasza, w drodze obwieszczenia w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski", informację o osiągnięciu poziomu udziału gazu ziemnego, o którym mowa w zdaniu pierwszym.

Do czasu obowiązywania zwolnienia, o którym mowa wyżej, zwalnia się od akcyzy pozostałe węglowodory gazowe o kodzie CN 2711 29 00, przeznaczone do celów opałowych. Równocześnie na podstawie art. 164 ust. 1 ww. ustawy do dnia 31 października 2013r. zamiast stawki akcyzy, o której mowa w art. 89 ust. 1 pkt 12 lit. a tiret drugie, do wyrobów akcyzowych określonych w tym przepisie stosuje się zerową stawkę akcyzy.

Z powyższego wynika, że w obecnym stanie prawnym metan kopalniany o kodzie CN 2711 29 00 przedstawionym przez Wnioskodawcę, przeznaczony do celów opałowych, na mocy art. 163 ust. 3 cyt. ustawy o podatku akcyzowym objęty jest zwolnieniem od podatku akcyzowego. Natomiast przedmiotowy metan wykorzystywany do napędu silników spalinowych na mocy art. 164 ust. 1 ww. ustawy objęty jest zerową stawką podatku akcyzowego.

Reasumując w przypadku zużycia metanu będącego przedmiotem wniosku do napędu silników spalinowych w celu produkcji energii elektrycznej stawka podatku akcyzowego na ten wyrób wynosi 0. Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj