Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-317/09-2/MK
z 16 lipca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-317/09-2/MK
Data
2009.07.16



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z innych źródeł

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
członkowie
otwarty fundusz emerytalny
podatek ryczałtowy
śmierć
środki pieniężne


Istota interpretacji
Czy obecnie w przypadku wypłaty Członkowi najbliższej rodziny środków zgromadzonych na rachunku w Funduszu Zmarłego Członka, który zmarł przed dniem 17 lutego 2001 r. Towarzystwo powinno obliczyć, pobrać zryczałtowany podatek w wysokości 19% i wpłacić go organowi podatkowemu?



Wniosek ORD-IN 425 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Państwa przedstawione we wniosku z dnia 22.04.2009 r. (data wpływu 27.04.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wypłat członkowi najbliższej rodziny środków zgromadzonych na rachunku w A. Otwarty Fundusz Emerytalny członka zmarłego przed dniem 17 lutego 2001 r.- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.04.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wypłat członkowi najbliższej rodziny środków zgromadzonych na rachunku w A. Fundusz Emerytalny członka zmarłego przed dniem 17 lutego 2001 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Zgodnie z art. 3 ust 2 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (t. j. Dz. U. z 2004, Nr 159, poz. 1667 z późn. zm.; dalej jako Ustawa”), Powszechne Towarzystwo Emerytalne A. S.A. (dalej jako Towarzystwo”) zarządza i reprezentuje w stosunkach z osobami trzecimi A. Otwarty Fundusz Emerytalny (dalej jako Fundusz”).

Fundusz został utworzony w 1999 roku na podstawie zezwolenia Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi i działa zgodnie z przepisami ustawy.

Przedmiotem działalności Funduszu, zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy, jest gromadzenie środków pieniężnych, ich lokowanie, z przeznaczeniem na wypłatę członkom funduszu po osiągnięciu przez nich wieku emerytalnego, wypłata okresowych emerytur kapitałowych, o których mowa w ustawie z dnia 21 listopada 2008 r. o emeryturach kapitałowych (Dz. U. 2008, Nr 228, poz. 1507).

W przypadku śmierci członka Funduszu, zgromadzone na jego rachunku w otwartym funduszu emerytalnym środki podlegają podziałowi zgodnie z art. 131, 132 132a ustawy.

W sytuacji śmierci członka Funduszu przed 17 lutego 2001 roku, tj. przed wejściem w życie ustawy z dnia 11 stycznia 2001 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2001, Nr 8, poz. 64) pozostającego w związku małżeńskim, środki zgromadzone na jego rachunku wypłacane są zgodnie z art. 131 i 132 ustawy, w pierwszej kolejności małżonkowi Zmarłego w zakresie, w jakim stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej, natomiast pozostałe środki są przekazywane osobom wskazanym przez Zmarłego, a w sytuacji ich braku - członkom najbliższej rodziny Zmarłego. Członkami najbliższej rodziny Zmarłego są w pierwszej kolejności jego małżonek i dzieci, a w razie ich braku - rodzice i wnuki.

W przypadku śmierci członka Funduszu po 16 lutego 2001 roku, pozostającego w związku małżeńskim, środki zgromadzone na jego rachunku wypłacane są zgodnie z art. 131 i 132 Ustawy, w pierwszej kolejności małżonkowi Zmarłego w zakresie, w jakim stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej, natomiast pozostałe środki są przekazywane osobom wskazanym przez Zmarłego „ a w sytuacji ich braku – wchodzą w skład spadku.

Podsumowując stwierdzić należy, że w związku ze zmianą przepisów środki, nie wykorzystane zgodnie z art. 131 ustawy i nie przekazane osobom uprawnionym w związku z brakiem tych osób, wchodzą obecnie w skład spadku i są przekazywane spadkobiercom Zmarłego (przed zmianą przepisów w takiej sytuacji środki były przekazywane członkom najbliższej rodziny Zmarłego).

Zgodnie z art. 20 ust. 1 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako ustawa o pdof”) za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o pdof, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14 ustawy o pdof, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 ustawy o pdof oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Ustawa o pdof reguluje też kwestie związane z poborem podatku. Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 6 od kwot wypłacanych po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub spadkobiercy, w rozumieniu przepisów ustawy, z wyjątkiem wypłat, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 59, pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.

Wnioskodawca zauważa, że przepisy ustawy o pdof dotyczące omawianej materii ulegały zmianie.

Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 9 ustawy o pdof w brzmieniu obowiązującym do dnia 16 lutego 2001 r. włącznie, od kwot wypłacanych po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów Ustawy, z wyjątkiem wypłat, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 59 pobiera się podatek w formie ryczałtu w wysokości 20 % uzyskanego przychodu.

W świetle powyższego w związku z wprowadzoną w 2001 roku zmianą wyrazy „lub członkowie jego najbliższej rodziny” zostały zastąpione wyrazami „lub spadkobiercy”.

Dodatkowo od dnia 1 stycznia 2004 roku wysokość stawki procentowej uległa zmniejszeniu z 20% do 19% uzyskanego przychodu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy obecnie w przypadku wypłaty Członkowi najbliższej rodziny środków zgromadzonych na rachunku w Funduszu Zmarłego Członka, który zmarł przed dniem 17 lutego 2001 r. Towarzystwo powinno obliczyć, pobrać zryczałtowany podatek w wysokości 19% i wpłacić go organowi podatkowemu...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zryczałtowany podatek w wysokości 19% powinien być pobrany i wpłacony organowi podatkowemu.

Powyższa konstatacja oparta jest na poniższej argumentacji.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jednoznacznie wskazują, że zamierzeniem ustawodawcy było stworzenie przepisów nakładających na Towarzystwa Emerytalne obowiązku obliczania, pobrania i wpłacenia we właściwym terminie podatku od środków wypłacanych po zmarłym Członku Funduszu. Zauważyć trzeba, że zmiana w przedmiotowym zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tzn. zastąpienie wyrazów „lub członkowie jego najbliższej rodziny” wyrazami „lub spadkobiercy”, wprowadzona ustawą z dnia 11 stycznia 2001 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2001, Nr 8, poz. 64) miała na celu dostosowanie przepisów związanych z poborem podatku do przepisów ustawy, również zmienionych w tym zakresie.

W praktyce pojawiają się jednak obecnie wypłaty członkom najbliższej rodziny Zmarłego, które są realizowane na podstawie przepisów obowiązujących do 16 lutego 2001 r. włącznie. Z punktu widzenia przepisów ustawy decydujący jest bowiem moment śmierci członka Funduszu.

Wspomnieć przy tym należy, że w przeważającej części przypadków osoba będąca członkiem najbliższej rodziny w rozumieniu Ustawy jest równocześnie spadkobiercą i w związku z tym Towarzystwa Emerytalne, wypłacając środki członkom najbliższej rodziny Zmarłego będącym jednocześnie spadkobiercami, są zobowiązane do poboru podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14 c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj