Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP3/443-382/09/ŁW
z 14 maja 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP3/443-382/09/ŁW
Data
2009.05.14



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek akcyzowy (ustawa z dnia 6.12.2008r.) --> Opodatkowanie akcyzą samochodów osobowych


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
rejestracja
samochód osobowy


Istota interpretacji
zwrot zapłaconej akcyzy na terytorium kraju w przypadku dostaw wewnątrzwspólnotowych samochodów osobowych



Wniosek ORD-IN 625 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 marca 2009r. (data wpływu 11 marca 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwrotu zapłaconej akcyzy na terytorium kraju w przypadku dostaw wewnątrzwspólnotowych samochodów osobowych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 marca 2009r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwrotu zapłaconej akcyzy na terytorium kraju w przypadku dostaw wewnątrzwspólnotowych samochodów osobowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W miesiącu marcu Wnioskodawca dokonał dostawy wspólnotowej nowych samochodów osobowych, od których została zapłacona akcyza na terytorium kraju. Dostawy te będą kontynuowane.

Przedmiotem dostaw są samochody zakupione przed dniem 1 marca 2009r., jak i po tym dniu. Akcyza zapłacona na terytorium kraju od samochodów zakupionych przed dniem 1 marca 2009r. jest wyszczególniona na fakturze zakupowej, natomiast dla samochodów zakupionych po dniu 1 marca 2009r. do faktury zakupowej będzie dołączony dokument z Urzędu Celnego potwierdzający zapłatę akcyzy.

Samochody będące przedmiotem dostawy wspólnotowej będą czasowo rejestrowane na terytorium kraju dla potrzeb ich przewiezienia.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy dokumentem potwierdzającym zapłatę akcyzy od samochodów zakupionych przed dniem 1 marca 2009r. jest faktura zakupowa z wyszczególnioną kwotą akcyzy...
  2. W jaki sposób udokumentować kwoty akcyzy zapłaconej na terytorium kraju od samochodów zakupionych po dniu 1 marca 2009r., jeśli na zaświadczeniu z Urzędu celnego będzie tylko informacja, że akcyza została zapłacona bez wyszczególnienia kwoty tej akcyzy...

Zdaniem Wnioskodawcy, dostawa wewnątrzspólnotowa samochodów osobowych zarejestrowanych czasowo na terytorium kraju dla celów przewozowych daje prawo do zwrotu podatku akcyzowego zapłaconego na terytorium kraju od tych samochodów, gdyż rejestracja czasowa nie jest rejestracją dopuszczającą samochód do użytkowania.

Występując z wnioskiem o zwrot akcyzy podatnik nie będzie wyszczególniał wartości akcyzy od samochodów zakupionych po dniu 1 marca 2009r., gdyż wartość ta nie będzie uwidoczniona w dokumencie wydanym przez Urząd Celny, Urząd celny na podstawie dołączonych do wniosku zaświadczeń sam zidentyfikuje wartość zapłaconej akcyzy od poszczególnych samochodów.

Dokumentem potwierdzającym zapłatę akcyzy od samochodów zakupionych przed dniem 1 marca 2009r. jest faktura zakupowa z wyszczególnioną kwotą akcyzy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Ad. 1

Zgodnie z art. 82 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29 poz. 257 ze zm.) sprzedający jest obowiązany do wykazania na wystawionej fakturze kwoty akcyzy od dokonywanej odsprzedaży samochodu osobowego.

Stosownie do § 3 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 9 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu akcyzy w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych (Dz. U. Nr 74, poz. 673) zwrot akcyzy zapłaconej na terytorium kraju następuje na pisemny wniosek podmiotu, który dostarczył wyroby akcyzowe niezharmonizowane na terytorium państwa członkowskiego.

Wniosek, o którym mowa w ust. 1, jest składany do właściwego naczelnika urzędu celnego wraz z następującymi załącznikami:

  1. dokumentem potwierdzającym zapłatę akcyzy na terytorium kraju od wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych dostarczonych na terytorium państwa członkowskiego;
  2. dokumentami, o których mowa w § 2.

W myśl § 2 ust. 1-3 wspomnianego rozporządzenia dokumentami potwierdzającymi dostawę wewnątrzwspólnotową wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, z zastrzeżeniem ust. 2, są:

  1. dokumenty przewozowe lub ich kopie otrzymane od przewoźnika lub spedytora odpowiedzialnego za wywóz z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że wyroby akcyzowe niezharmonizowane zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego - w przypadku gdy przewóz jest zlecany przewoźnikowi lub spedytorowi;
  2. kopia faktury dostawy;
  3. specyfikacja dostawy, jeżeli nie jest zawarta w fakturze.

W przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej realizowanej bez udziału przewoźnika lub spedytora, przy użyciu własnego środka transportu, podatnik oprócz dokumentów, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, powinien posiadać dokument zawierający co najmniej:

  1. imię i nazwisko lub nazwę oraz miejsce zamieszkania lub adres siedziby podatnika dokonującego dostawy wewnątrzwspólnotowej oraz nabywcy tych wyrobów;
  2. adres, pod który zostały dostarczone wyroby, w przypadku gdy jest on inny niż adres siedziby lub miejsca zamieszkania nabywcy;
  3. określenie wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych i ich ilości;
  4. potwierdzenie przez nabywcę przyjęcia wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych w miejscu, o którym mowa w pkt 1 lub 2, znajdującym się na terytorium państwa członkowskiego;
  5. numer pozwalający zidentyfikować środek transportu użyty do realizacji dostawy wewnątrzwspólnotowej, a także określenie rodzaju tego środka transportu.

W przypadku gdy dokumenty, o których mowa w ust. 1 i 2, nie potwierdzają jednoznacznie wykonania dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, potwierdzenie takiej dostawy może nastąpić poprzez przedłożenie innych dokumentów wskazujących, że została ona zrealizowana, w szczególności:

  1. korespondencji handlowej;
  2. dokumentu dotyczącego ubezpieczenia lub frachtu;
  3. dokumentu potwierdzającego zapłatę za wykonaną dostawę wewnątrzwspólnotową.

Potwierdzenie zapłaty akcyzy może wynikać z treści faktury zakupowej (np. przez umieszczenie na niej adnotacji „zapłacono”), może także zostać udokumentowane innymi dowodami np. wydrukiem przelewu bankowego.

Reasumując, dokumentem potwierdzającym zapłatę akcyzy od samochodów zakupionych przed 1 marca 2009r. nie sama jest faktura zakupowa z wyszczególniona kwota akcyzy. Z powyższego dokumentu lub z dołączonych do niej innych dokumentów musi jednoznacznie wynikać, że akcyza została zapłacona. Nie może więc być podstawą ubiegania się o zwrot podatku akcyzowego faktura zakupowa z wyszczególnioną kwotą akcyzy.

Ad. 2

W myśl art. 109. 1-5 ustawy z dnia 6 grudnia 2008r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr. 3, poz. 11) w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, właściwy naczelnik urzędu celnego jest obowiązany, dla celów związanych z rejestracją samochodu osobowego na terytorium kraju, do wydania podatnikowi, na jego wniosek, dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy na terytorium kraju, z zastrzeżeniem art. 110 ust. 6 i art. 111 ust. 4.

Dla celów związanych z rejestracją samochodu osobowego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, naczelnik urzędu celnego jest obowiązany wydać na wniosek zainteresowanego podmiotu dokument potwierdzający brak obowiązku zapłaty akcyzy na terytorium kraju, z zastrzeżeniem art. 110 ust. 6 i art. 111 ust. 4.

W przypadku sprzedaży nabytego wewnątrzwspólnotowo samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju, sprzedawca jest obowiązany przekazać nabywcy dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium kraju lub dokument potwierdzający brak obowiązku zapłaty akcyzy na terytorium kraju.

Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, wzory dokumentów, o których mowa w ust. 1 i 2, uwzględniając zasady rejestracji samochodów osobowych oraz konieczność identyfikacji samochodów osobowych.

Minister właściwy do spraw finansów publicznych może określić, w drodze rozporządzenia, szczegółowy tryb obiegu dokumentów, o których mowa w ust. 1 i 2, uwzględniając sytuację na rynku w zakresie obrotu samochodami osobowymi, potrzeby dokumentowania zapłaty akcyzy oraz braku obowiązku zapłaty akcyzy.

W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 24 lutego 2009r. w sprawie wzoru dokumentów potwierdzających zapłatę akcyzy na terytorium kraju od samochodu osobowego nabytego wewnątrzwspólnotowo lub brak obowiązku zapłaty tej akcyzy (Dz. U. Nr 32, poz. 248) określono wzór dokumentu o którym mowa art. 109 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym.

Powyższy dokument nie określa kwoty akcyzy zapłaconej od samochodu osobowego nabytego wewnątrzwspólnotowo lecz potwierdza sam fakt zapłaty akcyzy

Zgodnie z art. 107 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr. 3, poz. 11) podmiotowi, który nabył prawo rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel, i który dokonuje dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym samochodu osobowego, od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju, lub jeżeli w jego imieniu ta dostawa albo eksport są realizowane, przysługuje zwrot akcyzy na wniosek, złożony właściwemu naczelnikowi urzędu celnego w terminie roku od dnia dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu tego samochodu osobowego.

Stosownie do art. 107 ust. 3, 4 i 5 wspomnianej ustawy podmiot, o którym mowa w ust. 1, jest obowiązany posiadać dokumenty potwierdzające dokonanie dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu, którymi są w szczególności: dokumenty przewozowe, celne, faktura i specyfikacja dostawy oraz inne dokumenty handlowe związane z dostawą wewnątrzwspólnotową albo eksportem.

Do wniosku o zwrot załącza się dowód zapłaty akcyzy na terytorium kraju lub fakturę z wykazaną kwotą akcyzy oraz dokumenty potwierdzające dokonanie dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu, o których mowa w ust. 3.

Organami podatkowymi właściwymi w sprawie zwrotu akcyzy w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu samochodu osobowego, od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju, są naczelnik urzędu celnego i dyrektor izby celnej, u których dokonano rozliczenia i zapłaty akcyzy z tytułu ostatniej czynności podlegającej opodatkowaniu, której przedmiotem był ten samochód osobowy.

W myśl § 2 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 lutego 2009r. (Dz. U. Nr 32, poz. 246) warunkiem otrzymania zwrotu akcyzy w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu samochodu osobowego realizowanego bez udziału przewoźnika lub spedytora, przy użyciu własnego środka transportu, jest złożenie przez podmiot, który dokonał dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu samochodu osobowego, pisemnego oświadczenia o terminie i sposobie wywozu oraz miejscu dostarczenia samochodu osobowego poza terytorium kraju.

W przypadku gdy oświadczenia, o których mowa w ust. 1, oraz dokumenty wymienione w art. 107 ust. 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, zwanej dalej "ustawą", nie potwierdzają wykonania dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu samochodu osobowego, podmiot obowiązany jest do przedłożenia innych dokumentów wskazujących na ich wykonanie, w szczególności:

  1. korespondencji handlowej;
  2. dokumentu dotyczącego ubezpieczenia lub frachtu;
  3. dokumentu potwierdzającego zapłatę za wykonaną dostawę wewnątrzwspólnotową albo eksport.

Zgodnie z § 3 ust. 1-5 wspomnianego rozporządzenia zwrot akcyzy dokonywany jest w kasie właściwego organu podatkowego, o którym mowa w art. 107 ust. 5 ustawy, lub przelewem na rachunek bankowy podmiotu, wskazany we wniosku o zwrot akcyzy, o którym mowa w art. 107 ust. 1 ustawy, w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku wraz z oświadczeniami, o których mowa w § 2 ust. 1, lub dokumentami wymienionymi w art. 107 ust. 3 ustawy.

W przypadku gdy zasadność zwrotu akcyzy wymaga przeprowadzenia dodatkowego postępowania wyjaśniającego, zwrot akcyzy następuje w terminie 90 dni od dnia złożenia wniosku wraz z oświadczeniami, o których mowa w § 2 ust. 1, lub dokumentami wymienionymi w art. 107 ust. 3 ustawy.

Właściwy naczelnik urzędu celnego, uwzględniając wniosek o zwrot akcyzy, obowiązany jest ostemplować pieczęcią urzędu celnego oraz przedziurkować każdy dokument dołączony do wniosku o zwrot akcyzy w celu uniknięcia ponownego ich użycia.

Po dokonaniu zwrotu akcyzy właściwy naczelnik urzędu celnego niezwłocznie zwraca podmiotowi dokumenty dołączone do wniosku o zwrot akcyzy.

W przypadku gdy zwrot akcyzy dokonywany jest na rachunek podatnika mającego siedzibę lub miejsce zamieszkania w państwie członkowskim, koszty związane z dokonaniem tego zwrotu ponosi podatnik.

Wzór wniosku o zwrot akcyzy od samochodu osobowego stanowi załącznik do rozporządzenia (§ 5 cyt. rozporządzenia). W pozycji 4 przedmiotowego wniosku podmiot ubiegający się z zwrot akcyzy obowiązany jest wskazać całkowitą kwotę żądanego zwrotu.

W przedmiotowym stanie faktycznym przedmiotem wewnątrzwspólnotowych dostaw są samochody zakupione po dniu 1 marca 2009r. Akcyza została zapłacona na terytorium kraju. Wnioskodawca zamierza dołączać dokument z Urzędu Celnego potwierdzający zapłatę akcyzy. Samochody będące przedmiotem dostawy wspólnotowej będą czasowo rejestrowane na terytorium kraju w celu wywozu poza granicę.

W świetle powyższego dokument wydany przez Urząd Celny potwierdzający, że akcyza została zapłacona jest tym dokumentem o którym mowa w art. 107 ust. 4 ustawy o podatku akcyzowym potwierdzającym zapłatę akcyzy na terytorium kraju.

Jednakże to na Wnioskodawcy ciąży obowiązek wskazania we wniosku o zwrot akcyzy od samochodów kwoty żądanego zwrotu akcyzy, która to kwota może być przedmiotem weryfikacji przez właściwy w sprawie zwrotu naczelnika urzędu celnego.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedmiotowym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj