Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/1/436-63/09/MZ
z 27 maja 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/1/436-63/09/MZ
Data
2009.05.27



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
aport
obowiązek podatkowy
umowa spółki
wkłady niepieniężne
zmiana umowy


Istota interpretacji
Czy czynność wniesienia aportu do spółki z o.o., będąca skutkiem podjęcia chwały o podwyższeniu kapitału zakładowego, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. przedstawione we wniosku z dnia 3 marca 2009r. (data wpływu do tut. Biura 10 marca 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie obowiązku opodatkowania czynności wniesienia aportu do spółki kapitałowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 marca 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie obowiązku opodatkowania czynności wniesienia wkładów niepieniężnych do spółki kapitałowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością otrzymała 31 marca 2008r. tytułem wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwo. Powyższa czynność miała na celu kontynuowanie przez Spółkę działalności prowadzonej przez poprzednich właścicieli przedsiębiorstwa.

W skład przedsiębiorstwa wchodziły:

  1. wszystkie przenaszalne składniki majątkowe:
    - środki trwałe,
    - wartości niematerialne i prawne,
    - materiały,
    - produkcja w toku,
  2. pasywa:
    - zobowiązania handlowe,
    - zobowiązania kredytowe,
    - zobowiązania wobec wspólników spółki cywilnej (poprzednich właścicieli przedsiębiorstwa),
  3. umowy,
  4. rozpoczęte prace
    - i wszelkie inne składniki przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 kodeksu cywilnego, należące do spółki wnoszącej aport.

Zysk wypracowany prze spółkę cywilną został naliczony na dzień 31 marca 2008r. lecz niepobrany przez wspólników, w związku z czym został ujęty w księgach handlowych spółki z o.o. jako „zobowiązanie wobec wspólników” i obniżył wartość aportu. Powyższy zysk został w całości opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Spółka z o.o. na dzień 31 grudnia 2008r. z powodu trudnej sytuacji finansowej nie dokonała wypłaty „zobowiązania wobec wspólników”. Powyższe zobowiązania Spółka planuje wypłacić w ratach od marca 2009r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy Spółka z o.o. bądź też wspólnicy spółki cywilnej jako osoby fizyczne powinni złożyć deklarację PCC i opodatkować podatkiem od czynności cywilnoprawnych kwotę zobowiązań wynikającą z ksiąg handlowych spółki cywilnej...

Zdaniem wnioskodawcy, ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Oznacza to, że opodatkowaniu podlegają wyłącznie umowy wymienione w regulacji art. 1 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy. Spółka uregulowała wszelkie czynności w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych wynikające ze zmiany umowy spółki (podniesienie kapitału podstawowego wynikające z przejęcia aportem przedsiębiorstwa). Zdaniem Spółki, czynność przejęcia aportem przedsiębiorstwa (w skład którego wchodziły zarówno aktywa jak i pasywa – zobowiązania wobec wspólników) nie rodziła żadnych innych obowiązków w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2007r. Nr 68, poz. 450 ze zm. – dalej uPCC), podatkowi podlega m. in. umowa spółki. Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają też zmiany umów wskazanych w art. 1 ust. 1 uPCC, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (art. 1 ust. 1 pkt 2 uPCC). Zgodnie z art. 1 ust. 2 pkt 1 uPCC, przepisy ustawy o umowie spółki i jej zmianie stosuje się odpowiednio do aktów założycielskich spółek, statutów spółek i ich zmiany.

W przepisach uPCC zostały ponadto wskazane czynności, które na gruncie tej ustawy traktowane są jako zmiana umowy spółki. Przy spółce kapitałowej za zmianę umowy uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty (art. 1 ust. 3 lit. b uPCC).

Brzmienie cytowanego przepisu upoważnia do wniosku, że przyjęta na gruncie uPCC generalna zasada, zgodnie z którą zmiany umów podlegają podatkowi, jeżeli powodują podwyższenie podstawy opodatkowania, doznaje wyłomu w odniesieniu do umów spółki. Przepisami ustawy objęto bowiem wszystkie te przypadki, gdy dochodzi do podwyższenia podstawy opodatkowania, niezależnie od tego, czy źródłem tego podwyższenia jest zmiana umowy spółki.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 2 uPCC, w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego spółki kapitałowej obowiązek podatkowy powstaje z chwilą podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału spółki mającej osobowość prawną, zaś podstawę opodatkowania stanowi w tym przypadku wartość wkładów, o którą podwyższono kapitał zakładowy (art. 6 ust. 1 lit b uPCC).

Należy zwrócić uwagę, iż podjęcie przez wspólników sp. z o. o. uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego nie jest równoznaczne z przemieszczeniem majątku pomiędzy wspólnikiem, a spółką. Są to dwie oddzielne i różne czynności prawne, o czym świadczy treść art. 257-262 kodeksu spółek handlowych, rozdzielających tryb uchwalenia podwyższenia kapitału od złożenia i formy oświadczenia o objęciu nowych udziałów, czy wniesieniu wkładów niepieniężnych.

Proces podwyższenia kapitału zakładowego spółki z o.o. obejmuje zatem:

  • stronę formalną, jaką są czynności związane z podwyższeniem, w tym również czynność zmiany umowy spółki oraz
  • stronę faktyczną w postaci wniesienia wkładów do spółki na podwyższenie kapitału zakładowego.

Uchwała o podwyższeniu kapitału nie wnosi aportów lecz tylko daje podstawę podmiotowi uprawnionemu (spółce) żądania wykonania przez wspólnika ciążącego na nim z mocy umowy spółki zobowiązania. Z cytowanego powyżej przepisu uPCC (art. 3 ust. 1 pkt 2 uPCC) wyraźnie wynika, iż ustawa nie uzależnia momentu powstania obowiązku podatkowego od fizycznego wykonania zobowiązania, tzn. wniesienia do spółki deklarowanego wkładu. Wynika to z faktu, że opodatkowaniu na gruncie uPCC podlega tylko i wyłącznie czynność cywilnoprawna objęta ustawą – wymieniona w art. 1 uPCC - a nie jej przedmiot (np. wniesienie wkładu).

Nie oznacza to, że zakres opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych wyznaczany jest przez nazwę czynności objętej obowiązkiem podatkowym. Czym innym jest bowiem kwalifikacja podatkowoprawna umowy cywilnoprawnej, a czym innym jej przedmiot, który w przedstawionym stanie faktycznym nie wyznacza zakresu opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, ani też nie decyduje o kwalifikacji podatkowoprawnej spornej czynności w rozumieniu uPCC.

W świetle powyższego wnioskodawca nie jest zobowiązany do uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z czynnością techniczną wniesienia aportu do spółki z o.o., będącą następstwem podjętej uprzednio uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego (por. wyrok NSA z dnia 7 czerwca 2006 r. FSK 171/04, wyrok WSA z dnia 18 lutego 2008r. III SA/Wa 2052/07, wyrok WSA z dnia 4 kwietnia 2007r. I SA/GL 113/07). Zatem stanowisko zawarte we wniosku jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przestawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj