Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP1/443-294/09-4/BD
z 26 maja 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP1/443-294/09-4/BD
Data
2009.05.26


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Wyłączenia

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Korekta kwoty podatku naliczonego


Słowa kluczowe
aport
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
korekta podatku
korekta podatku naliczonego
przedsiębiorstwa
zbycie


Istota interpretacji
Opodatkowanie zbycia przedsiębiorstwa w formie aportu Korekta podatku VAT w przypadku wniesienia przedsiębiorstwa do spółki komandytowej



Wniosek ORD-IN 552 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 26 lutego 2009 r. (data wpływu: 9 marca 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 22 maja 2009 r. (data wpływu: 22 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku VAT w przypadku wniesienia przedsiębiorstwa do spółki komandytowej – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 9 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku VAT w przypadku wniesienia przedsiębiorstwa do spółki komandytowej. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 22 maja 2009 r. o informację dotyczącą uiszczenia dodatkowej opłaty.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni, prowadząca samodzielnie działalność gospodarczą pod nazwą (…) planuje przystąpić do spółki komandytowej w charakterze komandytariusza.

W celu pokrycia swych udziałów Zainteresowana zamierza wnieść aportem swoje przedsiębiorstwo, w skład którego wchodzą:

  • środki trwałe w postaci: maszyn, urządzeń, środków transportu i innych,
  • surowce pozostające w magazynach w postaci tkanin, koronek, tiuli itp., w tym dodatki takie jak: ramiączka, ozdoby, zapinki, haftki itp. oraz opakowania, czyli pudełka, folie,
  • produkcja w toku, czyli wyroby w postaci: wykrojów, surowców wydanych aktualnie w produkcji,
  • wyroby gotowe: bielizna,
  • wartości niematerialne i prawne w postaci znaków towarowych xxx, autorskich praw majątkowych, licencji na programy komputerowe itp.,
  • zobowiązania w postaci kwot należnych dostawcom krajowym i zagranicznym, w tym zobowiązania wynikające z umów kredytu i leasingu operacyjnego,
  • kapitał,
  • wyposażenie pomieszczeń: meble, drobny sprzęt biurowy itp.


Aport obejmie wszystkie składniki wchodzące w skład przedsiębiorstwa Wnioskodawczyni.

Przed wniesieniem aportu Zainteresowana dokona darowizny udziałów w nieruchomościach wchodzących w skład jej przedsiębiorstwa na rzecz męża, z którym pozostaje w rozdzielności majątkowej. Po dokonaniu darowizny Wnioskodawczyni podpisze umowy najmu nieruchomości od męża (na cele przedsiębiorstwa), które to umowy (prawo najmu) razem z wspomnianymi powyżej składnikami przedsiębiorstwa będą stanowiły przedmiot aportu do spółki komandytowej.

W nowej formie prawnej w dalszym ciągu będzie prowadzona ta sama działalność z wykorzystaniem składników wniesionych aportem.

Wnioskodawczyni jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Prowadzone przez nią przedsiębiorstwo wykonuje w całości czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Po wniesieniu aportu, składniki majątkowe nadal będą wykorzystywane w tego samego rodzaju działalności opodatkowanej.

Oprócz Wnioskodawczyni do spółki komandytowej ma przystąpić również (…) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w charakterze komplementariusza. Pokrycia swych udziałów w spółce komandytowej dokona poprzez wpłatę gotówki.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy wniesienie aportem do spółki komandytowej przedsiębiorstwa prowadzonego przez Wnioskodawczynię skutkuje obowiązkiem dokonania korekt podatku odliczonego w podatku od towarów i usług po stronie otrzymującej aport spółki komandytowej lub po stronie Wnioskodawczyni...

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Na podatniku, który skorzystał z przysługującego mu na podstawie ww. przepisu prawa do odliczenia, spoczywa w okolicznościach wskazanych w art. 90 ustawy o VAT obowiązek dokonania korekty podatku odliczonego. Obowiązek dokonania korekty wynika z przepisu art. 91 ustawy o VAT. W sytuacji Wnioskodawczyni, zastosowanie będzie miał art. 91 ust. 9 ustawy o VAT przewidujący, iż w przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa korekta określona w ust. 1-8 jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zgodnie z zacytowanym przepisem przy transakcji zbycia przedsiębiorstwa – za co uważa się również aport przedsiębiorstwakorekta podatku odliczonego dokonywana jest przez nabywcę przedsiębiorstwa. W związku z tym, przy planowanym przez Wnioskodawczynię aporcie przedsiębiorstwa obowiązek dokonania korekty spoczywałby na spółce komandytowej otrzymującej aport.

Mając na uwadze, iż wniesienie aportem przedsiębiorstwa do spółki komandytowej jest czynnością wyłączoną spod opodatkowania podatkiem od towarów i usług, Wnioskodawczyni dokonując tej czynności nadal będzie wykonywać jedynie czynności opodatkowane i nie ulegnie zmianie struktura jej obrotu. Ponadto w wyniku aportu nie ulegnie zmianie przeznaczenie wnoszonych aportem pozostałych składników przedsiębiorstwa, tj. przedmioty aportu nadal będą wykorzystywane do wykonywania tych samych czynności opodatkowanych jakie wykonuje Wnioskodawczyni, zatem dokonanie korekty odliczonego podatku od towarów i usług w przedstawionych okolicznościach byłoby nieuzasadnione i nie znajduje podstaw w przepisach.

W związku z tym na spółce komandytowej (otrzymującej aport) nie będzie ciążył obowiązek dokonania korekty odliczonego podatku od towarów i usług. Stanowisko takie potwierdza interpretacja indywidualna z dani 4 grudnia 2008 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, nr (…).

Treść przytoczonego wcześniej przepisu art. 91 ust. 9 ustawy o VAT wskazuje, iż obowiązek dokonania korekty podatku odliczonego dokonuje nabywca przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, tym samym obowiązek taki nie spoczywa na Wnioskodawczyni, w zakresie planowanego przez nią aportu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 90 ust. 1 powołanej wyżej ustawy, w stosunku do towarów i usług, które wykorzystywane są przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik obowiązany jest do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, zgodnie z art. 90 ust 2 ustawy o podatku od towarów usług, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10. Proporcję, o której mowa w cyt. wyżej ust. 2, na podstawie art. 90 ust 3 ustawy o VAT, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Kwota podatku naliczonego do odliczenia ustalona na podstawie proporcji wyliczonej przy zastosowaniu powyższych zasad, nie jest jednak ostateczna.

Zgodnie bowiem z art. 91 ust. 1 ustawy, po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11, dla zakończonego roku podatkowego.

W myśl art. 91 ust. 2 ustawy o VAT, w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1320), która weszła w życie od 1 grudnia 2008 r., w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów – w ciągu 10 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów – jednej dziesiątej kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, z tym że korekty dokonuje się po zakończeniu roku, w którym zostały oddane do użytkowania.

Obowiązek skorygowania podatku naliczonego od wcześniej nabytych towarów, środków trwałych wykorzystywanych przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych, które są następnie przedmiotem zbycia (aportu) przedsiębiorstwa, reguluje art. 91 ust. 9 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa korekta określona w ust. 1-8 jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, że Wnioskodawczyni, prowadząca samodzielnie działalność gospodarczą planuje przystąpić do spółki komandytowej w charakterze komandytariusza. W celu pokrycia swych udziałów Zainteresowana zamierza wnieść aportem swoje przedsiębiorstwo, w skład którego wejdą wszystkie jego składniki.

Wioskodawczyni jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Prowadzone przez nią przedsiębiorstwo wykonuje w całości czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Po wniesieniu aportu, składniki majątkowe nadal będą wykorzystywane w tego samego rodzaju działalności opodatkowanej.

Jak stwierdzono w interpretacji nr ILPP1/443-294/09-3/BD z dnia 26 maja 2009 r. przekazanie aportem przedsiębiorstwa (w rozumieniu w art. 551 Kodeksu cywilnego) do spółki komandytowej wyłączone będzie spod działania ustawy o podatku od towarów i usług, tj. nie będzie podlegało opodatkowaniu tym podatkiem.

W związku z powyższym dla wnoszącego aport, czyli Wnioskodawczyni, nie wystąpi obowiązek skorygowania podatku naliczonego, odliczonego w związku z nabyciem składników majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa. Natomiast obowiązek ewentualnej korekty podatku naliczonego od towarów handlowych i środków trwałych, zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy, zostanie przeniesiony na nabywcę, czyli w analizowanym przypadku na spółkę komandytową.

W niniejszej interpretacji odpowiedziano na wniosek w części dotyczącej korekty podatku VAT w przypadku wniesienia przedsiębiorstwa do spółki komandytowej.

Rozstrzygnięcie dotyczące opodatkowania zbycia przedsiębiorstwa w formie aportu zawarte zostało w odrębnej interpretacji nr ILPP1/443-294/08-3/BD z dnia 26 maja 2009 r.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj