Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/443-272/09-5/JK
z 26 maja 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP2/443-272/09-5/JK
Data
2009.05.26


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
budynek
faktura VAT
moment powstania obowiązku podatkowego
obiekt budowlany
obowiązek podatkowy
stawka preferencyjna
stawki podatku
usługi budowlano-montażowe
zaliczka


Istota interpretacji
Moment powstania obowiązku podatkowego przy zaliczkach na świadczenie usługi wznoszenia domu z bali z drewna.



Wniosek ORD-IN 768 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 26 lutego 2009 r. (data wpływu 2 marca 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 6 maja 2009 r. (data wpływu 14 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 2 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 6 maja 2009 r. (data wpływu 14 maja 2009 r.) o doprecyzowanie stanu faktycznego.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca realizuje zlecenia na dostarczenie oraz montaż domów jednorodzinnych z bali drewnianych (mieszkalnych całorocznych) zgodnie z projektem klienta. Za wykonanie zlecenia otrzymuje wynagrodzenie ryczałtowe. Na poczet wynagrodzenia klient wpłaca zaliczki: pierwszą zaliczkę w dniu podpisania umowy, drugą ratę zaliczki w ciągu 7 dni od rozpoczęcia prac konstrukcyjnych domu z drewnianych bali. Po zakończeniu prac związanych z wykonaniem zlecenia, potwierdzonych protokołem odbioru, następuje ostateczne rozliczenie. Do momentu ostatecznego rozliczenia właścicielem konstrukcji domu z bali drewnianych jest zleceniobiorca, tj. Zainteresowany. Wnioskodawca nie jest producentem, zleca wykonanie konstrukcji z drewna, zgodnie z projektem zleceniodawcy, innym podmiotom gospodarczym w kraju lub importuje.

W dniu otrzymania zaliczek Zainteresowany wystawia faktury zaliczkowe ze stawką podatku VAT 7%, a po wykonaniu usługi potwierdzonej protokołem odbioru wystawiana jest faktura końcowa pomniejszona o sumę kwot podatku wykazanego w fakturach zaliczkowych oraz po zakończeniu prac potwierdzonych protokołem odbioru wykazuje przychód w podatku dochodowym.

W uzupełnieniu wniosku Zainteresowany wskazał, iż zaliczki nie stanowią zapłaty za częściowe wykonanie usługi. Jest to wynagrodzenie ryczałtowe.

Dokonał on również klasyfikacji przedmiotowych czynności – wg PKWiU – 45.21.1 „Roboty ogólnobudowlane związane ze wznoszeniem budynków”. Natomiast budynki zostały zakwalifikowane wg PKOB do grupowania 1110 – Budynki mieszkalne jednorodzinne.

Z treści uzupełnienia stanu faktycznego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych wynika, iż do momentu ostatecznego rozliczenia właścicielem wstępnie przygotowanych bali drewnianych jest Wnioskodawca.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy Wnioskodawca prawidłowo ustalił moment powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług...


Zdaniem Wnioskodawcy, obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.


Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

W przypadku gdy pobrano zaliczki, zadatki, przedpłaty lub raty, obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku. Dotyczy to również otrzymanych zaliczek na dotacje, subwencje i na inne dopłaty o podobnym charakterze (art. 29 ust. 2 ustawy).

W myśl art. 19 ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi (…).

Na mocy ust. 4 ww. artykułu, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Ustawa o podatku od towarów i usług zaliczyła usługi budowlane do grupy usług, dla których przewidziano tzw. szczególny moment powstania obowiązku podatkowego. Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d ustawy, w przypadku wykonywania usług budowlanych lub budowlano -montażowych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia ich wykonania.

Jak wynika z art. 19 ust. 14 ustawy, przepis art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d stosuje się również w odniesieniu do usług przyjmowanych częściowo, których odbiór jest dokonywany na podstawie protokołów zdawczo – odbiorczych.

Szczegółowe uregulowania dotyczące wystawienia faktury w przypadku otrzymania części należności, zawiera § 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337), zwanego dalej rozporządzeniem.

Zgodnie z § 10 ust. 1 rozporządzenia, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

Jak określono w § 10 ust. 4 pkt 6 rozporządzenia, elementami, jakie powinna zawierać faktura, która została wystawiona przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi, są dane dotyczące zamówienia lub umowy, a w szczególności: nazwa towaru lub usługi, cena netto, ilość zamówionych towarów, wartość zamówionych towarów lub usług netto, stawki podatku, kwoty podatku oraz wartość brutto zamówienia lub umowy.

Zainteresowany wskazał, iż zawiera z klientami umowy, których przedmiotem jest dostawa materiałów i montaż domów z bali drewnianych, mieszkalnych całorocznych. Zgodnie z umową klient jest zobowiązany wpłacić zaliczki:

  • pierwszą w dniu podpisania umowy, oraz
  • drugą w ciągu 7 dni od rozpoczęcia prac konstrukcyjnych domu z drewnianych bali.


Po zakończeniu prac związanych z wykonywaniem zlecenia, potwierdzonych protokołem odbioru następuje ostateczne rozliczenie.

Otrzymane przez Wnioskodawcę zaliczki dokumentowane są fakturami VAT. Również ostateczne rozliczenie dokumentowane jest fakturą VAT, pomniejszoną o sumę kwot podatku wykazanego w fakturach zaliczkowych.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz analizę ww. przepisów, stwierdza się, że obowiązek podatkowy przy świadczeniu usługi związanej z wznoszeniem domu z bali z drewna wraz z dostawą niezbędnych elementów konstrukcyjnych powstaje, zgodnie z przepisem art. 19 ust. 11 i ust. 13 pkt 2 lit d ustawy. Oznacza to, że otrzymanie przez Zainteresowanego zaliczek, wpłaconych przez klientów zgodnie z umową, rodzi obowiązek podatkowy z chwilą ich otrzymania – w tej części (otrzymanych zaliczek), bądź też w przypadku ich dokumentowania fakturą – najpóźniej 7. dnia od dnia, w którym otrzymano zaliczkę. Natomiast w związku z wykonaniem w całości usługi montażu domu z drewnianych bali obowiązek podatkowy powstanie z momentem otrzymania całości lub części zapłaty za świadczoną usługę. W przypadku jednak, gdyby Wnioskodawca nie otrzymał zapłaty, a nastąpił odbiór przedmiotowej usługi montażu konstrukcji domu z bali z drewna potwierdzonej protokołem odbioru, obowiązek podatkowy powstaje 30. dnia licząc od dnia wykonania usługi – co do różnicy pomiędzy należnością za przedmiotową usługę, a sumą wpłaconych zaliczek.

Jednocześnie tut. Organ informuje, iż w zakresie stawki podatku w podatku od towarów i usług została wydana odrębna interpretacja indywidualna z dnia 26 maja 2009 r. nr ILPP2/443 -272/09-4/JK.

Natomiast w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych wydano interpretację indywidualną w dniu 21 maja 2009 nr ILPB3/423-171/09-4/EK.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj