Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-17/09-4/AZ
z 20 marca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-17/09-4/AZ
Data
2009.03.20



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
akcja
dochód
papier wartościowy
spadek
sprzedaż
sprzedaż akcji
testament


Istota interpretacji
W jaki sposób zostanie naliczony podatek od nabytych testamentem od matki akcji - jaką wartość akcji ma podać Biuro Maklerskie na druku PIT-8C, na podstawie którego Wnioskodawca będzie sporządzał PIT-38?



Wniosek ORD-IN 194 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 17.12.2008 r. (data wpływu 22.12.2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 18.03.2009 r. (data nadania 18.03.2009 r., data wpływu 19.03.2009 r.) złożonym na wezwanie Nr IPPB2/415-17/09-2/AZ z dnia 11.03.2009 r. (data nadania 11.03.2009 r., data doręczenia 13.03.2009 r.) oraz pismem z dn. 11.03.2009 r. (data nadania 11.03.2009 r., data wpływu 17.03.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów uzyskanych ze sprzedaży papierów wartościowych, nabytych w drodze spadku - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22.12.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów uzyskanych ze sprzedaży papierów wartościowych, nabytych w drodze spadku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W złożonym wniosku Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem w jaki sposób zostanie naliczony podatek od nabytych testamentem od matki akcji. W skład spadku wchodzi mały sklep, sposób naliczenia podatku jest znany Wnioskodawcy. Wnioskodawcy jest znany również sposób obliczenia podatku od zysków kapitałowych.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą rozbieżności w interpretacji naliczenia podatku od nabytych testamentem akcji, przez Biuro Maklerskie oraz Urząd Skarbowy.

Wnioskodawca wskazuje, iż zdaniem Biura Maklerskiego Wnioskodawca nie miał kosztów nabycia - do załącznika PIT-8C poz. E w kolumnie kosztów uzyskania powinien wstawić „0” – a więc tym samym cała wartość sprzedanych przez Wnioskodawcę akcji opodatkowana będzie podatkiem „Belki” w wysokości 19%. Urząd Skarbowy nalicza podatek na podstawie wartości spadku.

W przypadku Wnioskodawcy zwolniony byłby z podatku od spadków i darowizn, ponieważ Wnioskodawca należy do I - szej grupy podatkowej – a wartość spadku jest nieduża. Wnioskodawca zaznacza, że jego matka jeszcze żyje i posiada dokument zakupu akcji, w którym jest ich ilość i wartość. Takie same dane posiada Biuro Maklerskie i Wnioskodawca uważa, że to powinno być umieszczone w kolumnie kosztów uzyskania PIT-8C poz. E. Podatek „Belki” będzie wtedy kiedy będą zyski ze sprzedaży akcji bo może ich nie być.

Pismem z dnia 11.03.2009 r. (data wpływu 17.03.2009) Wnioskodawca w nawiązaniu do złożonego wniosku przedstawia swoje stanowisko uważając, iż będzie płacił dwa podatki :

  • podatek spadkowy,
  • podatek od dochodów kapitałowych.

Oczywiście to wszystko po złożeniu wniosku do Sądu i wydaniu orzeczenia o spadku.

Podatek spadkowy w oparciu o zeznanie na druku SD - Z2.

Podatek „Belki” wg PIT-38 sporządzony w oparciu o PIT-8C otrzymany z Biuro Maklerskiego.

Biuro Maklerskie twierdzi, że do zał. PIT-8C poz. E /koszty uzyskania/ wstawi „0” – ponieważ Wnioskodawca nie poniósł kosztów nabycia - tym samym podatek od dochodów kapitałowych w wysokości 19% płaciłby od całej wartości sprzedanych akcji.

Zdaniem Wnioskodawcy wartość spadku jest określona dowodem zakupu akcji przez Matkę /co stanowiło jej majątek/ i uważa, że od tej wartości powinien zapłacić podatek spadkowy w Urzędzie Skarbowym, z którego Wnioskodawca byłby zwolniony do określonej kwoty. Natomiast podatek kapitałowy płaciłby od różnicy wartości pomiędzy ceną spadku a ceną sprzedaży akcji.

Pismem z dnia 11.03.2009 r. Nr IPPB2/415-17/09-2/AZ wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku.

Braki formalne Wniosku zostały uzupełnione w terminie pismem z dnia 11.03.2009 r. (data wpływu 19.03.2009 r.).

W odpowiedzi na ww. pismo Wnioskodawca wyjaśnia:

1/ Sprawa dotyczy tylko sposobu naliczania podatku od dochodów kapitałowych - jaką wartość akcji ma podać Biuro Maklerskie w druku PIT-8C na podstawie, którego Wnioskodawca będzie sporządzał PIT-38. Według oświadczenia Biura Maklerskiego w momencie dostarczenia Postanowienia Sądowego o spadku w formie akcji założą rachunek maklerski na nazwisko Wnioskodawcy — wprowadzając wartość nabycia „O” ponieważ Wnioskodawca otrzymał akcje za darmo bez poniesienia kosztów.

Również „0” umieszczą na druku PIT-8C w poz. E /koszty uzyskania/ na podstawie, którego Wnioskodawca będzie sporządzał PIT-38. W pozycji dochodów PIT-8C będzie wartość sprzedanych akcji — a więc podatek od dochodów kapitałowych w wysokości 19 % Wnioskodawca naliczy od wartości sprzedanych akcji bez odliczenia kosztów nabycia, za które zapłacono w momencie kupna — co wykazane jest w dowodzie zakupu przysłanego przy piśmie z dnia 11.III.2009 r.

Zdaniem Wnioskodawcy ta wartość zakupu winna być wykazana w pozycji kosztów uzyskania PIT-8C poz. E.

2.Wnioskodawca ma dwa testamenty — od nieżyjącego ojca i żyjącej jeszcze matki /ale bardzo chorej/.

4/ Sprawę naliczania i płacenia podatku dochodowego na druku SD - Z2 wyjaśniono Wnioskodawcy w Urzędzie Skarbowym.

5/ Urzędem Skarbowym Wnioskodawcy jest Urząd Skarbowy..

6/ Sprawa dotyczy zdarzenia przyszłego.

7/ Wnioskodawca oświadczył, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej.

8/ Wnioskodawca wniósł opłatę w kwocie 40 zł.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W jaki sposób zostanie naliczony podatek od nabytych testamentem od matki akcji - jaką wartość akcji ma podać Biuro Maklerskie na druku PIT-8C, na podstawie którego Wnioskodawca będzie sporządzał PIT-38...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Wartość spadku jest określona dowodem zakupu akcji przez Matkę /co stanowiło jej majątek/ i Wnioskodawca uważa, że od tej wartości powinien zapłacić podatek spadkowy w Urzędzie Skarbowym, z którego Wnioskodawca byłby zwolniony do określonej kwoty. Natomiast podatek kapitałowy płaciłby od różnicy wartości pomiędzy ceną spadku a ceną sprzedaży akcji.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy źródłem przychodu są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c). Stosownie do treści art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych, uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Przy ustalaniu wartości przychodów, o których mowa m.in. w art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stosuje się odpowiednio przepisy art. 19 ww. ustawy. Zgodnie z art. 19 ust. 1 w związku z art. 17 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z odpłatnego zbycia jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.

Natomiast stosownie do treści art. 30b ust. 1 ww. ustawy, od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Zasady ustalenia dochodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, określone zostały w art. 30b ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem, dochodem z odpłatnego zbycia papierów wartościowych jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14. Zatem można do tych kosztów zaliczyć: koszt nabycia odpłatnie zbywanego papieru wartościowego oraz koszty związane z obsługą rachunku przez biuro maklerskie (np. koszty prowizji, koszty zdeponowania papierów, itp.).

Jednakże, należy zaznaczyć, że w przypadku nabycia papierów wartościowych w drodze spadku, nie występuje koszt nabycia tych papierów, ponieważ nie zostały poniesione żadne wydatki na ich nabycie. Tym samym wartość akcji na dzień ich nabycia w drodze spadku nie może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodu. Natomiast zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 105 ww. ustawy wolny od podatku dochodowego jest dochód uzyskany ze zbycia akcji (udziałów) otrzymanych w drodze spadku albo darowizny - w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn. Tym samym część uzyskanego dochodu ze sprzedaży papierów wartościowych podlega zwolnieniu z opodatkowania na mocy powołanego uprzednio przepisu art. 21 ust. 1 pkt 105 ww. ustawy. Wolny od podatku dochodowego będzie dochód uzyskany ze zbycia papierów wartościowych otrzymanych w drodze spadku jedynie w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn z tytułu nabycia zbytych następnie akcji. O wyliczoną kwotę zapłaconego podatku od spadku, przypadającą na nabyte w drodze spadku akcje, można pomniejszyć dochód uzyskany ze zbycia akcji otrzymanych w drodze spadku.

Podstawą opodatkowania w podatku dochodowym od osób fizycznych będzie zatem uzyskany ze sprzedaży dochód po pomniejszeniu go o kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn. W tym miejscu należy podkreślić, że pomniejszenia można dokonać wyłącznie o tę część zapłaconego od całego spadku podatku od spadków i darowizn, która przypada na nabyte w spadku akcje.

W przypadku Wnioskodawcy uzyskany przychód nie ulegnie pomniejszeniu o kwotę zapłaconego podatku od spadku i darowizn, bowiem jak wnioskodawca wskazał we wniosku nie będzie płacił podatku od spadku i darowizn.

W niniejszej sprawie nie wystąpią koszty nabycia wobec czego przychód będzie równy dochodowi.

W przypadku Wnioskodawcy opodatkowaniu podlegać będzie jedynie przychód uzyskany ze sprzedaży akcji pomniejszony o koszty związane z obsługą rachunku przez biuro maklerskie (np. koszty prowizji, koszty zdeponowania papierów, itp.).

Wobec powyższego, uzyskany przez Wnioskodawcę dochód z tytułu zbycia akcji będzie podlegał opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym i powinien być wykazany w odrębnym zeznaniu rocznym o wysokości uzyskanego dochodu z kapitałów pieniężnych (PIT-38). Stosownie bowiem do regulacji art. 30b ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodów uzyskanych m.in. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych nie łączy się z innymi dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej, o której mowa w art. 27 oraz na zasadach określonych w art. 30c tej ustawy.

Reasumując, należy stwierdzić, iż Biuro Maklerskie w informacji PIT-8C wystawionej dla Wnioskodawcy nie może w poz. E zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu (wydatków na zakup akcji poniesionych przez matkę Wnioskodawcy), z uwagi na fakt, iż Wnioskodawca nie poniósł żadnych wydatków na ich nabycie.

Podatek od nabytych testamentem akcji od matki będzie stanowił 19% dochodu ustalonego zgodnie z art. 30b ust.2 pkt 1 ww. ustawy tzn. przychodu uzyskanego ze sprzedaży papierów wartościowych pomniejszonego o koszty uzyskania przychodu związane z obsługą rachunku przez bank.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj