Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-811/08/MM
z 11 marca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-811/08/MM
Data
2009.03.11



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zaliczki od dochodów z działalności gospodarczej, najmu i dochodów zagranicznych


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
forma opodatkowania
likwidacja działalności
opodatkowanie
oświadczenie o wyborze formy opodatkowania
rozpoczęcie działalności gospodarczej
spółka cywilna
spółka jawna
wspólnik
zaliczka uproszczona


Istota interpretacji
Czy rozpoczynając działalność gospodarczą w roku 2008 ponownie, podatnik ma prawo do wyboru formy opodatkowania i wyboru formy opłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 15 grudnia 2008 r. (data wpływu 19 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości wyboru sposobu opodatkowania w trakcie roku podatkowego - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 19 grudnia 2008 roku został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości wyboru sposobu opodatkowania w trakcie roku podatkowego.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:


W dniu 31 marca 2008 roku zaprzestała Pani wykonywania działalności gospodarczej prowadzonej od dnia 1 listopada 2002 roku w formie jednoosobowej i na tę okoliczność złożyła dokumenty likwidacyjne, tj. decyzję Urzędu Gminy o wykreśleniu z ewidencji działalności gospodarczej, remanent likwidacyjny, deklarację VAT-Z oraz druk aktualizacyjny NIP-3. Działalność ta była opodatkowana na zasadach ogólnych, a podatek dochodowy opłacała Pani w formie zaliczki uproszczonej, o której mowa w art. 44 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Następnie w dniu 21 kwietnia 2008 roku rozpoczęła Pani prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej i złożyła w tym dniu oświadczenie o wyborze formy opodatkowania na zasadach ogólnych, jednak od tej działalności zaliczki na podatek nie będą opłacane w formie uproszczonej.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy rozpoczynając działalność gospodarczą w roku 2008 ponownie, podatnik ma prawo do wyboru formy opodatkowania i wyboru formy opłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych...


Zdaniem Wnioskodawcy uruchamiając działalność gospodarczą ponownie w roku podatkowym można również ponownie wybrać formę opodatkowania i formę wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Przyznane podatnikom prawo wyboru formy opodatkowania dotyczy przychodów osiąganych z konkretnego źródła, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej. Prawo to jest realizowane poprzez złożenie przez podatnika stosownego oświadczenia wyrażającego wolę opodatkowania tych konkretnych przychodów w określonej formie. Jeżeli zatem w trakcie roku podatkowego podatnik zlikwiduje pozarolniczą działalność gospodarczą, wówczas oświadczenie dotyczące sposobu opodatkowania przychodów (dochodów) z tego źródła traci moc. Jest to konsekwencją ustania przyczyny, dla której oświadczenie zostało złożone. Wraz z zamknięciem źródła przychodów, podatnik przestaje bowiem osiągać przychody (dochody), do których miały zastosowanie wybrane zasady opodatkowania. Wygaśnięcie źródła przychodów ma miejsce wtedy, gdy podatnik zlikwiduje prowadzoną działalność gospodarczą. Za likwidację należy uznać taki stan faktyczny, w którym podatnik zaprzestaje wykonywania działalności gospodarczej i w sposób trwały odstępuje od zamiaru jej prowadzenia. Skutkiem powyższego jest wykreślenie przedsiębiorcy z ewidencji działalności gospodarczej, co w Pani przypadku miało miejsce dnia 31 marca 2008 roku.

W Pani ocenie ponowne podjęcie w trakcie tego roku podatkowego wykonywania działalności gospodarczej, po uprzedniej likwidacji dotychczasowej, należy traktować jako rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Z rozpoczęciem działalności gospodarczej w roku podatkowym przepisy omawianej ustawy wiążą prawo podatnika do wyboru formy opodatkowania oraz formy opłacania zaliczek. W takim przypadku należy złożyć do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej, nie później niż w terminie uzyskania pierwszego przychodu, oświadczenie o wyborze formy opodatkowania.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 44 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podatnicy osiągający dochody:


  1. z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14,
  2. z najmu lub dzierżawy


są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.


W myśl art. 44 ust. 3 ww. ustawy podatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne. Wysokość zaliczek za miesiące do listopada roku podatkowego, z zastrzeżeniem ust. 3f, ustala się w następujący sposób:


  1. obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od miesiąca, w którym dochody te przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku,
  2. zaliczkę za ten miesiąc stanowi podatek obliczony od tego dochodu według zasad określonych w art. 26, 27 i 27b,
  3. zaliczkę za dalsze miesiące ustala się w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za miesiące poprzedzające.


Stosownie natomiast do treści art. 44 ust. 3f ww. ustawy podatnicy, o których mowa w ust. 1 pkt 1, opodatkowani na zasadach określonych w art. 30c, są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje właściwy naczelnik urzędu skarbowego, zaliczki miesięczne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonym zgodnie z art. 30c, a sumą należnych zaliczek za poprzednie miesiące, z uwzględnieniem art. 27b.


Podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą mogą jednak wybrać tzw. uproszczoną formę wpłacania zaliczek. Zgodnie bowiem z treścią art. 44 ust. 6b ww. ustawy podatnicy, o których mowa w ust. 1 pkt 1, mogą wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 kwoty obliczonej, z zastrzeżeniem ust. 6h i 6i, przy zastosowaniu skali podatkowej obowiązującej w danym roku podatkowym określonej w art. 27 ust. 1, od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej wykazanego w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty), o którym mowa w art. 45 ust. 1, lub w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 2, złożonym:


  1. w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy albo
  2. w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata - jeżeli w zeznaniu, o którym mowa w pkt 1, podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód w wysokości nieprzekraczającej 2.790 zł; jeżeli również w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód z tego źródła w wysokości nieprzekraczającej 2.790 zł, nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie.


W myśl art. 44 ust. 6c ww. ustawy podatnicy, którzy wybrali uproszczoną formę wpłacania zaliczek, są obowiązani:


  1. do dnia 20 lutego roku podatkowego, w którym po raz pierwszy wybrali uproszczoną formę wpłacania zaliczek, zawiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej formy,
  2. stosować uproszczoną formę wpłacania zaliczek przez cały rok podatkowy,
  3. wpłacać zaliczki w terminach określonych w ust. 6,
  4. dokonać rozliczenia podatku za rok podatkowy zgodnie z art. 45.


Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 6c pkt 1, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 lutego roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z uproszczonej formy wpłacania zaliczek (art. 44 ust. 6d ww. ustawy).

Stosownie zaś do art. 44 ust. 6e ustawy przepisy ust. 6b-6d, 6h i ust. 6i nie mają zastosowania do podatników, którzy po raz pierwszy podjęli działalność w roku podatkowym albo w roku poprzedzającym rok podatkowy.

Z powyższego wynika, iż dokonując wyboru wpłacania zaliczek w formie uproszczonej należy stosować tę formę przez cały rok podatkowy. Co do zasady podatnicy, którzy w trakcie roku podatkowego likwidują pozarolniczą działalność gospodarczą i nie uzyskują z tego źródła dochodów, wpłacają zaliczkę za ostatni miesiąc prowadzenia działalności, natomiast roczne rozliczenie podatku za cały rok podatkowy następuje w zeznaniu podatkowym, składanym do dnia 30 kwietnia następującego po roku podatkowym. Za miesiące następujące po miesiącu, w którym zakończyli prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej nie uiszczają zatem zaliczki na podatek, bowiem to źródło przychodów wygasło.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika jednak, iż w miesiącu następującym po miesiącu, w którym zlikwidowała Pani prowadzenie działalności gospodarczej w formie jednoosobowej, rozpoczęła prowadzenie tejże działalności w spółce cywilnej. W trakcie roku podatkowego w dalszym ciągu uzyskiwała Pani przychody ze źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. W konsekwencji powyższego stwierdzić należy, iż nadal zobowiązana jest Pani do uiszczania zaliczek na podatek dochodowy w formie uproszczonej. Zmiany sposobu uiszczania zaliczek będzie mogła Pani dokonać w następnym roku podatkowym poprzez złożenie zawiadomienia o którym mowa w ww. art. 44 ust. 6d ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w terminie do 20 lutego 2009 roku. Jeżeli jednak w ww. terminie Pani tego nie uczyniła, będzie zobowiązana do wpłacania zaliczek w tej formie także w 2009 r.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej – powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj