Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-45/09-2/AA
z 30 marca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-45/09-2/AA
Data
2009.03.30



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
dochód
małżeństwo
opodatkowanie łączne małżonków
podatek liniowy


Istota interpretacji
Czy wobec przedstawionych faktów prawidłowe jest wspólne rozliczanie się małżonków wg progresywnej skali podatkowej za 2008 rok?



Wniosek ORD-IN 456 kB


INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 5 stycznia 2009 r. (data wpływu 8 stycznia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wyboru formy opodatkowania – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE

W dniu 8 stycznia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wyboru formy opodatkowania.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni od 1999 roku rozliczała się wspólnie z mężem wg progresywnej skali podatkowej. w 2008 roku podjęła decyzję o rozpoczęciu działalności gospodarczej, celem prowadzenia placówki franszyzowej Banku. Zainteresowana podaje, że wspólnie z Bankiem przygotowała biznes plan i w dniu 1 sierpnia 2008 r. rozpoczęła działalność.

Wnioskodawczyni informuje, iż okazało się, że zaakceptowany przez Bank biznes plan jest nierealny, gdyż zakładał dochody rzędu 10-20 tys. zł miesięcznie, co jednoznacznie wskazywało na korzystniejsze opodatkowanie podatkiem liniowym 19% w stosunku do progresywnej skali. w wyniku tego Wnioskodawczyni złożyła oświadczenie o indywidualnym opodatkowaniu dochodu podatkiem liniowym 19%. Zainteresowana informuje, że błędne założenia Banku spowodowały, że prowadzona działalność gospodarcza przynosi straty, które pokrywane są z dochodów męża opodatkowanych wg skali progresywnej.

Powyższa sytuacja spowodowała, że w grudniu 2008 roku Wnioskodawczyni wypowiedziała umowę z Bankiem i z dniem 28 lutego 2009 r. kończy jej prowadzenie.

Zainteresowana szacuje, że do końca kwietnia 2009 r. uda się Jej rozliczyć z Bankiem, pracownikami i firmami współpracującymi i na koniec tego miesiąca zakończyć działalność gospodarczą. Wnioskodawczyni podaje, że to oznacza, iż poniesionych strat nie będzie mogła skompensować z dochodami w kolejnych okresach.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wobec przedstawionych faktów prawidłowe jest wspólne rozliczenie się małżonków wg progresywnej skali podatkowej za 2008 rok...

Zdaniem Wnioskodawczyni, złożone oświadczenie o opodatkowaniu dochodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym 19% dotyczy dochodów. Ponieważ w 2008 roku nie uzyskała dochodów z tej działalności (oczywiście osiągała przychody), to może dokonać rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych wspólnie z mężem.

Zdaniem Zainteresowanej, uzyskanie przychodów nie ma wpływu na sytuację prawną i interpretację podatkową.

Ponadto Wnioskodawczyni uważa, iż uzyskanie minimum 1 zł dochodu powodowałoby konieczność rozliczenia się przez Nią indywidualnie z dochodu uzyskanego z działalności gospodarczej i brak możliwości wspólnego rozliczenia z mężem, zgodnie ze złożonym oświadczeniem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. u. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów.

W myśl art. 6 ust. 2 ww. ustawy, małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym, z zastrzeżeniem art. 6a, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 i art. 26c; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany.

Stosownie do treści art. 6 ust. 8 powołanej ustawy sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4, nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy art. 30c, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym.

W świetle powyżej cytowanych przepisów należy stwierdzić, że wybór przez jednego z małżonków sposobu opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej, zgodnie z art. 30c ww. ustawy wyklucza możliwość wspólnego rozliczenia się wraz z małżonkiem.

Reasumując, odnosząc się do powyższych uregulowań prawnych i do przedstawionych przez Wnioskodawczynię informacji należy stwierdzić, że preferencyjny sposób opodatkowania małżonków nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków ma zastosowanie art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że w przypadku Wnioskodawczyni wspólne opodatkowanie z mężem jest niemożliwe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj