Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-143/09-2/MT
z 17 kwietnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-143/09-2/MT
Data
2009.04.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
dochód z najmu
działalność gospodarcza
przychód z działalności gospodarczej


Istota interpretacji
Czy w opisanej sytuacji przychody z wynajmu lokali (środki trwałe) będą mogły być w dalszym ciągu kwalifikowane jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej?



Wniosek ORD-IN 301 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 27.02.2009 r. (data wpływu 06.03.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z najmu lokalu- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06.03.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z najmu lokalu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Od 1998 r. Wnioskodawczyni prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, początkowo wyłącznie w zakresie usług kaletniczych. Na potrzeby tej działalności Wnioskodawczyni wybudowała, wspólnie z synem, w 2001 roku budynek w którym część pomieszczeń (lokale użytkowe) od początku była przeznaczona na wynajem. Udział Wnioskodawczyni we współwłasności budynku wynosi 70%. W takiej proporcji Wnioskodawczyni zaliczyła budynek do środków trwałych i dokonuje odpisów amortyzacyjnych.

Zakres pozarolniczej działalności gospodarczej jest zgodny z zaświadczeniem o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej i obejmuje:

  • wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (PKD 68.20Z),
  • naprawę obuwia i wyrobów skórzanych (PKD 95.23.Z).

Przychód ze świadczenia usług kaletniczych oraz przychód z najmu lokali w opisanym budynku, Wnioskodawczyni traktuje jako przychody z działalności gospodarczej. Jako urządzenie księgowe Wnioskodawczyni prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Ponieważ wiek i stan zdrowia zmuszają Wnioskodawczynię do zaprzestania świadczenia usług kaletniczych, chce ona ograniczyć prowadzoną pozarolniczą działalność gospodarczą wyłącznie do wynajmowania lokali w budynku, który w dalszym ciągu będzie stanowił środek trwały amortyzowany w tej działalności.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w opisanej sytuacji przychody z wynajmu lokali (środki trwałe) będą mogły być w dalszym ciągu kwalifikowane jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej...

Zdaniem Wnioskodawczyni zakres prowadzonej przeze nią pozarolniczej działalności gospodarczej jedynie częściowo ulegnie zmianie. Rezygnacja ze świadczenia usług kaletniczych nie spowoduje zaprzestania prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w formie wynajmu składnika majątku związanego z tą działalnością.

Stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Na podstawie treści ww. przepisu Wnioskodawczyni uważa, że przychody uzyskane z tytułu wynajmu pomieszczeń znajdujących się w budynku - środku trwałym firmy, będą w dalszym ciągu stanowiły przychód z prowadzonej działalności gospodarczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Wynajem lokali może być uznany zarówno za działalność gospodarczą, jak i za tzw. pobieranie pożytków cywilnych z rzeczy, które w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowią odrębne źródła przychodów.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ww. ustawy źródłami przychodów są m.in.:

  • pozarolnicza działalność gospodarczą (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy), oraz
  • najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy).

Definicja działalności gospodarczej została zdefiniowana w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie do treści art. 3 pkt 9 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) pod pojęciem działalność gospodarcza należy rozumieć każdą działalność zarobkową w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, w tym wykonywanie wolnego zawodu, a także każdą inną działalność zarobkową wykonywaną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, nawet gdy inne ustawy nie zaliczają tej działalności do działalności gospodarczej lub osoby wykonującej taką działalność – do przedsiębiorców.

Najem zaliczany jest do działalności gospodarczej, jeżeli podatnik:

  • dokona wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, podając najem jako przedmiot działalności,
  • spełnia kryteria zorganizowania tej działalności, tj. zgłoszenia działalności w ZUS, urzędzie statystycznym oraz urzędzie skarbowym, prowadzenia właściwych ksiąg, założenia rachunku bankowego dla tej działalności, itp.

Wymienione wyżej czynności świadczą o zorganizowanym i zawodowym charakterze tej działalności, pozwalają na uczestnictwo podatnika w obrocie gospodarczym, a także stanowią kryteria uznania najmu za działalność gospodarczą.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Wnioskodawczyni zamierza zaprzestać świadczenia usług kaletniczych i ograniczyć prowadzoną pozarolniczą działalność gospodarczą wyłącznie do wynajmowania lokali w budynku, który jest ujęty w ewidencji środków trwałych. Wnioskodawczyni dokonała wpisu do ewidencji działalności gospodarczej i zgodnie z zaświadczeniem zakres tej działalności obejmuje wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi.

Reasumując należy stwierdzić, że jeżeli wynajem i zarządzanie w dalszym ciągu będzie przedmiotem działalności gospodarczej, wówczas przychody z tego tytułu mogą być nadal traktowane jako przychody z tego źródła.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art.54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj