Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-1054/08/AF
z 26 lutego 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-1054/08/AF
Data
2009.02.26



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
eksport towarów
eksport (wywóz)
obowiązek podatkowy
zaliczka


Istota interpretacji
Opodatkowanie zaliczki otrzymanej na poczet eksportu towarów.



Wniosek ORD-IN 1016 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 listopada 2008 r. (data wpływu 8 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zaliczki w eksporcie towarów - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 8 grudnia 2008 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zaliczki w eksporcie towarów.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca w miesiącach marcu i kwietniu 2008 r. otrzymał zaliczki od kontrahenta zagranicznego z Rosji na dostawę towarów, w łącznej wysokości ponad 50% ceny dostawy. W momencie otrzymania zaliczek Wnioskodawca wykazał w deklaracji VAT-7 sprzedaż towarów ze stawką 0%, ponieważ ich eksport miał nastąpić w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania zaliczki (nie wykazywał podatku do zwrotu). W wyniku dodatkowych ustaleń odbiorca towarów wydłużył termin realizacji zamówienia. Spowodowało to, że wywóz wyrobów nie nastąpił w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania zaliczek. W związku z tym Wnioskodawca skorygował w deklaracji podatkowej sprzedaż wykazaną w miesiącach marcu i kwietniu 2008 r. ze stawką 0%.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie


Czy jeżeli eksport (wywóz) towarów ostatecznie nie nastąpił w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania zaliczek, to wykazana wcześniej w deklaracji podatkowej sprzedaż tych towarów ze stawką 0% powinna zostać wycofana w drodze korekty deklaracji...


Zdaniem Wnioskodawcy jeżeli eksport (wywóz) wyrobów ostatecznie nie nastąpił w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania zaliczek, to wykazana wcześniej sprzedażnych towarów ze stawką 0% powinna zostać wycofana w drodze korekty deklaracji. Ponowne zastosowanie stawki 0% będzie możliwe dopiero po dokonaniu wywozu i potwierdzeniu tego faktu odpowiednimi dokumentami. Biorąc pod uwagę treść art. 19 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli wywóz towarów nie nastąpi w okresie 6 miesięcy od dnia otrzymania zaliczki obowiązek podatkowy nie powstaje. Zatem podatnik nie powinien wykazywać sprzedaży. Stosowanie stawki podstawowej nie może mieć miejsca, albowiem w przypadku eksportu towarów należy ją stosować, jeżeli faktyczny wywóz poza granice Wspólnoty już nastąpił, a podatnik nie posiada dokumentów potwierdzających ten wywóz. W przedmiotowej sprawie mowa jest o korekcie sprzedaży przed wywozem towarów.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju oraz eksport towarów.

Stosownie do treści art. 19 ust. 1 ww. ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Zgodnie z ust. 11 ww. artykułu, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Przepis ust. 11 stosuje się odpowiednio w przypadku eksportu towarów, jeżeli wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności (art. 19 ust. 12 ustawy).

Zgodnie z art. 41 ust. 1 cytowanej ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. W eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 , stawka podatku wynosi 0% (art. 41 ust. 4 i 11 ustawy).

Z treści złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca otrzymał zaliczki od kontrahenta zagranicznego z Rosji na poczet eksportu towarów, który miał nastąpić w ciągu 6 miesięcy od dnia ich otrzymania. W związku z tym przedmiotowe transakcje zostały wykazane w deklaracji podatkowej ze stawką 0%. W wyniku dodatkowych ustaleń odbiorca towarów wydłużył termin realizacji zamówienia, co spowodowało, że wywóz wyrobów nie nastąpił w ww. terminie, tj. ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania zaliczek. W związku z tym Wnioskodawca skorygował w deklaracji podatkowej sprzedaż wykazaną ze stawką 0%.

Analiza przywołanych przepisów pozawala na stwierdzenie, że co do zasady obowiązek podatkowy powstaje w chwili wydania towaru (art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług). W ustawie przewidziano jednak odstępstwo od tej reguły, dotyczące otrzymania częściowej zapłaty przed wydaniem towaru. Generalnie opodatkowane zostało więc również otrzymanie części należności. Obowiązek podatkowy w tym przypadku, powstaje z chwilą otrzymania częściowej płatności (art. 19 ust. 11 ustawy). Powyższą zasadę stosuje się także do eksportu towarów, pod warunkiem jednak, że wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności (art. 19 ust. 12 ustawy).

Zaliczki powinny być opodatkowane stawką właściwą dla czynności, której dotyczą. Zgodnie z tym co zaznaczono powyżej, zaliczka otrzymana na poczet eksportu powinna być opodatkowana stawką podatku w wysokości 0%, jeżeli w związku z jej otrzymaniem powstanie obowiązek podatkowy.

Biorąc pod uwagę powyższe fakty oraz treść przywołanych przepisów stwierdzić należy, że w opisywanym przypadku Wnioskodawca słusznie wykazał w deklaracji podatkowej otrzymanie zaliczek na poczet eksportu w miesiącu ich otrzymania. Prawidłowe było również zastosowanie stawki podatku w wysokości 0%. W związku z faktem, iż wywóz towarów nie nastąpił w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania częściowych płatności, nie został spełniony warunek określony w art. 19 ust. 12, co oznacza, że obowiązek podatkowy w opisywanym przypadku nie powstał, a wykazane w deklaracjach zaliczki ze stawką 0% należy skorygować do zera.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej – powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj