Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP3/443-21/09/ŁW
z 20 marca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP3/443-21/09/ŁW
Data
2009.03.20



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
budowle
budynek
rozdzielność majątkowa
użytkowanie wieczyste
zwolnienie


Istota interpretacji
Opodatkowanie sprzedaży udziałów w prawie użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego budynkami trwale związanymi z gruntem



Wniosek ORD-IN 889 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 31 grudnia 2009r. (data wpływu 5 stycznia 2009r.), uzupełnionym pismem z 26 lutego 2009r. (data wpływu 5 marca 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania sprzedaży udziałów w prawie użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego budynkami trwale związanymi z gruntem– jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 stycznia 2009r. wpłynął ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 26 lutego 2009r. (data wpływu 5 marca 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży udziałów w prawie użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego budynkami trwale związanymi z gruntem.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny (zdarzenie przyszłe):

Stan faktyczny

Dnia 16 września 2008r. Wnioskodawca zawarł umowę przedwstępną sprzedaży w formie aktu notarialnego, której przedmiotem jest nieruchomość składająca się z:

  • prawa wieczystego użytkowania gruntu, którego jestem współużytkownikiem - w części #188; udziału;
  • budynków i budowli trwale z tym gruntem związanych, których jestem współwłaścicielem - w części #188; udziału.

Udziały w powyższej nieruchomości (tj. prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z zabudowaniami), Wnioskodawca nabył aktem notarialnym w dniu 18 maja 1999r. (zmienionym aneksem z dnia 29 czerwca 1999r.), we wspólności majątkowej małżeńskiej z małżonką Wnioskodawcy, w #189; części tej nieruchomości. Ze względu na to, że transakcji dokonano w ramach prowadzonych działalności gospodarczych stron (osób fizycznych) tj. jednego współmałżonka sprzedawcy i jednego współmałżonka nabywcy (mojej osoby), będących podatnikami VAT, w dniu 18 maja 1999r. wystawiono na firmę Wnioskodawcy fakturę VAT obejmującą nabytą #189; część nieruchomości, bez naliczonego podatku VAT („zw"). Składniki majątku będące przedmiotem umowy Wnioskodawca wprowadził do ewidencji środków trwałych w swojej działalności gospodarczej, w której figurują do chwili obecnej, w tej części. Od chwili nabycia do momentu zawarcia umowy przedwstępnej sprzedaży Wnioskodawca nie ponosił żadnych wydatków na jej ulepszenie.

W okresie użytkowania ww. nieruchomości, aktem notarialnym z dnia 14 marca 2006r., Wnioskodawca zawarł z małżonką umowę majątkową małżeńską o rozdzielności majątkowej. Nabyte przez niego i małżonkę w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej udziały w nieruchomości w wysokości #189; udziału w nieruchomości, zostały przekształcone na udziały w wysokości po #188; na każdego z małżonków. Od tamtego czasu, aż do chwili obecnej małżonka Wnioskodawcy nie prowadzi działalności gospodarczej, więc nie wykorzystuje ww. nieruchomości w takiej działalności. W dniu zawarcia umowy przedwstępnej, tytułem zadatku i zaliczki na jej poczet, Wnioskodawca oraz jego małżonka otrzymali kwoty po 166.200 zł, przypadające na #188; udziału każdego z nich. Łącznie Wnioskodawca otrzymał 332.400 zł, wg #189; udziału ww. nieruchomości, która figuruje w ewidencji środków trwałych działalności gospodarczej Wnioskodawcy.

Na taką kwotę tytułem otrzymanego zadatku i zaliczki Wnioskodawca wystawił fakturę VAT na poczet przyszłej dostawy:

  • prawa wieczystego użytkowania gruntu wg #189; udziału,
  • budynku hali kuźni wg #189; udziału,
  • budynku socjalnego wg #189; udziału,
  • budynku stacji transformatorowej wg #189; udziału,
  • budynku magazynu tlenu wg #189; udziału, zwolnionych z podatku VAT.

Zdarzenie przyszłe

Zgodnie z umową przedwstępną przedmiotowa nieruchomość jest współwłasnością Wnioskodawcy i jego małżonki nabytą we wspólności majątkowej małżeńskiej, w wysokości #189; udziałów. Obecnie Wnioskodawca pozostaje w odrębnej wspólności majątkowej małżonków w #188; części. Natomiast nabyta nieruchomość jest wykorzystywana w całości w działalności gospodarczej Wnioskodawcy, obejmującej: piętro budynku socjalnego, korytarz w budynku socjalnym, budynki stacji transformatorowej i tlenu.

Najpóźniej do 30 kwietnia 2009r. nastąpi sprzedaż i wydanie całej nieruchomości tj.

  1. prawa wieczystego użytkowania gruntu,
  2. własności budynków i budowli z tym gruntem związanych, składających się z:

- budynku hali kuźni,
- budynku socjalnego,
- budynku stacji transformatorowej,
- budynku magazynu tlenu.

Ww. czynność będzie dostawą towarów dokonaną w ramach działalności gospodarczej Wnioskodawcy, która powinna być udokumentowana fakturą VAT, uwzględniającą wystawioną fakturę zaliczkową obejmującą:

  • prawo wieczystego użytkowania gruntu wg #189; udziału,
  • budynek hali kuźni wg #189; udziału,
  • budynek socjalny wg #189; udziału,
  • budynek stacji transformatorowej wg #189; udziału,
  • budynek magazynu tlenu wg #189; udziału, zwolnioną z podatku VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz budynków trwale z tym gruntem związanych, użytkowanych w działalności gospodarczej Wnioskodawcy wg #189; udziału (zawierającego #188; udział małżonki Wnioskodawcy) jest dostawą towarów w części #189; udziału, zwolnioną z podatku od towarów i usług oraz podlegającą udokumentowaniu fakturą VAT ...

Zdaniem Wnioskodawcy, nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności (art. 46 § 1 Kodeksu cywilnego). Współwłaściciel ma względem swego udziału pozycję wyłącznego właściciela. Ze względu na charakter udziału, każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli, w tym zbyć swój udział (art. 198 Kodeksu cywilnego).

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 r. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Z brzmienia definicji towaru wynika, iż sformułowanie „ich części" odnosi się do każdego z elementów. W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy za dostawę towarów uważa się przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, w tym także zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu. W przypadku współwłasności nieruchomości określonej w częściach ułamkowych, każdy ze współwłaścicieli ma określony ułamkiem udział. W świetle powołanej definicji, sprzedaż udziału we współwłasności nieruchomości, w tym prawa wieczystego użytkowania gruntu, należy traktować w kategorii sprzedaży towaru, rozumianej jako odpłatnej dostawy towarów. Dostawa części używanych budynków i budowli (tutaj udziałów we współwłasności), w stanie prawnym do 31 grudnia 2008r. była zwolniona z podatku od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust.1 pkt 2 i ust.2 pkt 1 ww. ustawy. Ponadto zgodnie z par. 13 ust.1 pkt 10 Rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu w przypadku dostawy części budynków trwale z gruntem związanych zwolnionej od podatku, jest zwolnione z podatku od towarów i usług. W zmienionym stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2009r. nadal ww. dostawa towarów jest zwolniona z podatku od towarów i usług. W związku z powyższymi przepisami, w 2008r. Wnioskodawca miał obowiązek wystawienia faktury VAT na otrzymaną zaliczkę na poczet przyszłej dostawy towarów, zwolnioną z podatku VAT. Natomiast w 2009r. kiedy nastąpi przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, po zawarciu ostatecznej umowy sprzedaży nieruchomości w formie aktu notarialnego, Wnioskodawca powinien wystawić fakturę VAT na dostawę towaru części nieruchomości wg #189; udziału wykorzystywanego w działalności gospodarczej Wnioskodawcy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) uznaje się za prawidłowe.

Stan faktyczny (stan prawny na dzień 16 września 2008r. tj. na dzień otrzymania zadatku i zaliczki na poczet przyszłej dostawy nieruchomości).

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.) o podatku od towarów i usług, zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, zgodnie z art. 7 ust. 1 cytowanej ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 powołanej ustawy. Zgodnie z zapisem zawartym w tym przepisie, przez towary należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 cyt. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Definicja dostawy towaru, zawarta w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, w sposób celowy oderwana została od pojęcia przeniesienia własności w cywilistycznym tego słowa znaczeniu. Pojęcie „dostawa towarów” jako przeniesienia prawa do dysponowania rzeczą jak właściciel należy rozumieć szeroko, analizując przy klasyfikacji danego zdarzenia gospodarczego ekonomiczną istotę transakcji, a nie jej charakter prawny.

W powyższym znaczeniu dostawa towarów obejmuje każdą czynność polegającą na przeniesieniu dobra materialnego przez stronę , która przyznaje drugiej stronie prawo do faktycznego dysponowania nim, jak gdyby była właścicielem tego dobra.

Wobec powyższego, mając na uwadze szerokie, ekonomiczne, a nie cywilistyczne rozumienie pojęcia przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, a także uwzględniając fakt, że definicja towaru zawarta w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT obejmuje zarówno budynki jak i grunty, należy uznać iż zbycie udziału we własności budynków i budowli wraz z równoczesnym zbyciem udziału w prawie wieczystego użytkowania gruntu stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Stosownie do art. 15 ust 1 cyt. ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych, zgodnie z art. 15 ust.2 ustawy o VAT.

Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objecie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto podatnikiem staje się również ten, kto wykonał czynność, podlegającą opodatkowaniu, jednorazowo, ale w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Chociaż ustawa nie definiuje pojęcia „częstotliwości”, przez zamiar wykonania danej czynności w sposób częstotliwy należy rozumieć chęć, wolę powtarzalnego, a nie jednorazowego wykonania określonych czynności, składających się na istotę prowadzenia działalności. O kwestii częstotliwości nie decyduje czasookres wykonania czynności ani ilość dokonanych transakcji. Decydującym kryterium jest powtarzalność czynności, z którą łączą się skutki podatkowo – prawne.

Zgodnie z art. 19 ust. 1,4, 10 i 11 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

W przypadku dostawy towarów, której przedmiotem są lokale i budynki, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wydania, z zastrzeżeniem ust. 13 pkt 10 i 11.

Jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Stosownie do art. 29 ust. 1 i 2 cyt. ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

W przypadku gdy pobrano zaliczki, zadatki, przedpłaty lub raty, obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku. Dotyczy to również otrzymanych zaliczek na dotacje, subwencje i na inne dopłaty o podobnym charakterze.

Co do zasady stawka podatku – na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy wynosi 22%. Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienia od podatku.

Jednocześnie art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy zwalnia od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Ust. 2 pkt 1 cyt. artykułu definiuje towary używane jako budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

W art. 43 ust. 6 ww. ustawy wskazano, że zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

  1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,
  2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Kwestię zbycia prawa użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego rozstrzyga rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.). Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 12 cyt. rozporządzenia zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ww. ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Przepis ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do części należności otrzymanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi (art. 106 ust. 3 ustawy).

Zgodnie z § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.), jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2.

W myśl § 14 ust. 2 i 4 ww. rozporządzenia, fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym pobrano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności (zaliczkę, przedpłatę, zadatek lub ratę).

Jeżeli faktury, o których mowa w ust. 1 i 2, nie obejmują całej ceny brutto, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi wystawia fakturę na zasadach określonych w § 9 i 11-13, z tym że sumę wartości towarów (usług) pomniejsza się o wartość otrzymanych części należności, a kwotę podatku pomniejsza się o sumę kwot podatku wykazanego w fakturach dokumentujących pobranie części należności; taka faktura powinna zawierać również numery faktur wystawionych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi (ust. 4 powołanego paragrafu).

Zatem w przypadku, gdy faktura zaliczkowa nie obejmuje całej ceny brutto, to sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi wystawia fakturę VAT dokumentującą dostawę towaru, w której sumę wartości towarów (usług) pomniejsza się o wartość otrzymanych zaliczek, a kwotę podatku pomniejsza się o sumę kwot podatku wykazanego w fakturach dokumentujących pobranie części należności. W takiej fakturze należy również wskazać numery faktur dokumentujących pobranie zaliczek.

W przedmiotowym stanie faktycznym Wnioskodawca nabył w dniu 18 maja 1999r. udział w użytkowaniu wieczystym nieruchomości zabudowanej budynkami trawle z gruntem związanymi.

Powyższa nieruchomość przeznaczona była do użytkowana w ramach działalności gospodarczej Wnioskodawcy. W związku z powyższym Sprzedawca prowadzący działalność gospodarczą wystawił fakturę VAT („zw”).

Składniki będące przedmiotem umowy Wnioskodawca wprowadził do ewidencji środków trwałych, w której figurują one do chwili obecnej. Wnioskodawca nie ponosił żadnych wydatków na ulepszenie przedmiotowej nieruchomości.

W dniu 14 marca 2006r. Wnioskodawca zawarł umowę majątkową małżeńską ze swoją małżonką o rozdzielności majątkowej. W związku powyższym przedmiotowy udział w nieruchomości został podzielony między małżonkami na równe części tj. #188; udziału w nieruchomości od tej pory należy do każdego z małżonków z osobna.

W 16 września 2008r. Wnioskodawca wraz małżonką zawarli przedwstępną umowę sprzedaży w formie aktu notarialnego przedmiotowych udziałów w nieruchomości. W związku z powyższym Wnioskodawca i współmałżonek otrzymali zaliczki w wysokości po 166.200 zł na każdego z nich. Łącznie otrzymano zaliczkę na kwotę 332.400 zł i na tę kwotę Wnioskodawca wystawił fakturę VAT.

Planowa sprzedaż i wydanie nieruchomości nastąpi w dniu 30 kwietnia 2009r. W ocenie Wnioskodawcy ww. czynność będzie dostawą towarów dokonaną w jego działalności gospodarczej, która powinna być udokumentowana fakturą VAT. W związku z powyższym w ocenie Wnioskodawcy obowiązany był on do wystawienia faktury VAT dokumentującej otrzymaną zaliczkę na poczet późniejszej dostawy towarów, zwolnionej z podatku VAT. Również w 2009r. po zawarciu umowy sprzedaży nieruchomości w formie aktu notarialnego, powinien wystawić fakturę VAT na dostawę towaru wykorzystywanego w działalności gospodarczej.

W momencie nabycia przedmiotowego udziału Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o naliczony podatek VAT od powyższego nabycia, ponieważ wspomniane nabycie korzystało ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Przedmiotową nieruchomość udział Wnioskodawca wprowadził do ewidencji środków trwałych działalności gospodarczej, w której figuruje do chwili obecnej. Przedmiotowa nieruchomość stanowiła i stanowi majątek przedsiębiorstwa Wnioskodawcy. Wnioskodawca nie ponosił żadnych wydatków na ulepszenie przedmiotowej nieruchomości.

W dniu 16 września 2008r. Wnioskodawca zawarł umowę przedwstępną sprzedaży przedmiotowego udziału w nieruchomości. W związku z planowaną dostawą nieruchomości stanowiącej środek trwały otrzymał zaliczkę w wysokości 332.400 zł.

Przedmiotowa dostawa nieruchomości korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na mocy art. 43 ust. pkt 2 oraz ust. 6 ustawy o VAT, ponieważ Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od nabycia nieruchomości (sprzedaż zwolniona) oraz Wnioskodawca nie ponosił żadnych wydatków na ulepszenia przedmiotowej nieruchomości. Zgodnie z art. 19 ust. 11 wspomnianej ustawy w momencie zapłaty zaliczki powstał obowiązek podatkowy. Co do zasady wpłacone zaliczki są opodatkowane taką samą stawką podatku jak dostawa towaru na poczet której otrzymano zaliczki. Zatem Wnioskodawca był obowiązany wystawić fakturę potwierdzającą otrzymanie zaliczki od przyszłego nabywcy (art. 106 ust. 1 i 3 ustawy o VAT, § 14 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług).

Tym samym stanowisko odnośnie opodatkowania zaliczek oraz udokumentowania wpłaty przedmiotowych zaliczek należało uznać za prawidłowe.

Zdarzenie przyszłe (stan prawny na dzień 30 kwietnia 2009r. tj. na dzień sprzedaży i wydania całej nieruchomości).

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W myśl art. 2 pkt 14 cyt. ustawy przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonywaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika iż planowa sprzedaż i wydanie nieruchomości nastąpi najpóźniej w dniu 30 kwietnia 2009r.

W ocenie Wnioskodawcy ww. czynność będzie dostawą towarów dokonaną w jego działalności gospodarczej, która powinna być udokumentowana fakturą VAT. W związku z powyższym w ocenie Wnioskodawcy obowiązany będzie, po zawarciu umowy sprzedaży nieruchomości w formie aktu notarialnego, wystawić fakturę VAT na dostawę towaru wykorzystywanego w działalności gospodarczej.

Z cyt. wyżej przepisów wynika, iż dostawa nieruchomości korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, ponieważ dokonywana jest przy spełnieniu warunków określonych w ww. przepisie.

Reasumując, otrzymane zaliczki w wysokości 332.400 zł na poczet późniejszej sprzedaży nieruchomości stanowiącej składnik majątku związany z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą winny być udokumentowana fakturą VAT. Wnioskodawca jest obowiązany udokumentować przyszłą dostawę ww. nieruchomości fakturą VAT. Dostawa ww. udziału korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy odnośnie planowanej dostawy nieruchomości oraz udokumentowania fakturą VAT rzeczowej sprzedaży należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W odniesieniu do stanu faktycznego interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj