Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP1/443-227/09-3/BD
z 22 kwietnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP1/443-227/09-3/BD
Data
2009.04.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Wyłączenia

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
czynności niepodlegające opodatkowaniu
garaż
kredyt
spółdzielnie mieszkaniowe
wkład budowlany


Istota interpretacji
Opodatkowanie kredytu bankowego otrzymanego przez spółdzielnię mieszkaniową na realizację inwestycji budowlanej.



Wniosek ORD-IN 439 kB


INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. z 2007 r. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni Mieszkaniowej (…) we W…, przedstawione we wniosku z dnia 9 lutego 2009 r. (data wpływu: 19 lutego 2009 r.) uzupełnionym pismem w dniu 21 kwietnia 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania kredytu bankowego finansującego realizację inwestycji – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 19 lutego 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania kredytu bankowego finansującego realizację inwestycji. w dniu 21 kwietnia 2009 r. wniosek uzupełniono o pełnomocnictwo.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółdzielnia w roku 2005 realizowała inwestycję polegającą na budowie budynków mieszkalnych wraz z podziemnymi garażami. Część tych garaży została sfinansowana kredytem bankowym, który był wypłacony w transzach bezpośrednio na rachunek wykonawcy, na podstawie wystawionych faktur. Spółdzielnia miała prawo do odliczenia VAT naliczonego od prowadzonej inwestycji jako podatku związanego z przyszłą sprzedażą opodatkowaną i równocześnie obowiązek podatkowy od otrzymanych od członków zaliczek na wkład budowlany.

Spółdzielnia na podstawie art. 29 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. u. Nr 54, poz. 535 ze zm.) naliczyła i odprowadziła podatek VAT od otrzymanego kredytu, traktując błędnie otrzymane transze kredytu jako zaliczkę wkładu budowlanego na realizowaną część garaży, na które nie podpisano umowy o realizację budowy.

Garaże te stanowią majątek Spółdzielni i zaliczone są do działalności gospodarczej Spółdzielni. Czynność ta jest uwidoczniona w złożonej deklaracji podatku za rok 2005. Fakt dokonania płatności za wykonane roboty kredytem bankowym nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu. Spółdzielnia na podstawie art. 91 ust. 3 ustawy o VAT zamierza złożyć korektę deklaracji podatku VAT za rok 2005.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy Spółdzielnia prawidłowo naliczyła i odprowadziła podatek VAT od otrzymanego kredytu finansującego część garaży na podstawie art. 29 ust. 6 ustawy o VAT, które stanowią jej majątek i podlegają pod działalność gospodarczą Spółdzielni...

Zdaniem Wnioskodawcy, fakt otrzymania kredytu bankowego i dokonanie płatności za wykonane roboty kredytem bankowym nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu w rozumieniu art. 7 ust. 1 pkt 5 i art. 29 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. u. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.


W myśl art. 7 ust. 1 pkt 5 cyt. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Stosownie do art. 29 ust. 1 ww. ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Natomiast w myśl art. 29 ust. 6 cyt. ustawy, w przypadku czynności, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 10, jako kwotę należną, o której mowa w ust. 1, przyjmuje się wartość należnego wkładu budowlanego albo wkładu mieszkaniowego, pomniejszoną o kwotę należnego podatku. Do wniesienia wkładu w formie innej niż pieniężna przepis ust. 10 stosuje się odpowiednio. w przypadku gdy część wkładu budowlanego lub mieszkaniowego została sfinansowana z zaciągniętego przez spółdzielnię mieszkaniową kredytu na sfinansowanie kosztów budowy, podstawę opodatkowania powiększa się o kwotę kredytu, w części przypadającej na dany lokal.

Nadmienia się, iż w myśl powołanego wyżej art. 19 ust. 13 pkt 10 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części wkładu budowlanego lub mieszkaniowego, nie później jednak niż z chwilą ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, lub przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, lub ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, lub wydania albo przeniesienia własności lokalu lub własności domów jednorodzinnych w przypadku czynności:

  1. ustanowienia na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub ustanowienia na rzecz członka spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, lub ustanowienia na rzecz członka odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, lub przeniesienia własności lokalu w rozumieniu przepisów o spółdzielniach mieszkaniowych,
  2. przeniesienia na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej własności domu jednorodzinnego w rozumieniu przepisów o spółdzielniach mieszkaniowych.


Z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, że Spółdzielnia w roku 2005 realizowała inwestycję polegającą na budowie budynków mieszkalnych wraz z podziemnymi garażami. Część tych garaży została sfinansowana kredytem bankowym, który był wypłacony w transzach bezpośrednio na rachunek wykonawcy, na podstawie wystawionych faktur. Spółdzielnia miała prawo do odliczenia VAT naliczonego od prowadzonej inwestycji jako podatku związanego z przyszłą sprzedażą opodatkowaną, jednocześnie odprowadzała podatek VAT z tytułu otrzymanych od członków zaliczek na wkład budowlany.

Spółdzielnia na podstawie art. 29 ust. 6 ustawy o VAT, naliczyła i odprowadziła podatek VAT od otrzymanego kredytu, traktując otrzymane transze kredytu jako zaliczkę wkładu budowlanego na realizowaną część garaży, na które nie podpisano umowy o realizację budowy. Garaże te stanowią majątek Spółdzielni i zaliczone są do jej działalności gospodarczej.

Wobec powyższego należy stwierdzić, że otrzymanie kredytu bankowego związanego z częścią garaży, na które nie podpisano umowy o realizację budowy i które pozostają w dalszym ciągu na stanie majątku Spółdzielni – nie jest czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, kredyt ten bowiem nie ma związku z finansowaniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego wniesionego przez członka spółdzielni na pokrycie kosztów budowy przypadających na jego lokal.

Jednocześnie informuje się, że tut. Organ w wydanej interpretacji nie ustosunkował się do informacji zawartej w opisie stanu faktycznego dotyczącej korekty deklaracji podatku VAT na podstawie art. 91 ust. 3 ustawy o VAT, bowiem kwestia ta nie była objęta przedmiotem zapytania.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj