Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP1/443-17/09/BJ
z 20 marca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP1/443-17/09/BJ
Data
2009.03.20



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
organizacje pożytku publicznego
stowarzyszenia
zadania publiczne
zadania statutowe
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Czy wobec zdarzenia przyszłego, którego celem będzie przeprowadzenie adaptacji części budynku na cele kulturalno - społeczne Stowarzyszeniu będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29 grudnia 2008 r. (data wpływu 12 stycznia 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 6 marca 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odliczenia podatku od towarów i usług, z tytułu realizacji projektu niezwiązanego z wykonywaniem czynności opodatkowanych - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 12 stycznia 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odliczenia podatku od towarów i usług, z tytułu realizacji projektu niezwiązanego z wykonywaniem czynności opodatkowanych.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jako Stowarzyszenie na rzecz szkoły i rozwoju lokalnego nie jest zarejestrowane jako czynny podatnik VAT. Stowarzyszenie jest organizacją pożytku publicznego i jako potencjalny beneficjent zamierza aplikować o dofinansowanie projektu polegającego na przebudowie i rozbudowie budynku szkoły wraz ze zmianą użytkowania jego części na cele kulturalno - społeczne w ramach działalności osi 3 Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Przedsięwzięcie będzie realizowane na terenie nieruchomości, co do której Stowarzyszenie posiada prawo dysponowania (umowa użyczenia na czas nieokreślony). Celem projektu jest poprawa jakości życia na obszarach wiejskich przez zaspokojenie potrzeb społecznych i kulturalnych mieszkańców wsi oraz promowanie obszarów wiejskich. W ramach projektu zostanie zaadoptowane poddasze budynku, które dotychczas było niezagospodarowane. Projekt obejmuje również zmianę przeznaczenia jednego pomieszczenia na cele społeczno - kulturalne. W pozostałej części parterowej budynku prowadzona będzie przez Stowarzyszenie, jak dotychczas działalność oświatowa – szkoła podstawowa. Nieruchomość będąca przedmiotem projektu położona jest w centrum wsi. Realizacja projektu przyczyni się m.in. do poprawy estetyki miejscowości. Inwestycja prowadzona będzie w miejscowości położonej na terenie gminy miejsko - wiejskiej.


Projekt nie ma charakteru komercyjnego i nie będzie w przyszłości generował żadnych dochodów, a jedynie koszty. Realizacja projektu zostanie rozpoczęta po pozytywnej ocenie dotyczącej przyznania pomocy z EFRROW. Z realizacją projektu związane będą zakupy usług opodatkowane podatkiem VAT (m.in. roboty budowlane, nadzór budowlany oraz zakup wyposażenia). Z kolei po realizacji przedsięwzięcia Stowarzyszenie nie planuje zawierania umów cywilnoprawnych oraz działalności opodatkowanej na ww. nieruchomości. Zakres rzeczowy projektu będzie obejmował następujące działania:


  • wymianę poszycia dachowego wraz ze wstawieniem okien dachowych i budową erkla;
  • przebudowę poddasza na cele kulturalno - społeczne, w tym: wydzielenie miejsca na salkę komputerową, na bibliotekę wiejską, na muzeum (stała wystawę) wraz z zapleczem, pomieszczenia WC;
  • adaptację pomieszczenia na parterze budynku z przeznaczeniem na salę wiejskich spotkań;
  • budowę podjazdu dla osób niepełnosprawnych;
  • wymianę instalacji elektrycznej w budynku;
  • wymianę części instalacji wodno - kanalizacyjnej.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy wobec opisanego powyżej zdarzenia przyszłego, którego celem będzie przeprowadzenie adaptacji części budynku na cele kulturalno - społeczne Stowarzyszeniu będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług...


Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z realizacją opisanego projektu Stowarzyszenie nie będzie miało możliwości odliczenia podatku od towarów i usług. Z produktów projektu korzystać będą nieodpłatnie mieszkańcy wsi oraz mieszkańcy innych miejscowości i turyści. W przebudowanym budynku nie będzie prowadzona żadna działalność komercyjna, która generowałaby przychody dla Stowarzyszenia.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Stowarzyszenie, będące podatnikiem VAT zrealizuje projekt, polegający na przebudowie i rozbudowie budynku szkoły. Po zakończeniu inwestycji nie wystąpi opodatkowana sprzedaż towarów i usług. Dostęp do produktów projektu będzie nieodpłatny i ogólnodostępny dla mieszkańców i turystów.

Zatem w myśl art. 86 ust.1 ustawy, Stowarzyszenie nie będzie miało możliwości odliczenia podatku od towarów i usług od poniesionych wydatków na zrealizowanie przedmiotowej inwestycji.

Końcowo wskazać należy, że organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczenia wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych. Kwestię tę rozstrzygają bowiem przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Nadmienia się, iż w przypadku wystąpienia odmiennego, niż we wniosku stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), tzn. istnienia związku poniesionych nakładów z czynnościami opodatkowanymi podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku w zakresie, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej – powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj