Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/423-186/09-2/PS
z 27 maja 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB5/423-186/09-2/PS
Data
2009.05.27



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
konwencja
oddział
Szwajcaria
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
zyski


Istota interpretacji
unikanie podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1993 r., Nr 22, poz. 92), dalej Konwencja polsko – szwajcarska



Wniosek ORD-IN 444 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia - brak daty (data wpływu 10.04.2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie art. 5 i 7 Konwencji z dnia 2 września 1991 r. zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1993 r., Nr 22, poz. 92), dalej Konwencja polsko – szwajcarska - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10.04.2009r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie art. 5 i 7 konwencji polsko – szwajcarskiej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca będąca spółką z siedzibą w Szwajcarii zamierza otworzyć w Polsce magazyn towarów. W magazynie tym zakupione towary handlowe będą przygotowywane do wysyłki do odbiorców końcowych.

Przygotowywanie towarów do wysyłki będzie polegać wyłącznie na prostym sortowaniu i przepakowywaniu tych towarów, bez dalszej ich obróbki i uszlachetniania. Magazyn towarów będzie prowadzony w formie zarejestrowanego w Polsce oddziału spółki S.

Przepływ towarów i rozliczenie transakcji będą wyglądać w następujący sposób:

Towary będą nabywane przez S od producentów z krajów Unii Europejskiej i będą dostarczane przez tych producentów z krajów Unii Europejskiej do magazynu w Polsce w opakowaniach zawierających określoną w zamówieniu ilość towarów. W Polsce towary te zostaną wypakowane, a następnie każdy z tych towarów będzie oddzielnie zapakowany, zaadresowany i przygotowany do wysyłki dla odbiorcy finalnego. Ponadto do każdej przesyłki zostanie dołączony rachunek S wystawiony na odbiorcę finalnego. Następnie tak zapakowane towary będą wysłane z Polski do Szwajcarii do siedziby S. Stamtąd z kolei nastąpi wysyłka tych towarów do odbiorców końcowych w Unii Europejskiej.

Odbiorca końcowy będzie płacił za towar dla S, zaś S dokona zapłaty na rzecz dostawcy. Do dnia dzisiejszego Spółka S jest zarejestrowana tylko w Szwajcarii i tylko tam prowadzi działalność gospodarczą.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Jakie zyski będą mogły być przypisane polskiemu oddziałowi Spółki S...
  2. Czy wywóz towarów z magazynu w Polsce do siedziby S w Szwajcarii będzie traktowany jako eksport towarów i czy czynność ta może być opodatkowana stawką VAT 0 %...

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest zagadnienie dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych, tj. pytanie oznaczone nr 1.

W części dotyczącej podatku od towarów i usług, tj. pytanie oznaczone nr 2 wydana zostanie odrębna interpretacje indywidualne nr IPPP2/443-415/09-2/IK.

Spółka wskazuje, iż na podstawie art. 7 ust. 1 konwencji polsko – szwajcarskiej zyski przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność w drugim Umawiającym się Państwie przez położony tam zakład. Wówczas zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim Państwie, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi. Prowadzenie działalności w Polsce poprzez oddział (stałą placówkę) oznacza, że spółka zagraniczna z siedzibą w Szwajcarii ma zakład w Polsce zgodnie z art. 5 ust. 1 konwencji polsko – szwajcarskiej. Zgodnie z pkt 2 Protokołu do konwencji polsko – szwajcarskiej jeżeli przedsiębiorstwo Umawiającego się Państwa prowadzi sprzedaż dóbr lub towarów albo prowadzi działalność zarobkową w drugim Państwie przez zakład położony w tym Państwie, to zyski tego zakładu nie będą określane na podstawie ogólnej kwoty pieniężnej uzyskanej przez przedsiębiorstwo, ale tylko na podstawie kwoty tej części ogólnych wpływów, którą można przypisać rzeczywistej działalności tego zakładu, związanej z prowadzeniem sprzedaży lub działalności zarobkowej.

W świetle powyższych przepisów, przypisanie zakładowi całości zysku pochodzącego z dostaw towarów w ramach Unii Europejskiej jest nieprawidłowe. Pojęcie zysku ma szerokie znaczenie i obejmuje cały dochód uzyskiwany przez przedsiębiorstwo.

Zdaniem Wnioskodawcy, magazynowi prowadzonemu w formie oddziału powinny być przypisywane tylko te zyski, które oddział ten mógłby osiągnąć jako samodzielny przedsiębiorca dokonujący transakcji według cen rynkowych. Z tego względu polskiemu oddziałowi spółki S powinny być przypisane wyłącznie zyski powstające w związku ze składowaniem i wysyłką towarów (pkt 2 Protokołu do konwencji polsko – szwajcarskiej). Zyski oddziału powinny być ustalane na podstawie właściwie prowadzonych ksiąg rachunkowych. Pozostałe zyski w tym ze sprzedaży towarów klientom z Unii Europejskiej będą przypisane Spółce S i nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Polsce.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe w pełnym zakresie odnośnie punktu 1 wniosku.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono w tym zakresie od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj