Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB2/415-7/09/IB
z 25 marca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB2/415-7/09/IB
Data
2009.03.25



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
mieszkanie zakładowe
najemcy
zakup mieszkania
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Czy dochód uzyskany z tytułu zakupu opisanego mieszkania w wysokości odpowiadającej różnicy między ceną rynkową a ceną zakupu jest zwolniony z podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 93 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 30 grudnia 2008 r. (data wpływu 7 stycznia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 7 stycznia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Przedsiębiorstwo, w którym pracuje Pan na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością działająca w wielu branżach, m.in. w branży budowlanej i nieruchomości.

Przedsiębiorstwo posiada lokale mieszkalne, które nabyło lub wytworzyło we własnym zakresie. Część z lokali jest przeznaczona na wynajem, w tym dla swoich pracowników. Przedsiębiorstwo kończy w 2009 r. budowę budynku mieszkalnego, w którym będzie Pan wynajmował lokal mieszkalny na czas nieokreślony. W chwili obecnej ma Pan podpisaną umowę przedwstępną na wynajem lokalu mieszkalnego od pracodawcy. Zgodnie z wewnętrznym regulaminem Spółki pracownik wynajmujący lokal mieszkalny należący do przedsiębiorstwa może (po spełnieniu określonych warunków takich jak np. odpowiedni staż pracy w przedsiębiorstwie, nienaganny przebieg pracy, pozytywna decyzja zarządu) wnioskować o wykup lokalu będącego przedmiotem najmu. Cena wykupu określona jest na poziomie ceny rynkowej pomniejszonej o ewentualną bonifikatę wyrażoną procentowo lub kwotowo. Wartość ewentualnej bonifikaty ustala zarząd przedsiębiorstwa. W przyszłości chciałby Pan skorzystać z możliwości wykupu wynajmowanego mieszkania.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy dochód uzyskany z tytułu zakupu opisanego mieszkania w wysokości odpowiadającej różnicy między ceną rynkową a ceną zakupu jest zwolniony z podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 93 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...


Zdaniem Wnioskodawcy do opisanego zdarzenia można zastosować zwolnienie określone w art. 21 ust. 1 pkt 93 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych uzależnia zastosowanie zwolnienia do dochodu, który jest różnicą pomiędzy wartością zakupu kupowanego lokalu mieszkalnego a jego wartością rynkową od spełnienia następujących warunków:


  1. kupującym jest dotychczasowy najemca,
  2. przedmiotem zakupu jest zakładowy lokal mieszkalny.


Warunek pierwszy będzie spełniony. Zakup będzie realizował dotychczasowy najemca ponieważ w momencie nabycia obowiązywać będzie strony umowa najmu.

W Pana ocenie warunek drugi również będzie spełniony. Ustawa nie definiuje pojęcia „zakładowy lokal mieszkalny”. Nie odsyła również do innych aktów prawnych w zakresie tego pojęcia.

Dokonany przez Pana przegląd aktów prawnych obowiązujących w chwili obecnej wskazuje, iż pojęcie „zakładowy lokal mieszkalny” nie jest nigdzie zdefiniowany. W takim wypadku doktryna prawa podatkowego wskazuje na znaczeniową, słownikową definicję stosowanego w przepisie sformułowania. W tym ujęciu pojęcie zakładowy lokal mieszkalny należy rozumieć jako lokal mieszkalny należący do zakładu czyli zgodnie ze słownikiem języka polskiego: „przedsiębiorstwa lub jego części produkującego coś lub świadczącego jakieś usługi”. Dodatkowo można wskazać na powszechnie funkcjonujące rozumienie pojęcia „mieszkanie zakładowe” jako mieszkania, które należy do zakładu a lokatorem jest pracownik tego zakładu. Opisany lokal odpowiada temu znaczeniu i dlatego przedmiotowy lokal mieszkalny należy rozumieć jako zakładowy. Tym samym dochód z jego nabycia po cenie niższej niż rynkowa jest zwolniony z podatku.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 93 ww. ustawy wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z tytułu zakupu zakładowych budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych przez dotychczasowych najemców - w wysokości odpowiadającej różnicy między ceną rynkową tych budynków lub lokali a ceną zakupu.

Z przytoczonego przepisu wynika, iż prawo do zwolnienia w nim zawarte przysługuje w sytuacji, gdy przedmiotem zbycia jest zakładowy (tj. stanowiący własność pracodawcy lub byłego pracodawcy) budynek mieszkalny lub lokal mieszkalny, a jego nabywca posiada do tego budynku lub lokalu tytuł prawny - umowę najmu.

W zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku chciałby Pan w przyszłości skorzystać z możliwości wykupu stanowiącego własność pracodawcy mieszkania, którego będzie Pan najemcą. Zgodnie z wewnętrznym regulaminem Spółki pracownik wynajmujący lokal mieszkalny należący do przedsiębiorstwa może (po spełnieniu określonych warunków takich jak np. odpowiedni staż pracy w przedsiębiorstwie, nienaganny przebieg pracy, pozytywna decyzja zarządu) wnioskować o wykup lokalu będącego przedmiotem najmu. Cena wykupu określona jest na poziomie ceny rynkowej pomniejszonej o ewentualną bonifikatę wyrażoną procentowo lub kwotowo.

Biorąc pod uwagę ww. okoliczności faktyczne oraz przedstawiony powyżej stan prawny, należy więc stwierdzić, iż dochód uzyskany z tytułu zakupu opisanego lokalu mieszkalnego w wysokości odpowiadającej różnicy między ceną rynkową a ceną zakupu tego lokalu będzie zwolniony z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 93 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).


Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj