Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-139/09-2/AMN
z 20 kwietnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-139/09-2/AMN
Data
2009.04.20



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
Europejski Fundusz Społeczny
opodatkowanie dochodów
pomoc bezzwrotna
środki pomocowe
wynagrodzenia
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Czy dochody uzyskane przez personel projektu, tj. kierownika projektu, specjalistę ds. obsługi finansowo-księgowej projektu, specjalistę ds. monitoringu i sprawozdawczości, doradcę zawodowego, specjalistę ds. aktywizacji zawodowej, którzy zostali zatrudnieni przez Starostę na umowy o dzieło do realizacji projektu w ramach PO KL współfinansowanego ze środków EFS mogą być zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych w części (85%) finansowanej przez Unię Europejską?



Wniosek ORD-IN 366 kB


INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko , przedstawione we wniosku z dnia 19 stycznia 2009 r. (data wpływu 29 stycznia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnień przedmiotowych – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 29 stycznia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnień przedmiotowych.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Starostwo Powiatowe od XX.XX.2009 r. realizuj projekt pn. „Własny (...)", który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w 85% oraz ze środków krajowych 15%. Projekt ten realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Działanie 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia.

Beneficjentem środków pomocowych jest Starostwo Powiatowe, reprezentowane przez Starostę, który do realizacji projektu zatrudnił na umowę o dzieło personel projektu: kierownika projektu, specjalistę ds. obsługi finansowo-księgowej projektu, specjalistę ds. monitoringu i sprawozdawczości, doradcę zawodowego i specjalistę ds. aktywizacji zawodowej. Czynności i zadania jakie wykonują ww. osoby związane są z bezpośrednią realizacją celu projektu, tj. wyzwolenie postaw przedsiębiorczych i tworzenie nowych miejsc pracy (samozatrudnienie) poprzez wsparcie doradczo szkoleniowe i finansowe uczestników projektu.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy dochody uzyskane przez personel projektu, tj. kierownika projektu, specjalistę ds. obsługi finansowo-księgowej projektu, specjalistę ds. monitoringu i sprawozdawczości, doradcę zawodowego, specjalistę ds. aktywizacji zawodowej, którzy zostali zatrudnieni przez Starostę na umowy o dzieło do realizacji projektu w ramach PO KL współfinansowanego ze środków EFS mogą być zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych w części (85%) finansowanej przez Unię Europejską...

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kwoty otrzymane przez personel projektu z Europejskiego Funduszu Społecznego są wolne od podatku dochodowego.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowego od osób fizycznych (t. j. Dz. u. z 2000 r. Nr 14, póz. 176 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Zatem wszelkie dochody nie wymienione enumeratywnie w katalogu zwolnień przedmiotowych podlegają opodatkowaniu.


Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

  1. pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz
  2. podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.


W świetle ww. przepisu dochody podatników korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego w sytuacji, gdy spełnione są łącznie dwie przesłanki:

  • środki finansowe pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych, międzynarodowych instytucji finansowych (…), w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy,
  • prace wykonywane przez podatnika służą bezpośredniej realizacji celu określonego programem finansowanym z bezzwrotnej pomocy.


Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Wnioskodawca - Beneficjent w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Działanie 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia, realizuje projekt pn. „Własny (...)". Projekt jest współfinansowany w 85% ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz w 15% ze środków krajowych. Wnioskodawca, do realizacji ww. projektu zatrudnił na umowę o dzieło personel projektu: kierownika projektu, specjalistę ds. obsługi finansowo-księgowej projektu, specjalistę ds. monitoringu i sprawozdawczości, doradcę zawodowego i specjalistę ds. aktywizacji zawodowej.

Należy zauważyć, że program realizowany przez Wnioskodawcę, finansowany jest ze środków jednego z czterech funduszy strukturalnych, tj. Europejskiego Funduszu Społecznego oraz środków krajowych. Pomoc z funduszy strukturalnych otrzymuje się jako refundację wcześniej poniesionych wydatków, których źródłem finansowania były krajowe środki publiczne. Po udokumentowaniu przez beneficjenta wydatków poniesionych na realizację zadania (projektu) możliwe jest wnioskowanie do Komisji Europejskiej przez odpowiednie instytucje o zwrot wydatkowanych kwot (w części współfinansowanej). Zwrócone środki zasilają źródło finansowania krajowego. Beneficjent nie jest przy tym zaangażowany w proces rozliczeń finansowych odbywający się pomiędzy odpowiednią instytucją krajową, a Unią Europejską.

Tak więc nie zostało spełnione kryterium pochodzenia środków pieniężnych (źródła finansowania), o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - w odniesieniu do części dochodu (85% finansowane przez Unię Europejską), otrzymywanego przez personel projektu za realizację celów ww. programu, a w konsekwencji tego ta część dochodów uzyskana przez: kierownika projektu, specjalistę ds. obsługi finansowo-księgowej projektu, specjalistę ds. monitoringu i sprawozdawczości, doradcę zawodowego i specjalistę ds. aktywizacji zawodowej, którzy zostali zatrudnieni przez Starostę na umowy o dzieło do realizacji projektu w ramach PO KL współfmansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego nie podlega zwolnieniu przedmiotowemu przewidzianemu w ww. przepisie.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj