Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3-443-67/09-2/JF
z 7 kwietnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP3-443-67/09-2/JF
Data
2009.04.07



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
Europejski Trybunał Sprawiedliwości
korekta podatku naliczonego
paliwo
podatek naliczony
podatek od towarów i usług


Istota interpretacji
Czy Wnioskodawca może w świetle wyroku ETS dokonać korekty podatku naliczonego od paliwa zakupionego do przedmiotowych samochodów za okres od 1 stycznia 2005 roku włącznie do 2009 roku? Czy w związku z wyrokiem ETS Wnioskodawca ma prawo do odliczania podatku VAT od paliwa zakupionego do przedmiotowych samochodów w 2009 roku w związku z ogłoszonym wyrokiem ETS?



Wniosek ORD-IN 395 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 22.01.2009 r. (data wpływu 28.01.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do korekty podatku naliczonego od paliwa zakupionego do samochodów od 1 stycznia 2005 r. do 2009 r. - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28.01.2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do korekty podatku naliczonego od paliwa zakupionego do samochodów od 1 stycznia 2005 r. do 2009 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest właścicielem kilku samochodów typu kombi z tzw. „kratką” nabytych przed 1 maja 2004 roku uznawanych w świetle ówczesnych przepisów za ciężarowe (dopuszczalna ładowność 510 kg oraz posiadane świadectwo homologacji). Do 1 maja 2004 roku firma odliczała VAT od zakupu paliwa do tych samochodów.

Po 1 maja 2004 roku wraz z nowelizacją przepisów firma straciła prawo do odliczenia podatku VAT od paliwa zakupionego do tych samochodów (art.88 ust.1 pkt 3 ustawy o VAT).

Z dniem 22 sierpnia 2005 r. po raz kolejny zmieniono zasady odliczania VAT od nabycia samochodów i - pośrednio - również od nabycia paliwa do ich napędu. Usunięty z art. 86 ustawy wzór na określanie ładowności zastąpiony został szczegółowymi definicjami opisowymi.

Potwierdzenie spełnienia wymagań określonych w art. 86 ust. 4 pkt 1-4 wynikać musiało z zaświadczenia wydanego po przeprowadzeniu dodatkowego badania przez okręgową stację kontroli pojazdów oraz z dowodu rejestracyjnego.

Przedmiotowe samochody nie spełniały kryterium ładowności lub któregokolwiek z kryteriów wymienionych w art. 86 ust. 4 pkt 1-4 więc firmie nadal nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT od nabywanego paliwa.

Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z dnia 22 grudnia 2008 r., sygn. C-414/07 orzekł, że wprowadzone przez Polskę z dniem 1 maja 2004 r. ograniczenie w odliczaniu podatku VAT od samochodów osobowych używanych przez podatników, jak i podatku VAT od paliwa do tych samochodów jest niezgodne z prawem Unii Europejskiej.

W wyroku tym Trybunał odniósł się do tych zmian, które wprowadzono do ustawy o VAT zarówno od 1 maja 2004 r., jak i do tych, które weszły w życie od 22 sierpnia 2005 r.

Samochody, o których mowa posiadają dopuszczalną masę całkowitą 1682 kg oraz liczbę miejsc 4.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

  • Czy Wnioskodawca może w świetle wyroku ETS dokonać korekty podatku naliczonego od paliwa zakupionego do przedmiotowych samochodów za okres od 1 stycznia 2005 roku włącznie do 2009 roku...
  • Czy w związku z wyrokiem ETS Wnioskodawca ma prawo do odliczania podatku VAT od paliwa zakupionego do przedmiotowych samochodów w 2009 roku w związku z ogłoszonym wyrokiem ETS...

Zdaniem Wnioskodawcy na mocy wyroku ETS Wnioskodawca może odzyskać podatek naliczony od paliwa zakupionego do przedmiotowych samochodów i w tym celu należy złożyć korektę deklaracji VAT. Odliczenie podatku naliczonego poprzez korektę deklaracji - zgodnie z art. 86 ust. 13 ustawy o VAT - musi zostać dokonane w odpowiednim terminie czyli w ciągu 5 lat licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do odliczenia podatku naliczonego. Zatem, Wnioskodawca nie będzie mogła już odliczyć podatku VAT naliczonego za rok 2004, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby skorygowała deklaracje za okresy późniejsze tj. od 2005 do 2009 roku wraz z dołączeniem przyczyny ich złożenia oraz wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty.

Ponadto, Wnioskodawca. może na bieżąco odliczać podatek VAT od paliwa zakupionego do przedmiotowych samochodów w 2009 roku na mocy wyroku ETS z 22 grudnia 2008 roku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj