Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-14/09-2/IG
z 23 marca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1/443-14/09-2/IG
Data
2009.03.23


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
grunty
podatnik podatku od towarów i usług
sprzedaż udziałów
zamiar


Istota interpretacji
Ponieważ przedmiotem sprzedaży będzie teren przeznaczony pod zabudowę (zgodnie z pozytywną opinią Gminy o warunkach zabudowy) to sprzedaż tych udziałów nie będzie mogła korzystać ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy oraz ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. d ustawy. Bez znaczenia w niniejszej sprawie jest fakt, że planowana transakcja sprzedaży nastąpi po cenie zakupu powiększonej wyłącznie o poniesione koszty i że jest to pierwsza tego typu transakcja.



Wniosek ORD-IN 421 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 31 grudnia 2008r. (data wpływu 02 stycznia 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji sprzedaży udziałów w zakupionej nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02 stycznia 2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji sprzedaży udziałów w zakupionej nieruchomości

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W maju 2007r. wnioskodawca nabył wraz z żoną grunty rolne i zalesione (V klasy) z przeznaczeniem pod budowę domów dla siebie, teściów, braci żony oraz przyjaciela. Jako jedyni z żoną, spośród wymienionych, mieli wówczas zdolność kredytową. W styczniu 2008r. wystąpili do Gminy o wydanie warunków zabudowy w celu potwierdzenia możliwości przeprowadzenia planowanych inwestycji. W listopadzie 2008r. otrzymali pozytywne warunki zabudowy. W grudniu 2008r. przystąpili z w/w członkami rodziny i przyjacielem do aktu notarialnego warunkowej sprzedaży udziałów części we współwłasności niezabudowanej nieruchomości pod warunkiem, że Agencja Nieruchomości Rolnych działająca na rzecz Skarbu Państwa nie wykona prawa pierwokupu (nadal jest to ziemia rolna, nie podzielona, nieuzbrojona mediami). Sprzedaż udziałów nastąpi po cenie zakupu (137,18 zł/m2) powiększonej o koszta poniesione do tej pory (opłaty notarialne, podatek PCC, geodeta) co daje kwotę 140,99 zł/m2. Po odpowiedzi Agencji Nieruchomości Rolnych przystąpią do aktu notarialnego przeniesienia współwłasności. Wnioskodawca nadmienia, że nie prowadzi z żoną działalności gospodarczej polegającej na handlu ziemią, bądź małą developerką, oraz że jest to pierwsza tego typu transakcja.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wnioskodawca zapłaci podatek VAT od w/w transakcji...

Zdaniem wnioskodawcy opodatkowanie VAT nie dotyczy w/w transakcji, gdyż zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT – zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych, innych niż budowlane oraz z przeznaczeniem pod zabudowę. Zakup nieruchomości rolnej wchodzi do majątku osoby fizycznej a nie na cele prowadzenia działalności gospodarczej. Poza tym jest to czynność wykonana jednorazowo, co nie zalicza nas do płatników VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą „opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają:

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju”.

Art. 2 ust. 6 ustawy stanowi, że „ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o: towarach - rozumie się przez to rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty”.

Z art. 15 ust. 1 i 2 ustawy wynika, że „podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych”.

Art. 43 ust. 1 ustawy stanowi, że „zwalnia się od podatku: dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę”.

Natomiast art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. d ustawy stanowi, że „zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 9, nie stosuje się do importu towarów i usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz podatników: dokonujących dostaw: terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę”.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że wnioskodawca nabył wraz z żoną grunty z przeznaczeniem pod budowę domów dla siebie, teściów, braci żony oraz przyjaciela. Grunty nabył z żoną ponieważ jako jedyni z żoną, spośród wymienionych, mieli wówczas zdolność kredytową. Z gminy wnioskodawca otrzymał decyzję o pozytywnych warunkach zabudowy. W momencie gdy Agencja Nieruchomości Rolnych działająca na rzecz Skarbu Państwa nie wykona prawa pierwokupu (nadal jest to ziemia rolna, nie podzielona, nieuzbrojona mediami) to wnioskodawca wraz żoną, rodziną oraz przyjacielem przystąpią do aktu notarialnego sprzedaży udziałów części we współwłasności niezabudowanej nieruchomości. Sprzedaż udziałów nastąpi po cenie zakupu (137,18 zł/m2) powiększonej o koszta poniesione do tej pory (opłaty notarialne, podatek PCC, geodeta) co daje kwotę 140,99 zł/m2.

Należy zauważyć, że doktryna podatkowa i ugruntowane orzecznictwo administracyjne stwierdzają, że dla określenia czy w stosunku do określonej transakcji sprzedaży podmiot spełnia kryteria podatnika wykonującego samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług decydujące znaczenia ma zamiar podmiotu w momencie dokonywania zakupu towaru będącego w przyszłości przedmiotem sprzedaży. Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia jednoznacznie wynika, że wnioskodawca już w momencie zakupu nieruchomości miał świadomość, że część udziałów w nieruchomości zostanie w przyszłości sprzedana na rzecz rodziny i przyjaciela. W związku z tym wynika z tego niezbicie, że zasadniczo nieruchomość została nabyta z zamiarem odsprzedaży. Wnioskodawca więc w tym zakresie od początku występował jako osoba fizyczna wykonująca działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Ponieważ zakup nieruchomości był dokonywany z zamiarem częściowej jej odsprzedaży, to nie można uznać, że w tej części był to zakup majątku na cele osobiste i prywatne osoby fizycznej (nie przeznaczony do dalszej odsprzedaży). W związku z tym w stosunku do planowanej transakcji sprzedaży udziałów wnioskodawca będzie występował jako podatnik podatku od towarów i usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Ponieważ przedmiotem sprzedaży będzie teren przeznaczony pod zabudowę (zgodnie z pozytywną opinią Gminy o warunkach zabudowy) to sprzedaż tych udziałów nie będzie mogła korzystać ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy oraz ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. d ustawy. Bez znaczenia w niniejszej sprawie jest fakt, że planowana transakcja sprzedaży nastąpi po cenie zakupu powiększonej wyłącznie o poniesione koszty i że jest to pierwsza tego typu transakcja.

W związku z tym sprzedaż udziałów w nieruchomości gruntowej przeznaczonej pod zabudowę, nabytej z zamiarem jej odsprzedaży, będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki podatku w wysokości 22% z godnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego w dniu wydania interpretacji .

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ul Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj