Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP4/443-23/08/AZ
z 20 listopada 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP4/443-23/08/AZ
Data
2008.11.20



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
ewidencja sprzedaży
kasa rejestrująca
obowiązek ewidencyjny
usługi telekomunikacyjne
zwolnienie


Istota interpretacji
obowiązek ewidencjonowania przychodów z tytułu sprzedaży usług telekomunikacyjnych przy zastosowaniu kasy rejestrującej



Wniosek ORD-IN 597 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 października 2008r. (data wpływu 28 października 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku ewidencjonowania przychodów z tytułu sprzedaży usług telekomunikacyjnych przy zastosowaniu kasy rejestrującej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 października 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku ewidencjonowania przychodów z tytułu sprzedaży usług telekomunikacyjnych przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca rozpoczyna działalność gospodarczą polegającą na handlu, produkcji komputerów oraz świadczeniu usług. Handel obejmował będzie w szczególności dostawy nagranych płyt CD, DVD, dyskietek, kart pamięci, kartridży oraz sprzętu radiowego, telewizyjnego, telekomunikacyjnego i anten wymienionych w § 4 pkt 1 ust 5 i 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 czerwca 2008r. jako tych, które obligatoryjnie podlegają fiskalizacji bez względu na wysokość osiągniętych obrotów.

Świadczone usługi będą obejmowały usługi internetowe, sklasyfikowane do grupy PKWiU 64.2 - usługi telekomunikacyjne i podgrupy 64.20.18 – usługi zapewnienia dostępu do Internetu.

Działalność telekomunikacyjna będzie świadczona na podstawie wpisu do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, a Wnioskodawca będzie posiadał status operatora telekomunikacyjnego. Przewidywany udział przychodów Wnioskodawcy dotyczących usług telekomunikacyjnych będzie stanowił mniej niż 70% przychodów ogółem. Usługi internetowe świadczone będą na podstawie umów zawartych między innymi z klientami indywidualnymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej i dokumentowane co miesiąc fakturami VAT.

Wnioskodawca zamierza nie rejestrować przy użyciu kasy rejestrującej obrotów dotyczących sprzedaży usług telekomunikacyjnych, a rejestrować pozostałe obroty dotyczące osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy osiągając przychody z działalności gospodarczej świadczonej dla odbiorców indywidualnych – osób nieprowadzących działalności gospodarczej oraz gospodarstw rolnych można skorzystać ze zwolnienia i nie rejestrować w kasie fiskalnej obrotów z tytułu sprzedaży usług telekomunikacyjnych, a rejestrować za pomocą kasy pozostałe przychody z tytułu sprzedaży towarów i innych wykonywanych usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 111 ust. 7 pkt 3 ustawy o VAT, Minister Finansów rozporządzeniem z dnia 27 czerwca 2008r. w sprawie kas rejestrujących - § 2 pkt 1 zwolnił z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2008r. sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia. Załącznik do rozporządzenia wymienia w pkt 13 usługi telekomunikacyjne jako zwolnione z obowiązku ewidencjonowania. W związku z powyższym obowiązkowi ewidencjonowania podlegają osiągnięte prze Wnioskodawcę obroty na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych z tytułu sprzedaży towarów i świadczonych usług, ale za wyjątkiem usług telekomunikacyjnych. Fakt prowadzenia dostaw wymienionych w § 4 pkt 1 ust. 5 i 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 czerwca 2008r. nie powoduje u Wnioskodawcy powstania obowiązku ewidencjonowania usług telekomunikacyjnych przy użyciu kasy rejestrującej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Obowiązek stosowania kas rejestrujących wynika bezpośrednio z art. 111 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT.

Zgodnie z regulacjami art. 111 ust 1 ww. ustawy podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Jednocześnie w art. 111 ust. 7 pkt 3 ustawy zawarto upoważnienie dla ministra właściwego do spraw finansów publicznych do zwolnienia w drodze rozporządzenia na czas określony niektórych grup podatników oraz niektórych czynności z obowiązku, o którym mowa w ust. 1 ustawy, ze względu na rodzaj prowadzonej działalności lub wysokość obrotu.

Zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących poszczególnych czynności i podatników zawarte są w § 2 i 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 czerwca 2008r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 113, poz. 720).

Przepisy te wskazują na dwojakiego rodzaju zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kas rejestrujących, mianowicie zwolnienie dla konkretnych czynności i zwolnienie dla określonych grup podatników.

Należy zauważyć, że ustawodawca objął zwolnieniem z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej określone czynności, niezależnie od zwolnienia (lub nie) z tego obowiązku podatnika dokonującego tych czynności. Może zatem zaistnieć sytuacja, w której podatnik będzie ewidencjonował przy zastosowaniu kasy rejestrującej jedynie część swojej sprzedaży, a niektórych czynności nie.

W myśl § 2 pkt 1 rozporządzenia, zwalnia się do dnia 31 grudnia 2008r. z obowiązku ewidencjonowania sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia.

W poz. 13 ww. załącznika zawierającego wykaz czynności zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania wymieniono świadczenie usług telekomunikacyjnych o symbolu PKWiU 64.2.

Natomiast zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 4 ww. rozporządzenia zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2008r. również podatników rozpoczynających po dniu 30 czerwca 2008r. sprzedaż, której dotyczy poz. 1-33 załącznika do rozporządzenia, w przypadkach gdy przewidywany przez podatnika udział obrotów z tytułu tej sprzedaży w obrotach ogółem podatnika z działalności określonej w art. 111 ust. 1 ustawy planowanych do zrealizowania do końca 2008r.- będzie wyższy niż 70%.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca rozpoczyna działalność gospodarczą polegającą na handlu, produkcji komputerów oraz świadczeniu usług. Handel obejmował będzie w szczególności dostawy nagranych płyt CD, DVD, dyskietek, kart pamięci, kartridży oraz sprzętu radiowego, telewizyjnego, telekomunikacyjnego i anten.

Świadczone usługi będą obejmowały usługi internetowe, sklasyfikowane do grupy PKWiU 64.2 - usługi telekomunikacyjne i podgrupy 64.20.18 – usługi zapewnienia dostępu do Internetu.

Przewidywany udział przychodów Wnioskodawcy dotyczących usług telekomunikacyjnych będzie stanowił mniej niż 70% przychodów ogółem.

Z powyższego wynika, iż Wnioskodawca nie będzie mógł skorzystać ze zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 4 ww. rozporządzenia, bowiem przewidywany przez Wnioskodawcę udział obrotów z tytułu sprzedaży usług telekomunikacyjnych wymienionych w załączniku do rozporządzenia w obrotach ogółem będzie niższy niż 70 % .

Jednakże w świetle powyższych uregulowań, Wnioskodawca będzie mógł skorzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej, obrotów z tytułu świadczonych usług telekomunikacyjnych (PKWiU 64.2) dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, ze względu na rodzaj wykonywanych czynności. Wykonywanie bowiem tych czynności nie jest objęte obowiązkiem ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej w terminie do dnia 31 grudnia 2008r.

Natomiast, odnosząc się do kwestii ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej obrotów z tytułu dostawy nagranych płyt CD, DVD, dyskietek, kart pamięci, kartridży oraz sprzętu radiowego, telewizyjnego, telekomunikacyjnego i anten, należy wskazać, iż czynności te są wyłączone ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania.

Zgodnie bowiem z § 4 ust. 1 ww. rozporządzenia, zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i 3, nie stosuje się bez względu na wysokość osiąganych obrotów m.in.

  • przy dostawie sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, z wyłączeniem lamp elektronowych i innych elementów elektronicznych oraz części do aparatów i urządzeń do operowania dźwiękiem i obrazem, anten, (ex PKWiU 32) - pkt 5a,
  • przy dostawie nagranych, z zapisanymi danymi lub zapisanymi pakietami oprogramowania komputerowego (w tym również sprzedawanymi łącznie z licencją na użytkowanie): płyt CD, DVD, kaset magnetofonowych, taśm magnetycznych (w tym kaset wideo), dyskietek, kart pamięci, kartridży - pkt 7

Powyższe oznacza, że podatnicy prowadzący sprzedaż ww. towarów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych mają obowiązek ewidencjonowania tej sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej, bez względu na wysokość osiąganych obrotów.

Podsumowując, w oparciu o przedstawione zdarzenie przyszłe oraz obowiązujący w tym zakresie stan prawny należy stwierdzić, iż Wnioskodawca ma prawo do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego z tytułu sprzedaży usług telekomunikacyjnych, jednakże ma obowiązek ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej obrotów z tytułu sprzedaży pozostałych towarów (nagranych płyt CD, DVD, dyskietek, kart pamięci, kartridży oraz sprzętu radiowego, telewizyjnego, telekomunikacyjnego i anten) oraz świadczenia pozostałych usług, o ile usługi te nie korzystają ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na mocy ww. rozporządzenia.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj