Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-113/09/PP
z 8 kwietnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-113/09/PP
Data
2009.04.08



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
moment powstania przychodów
nadpłata
przychód
stwierdzenie nadpłaty


Istota interpretacji
1. W jaki sposób i w rozliczeniu za jaki okres należy ująć zwrot opłat za lata 2003 do 2007, które wcześniej zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów
2. Czy zwrócone kwoty będą przychodem w dacie otrzymania (wpływu na rachunek bankowy), czy też należy dokonać korekty kosztów za lata, w których opłaty były naliczane?



Wniosek ORD-IN 648 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 22 grudnia 2008r. (data wpływu do tut. Biura 23 grudnia 2008r.), uzupełnionym w dniach 27 lutego 2009r. oraz 4 marca 2009r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia wartości początkowej składników majątkowych stanowiących środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, otrzymanych w wyniku likwidacji spółki z o.o. (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 grudnia 2008r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia wartości początkowej składników majątkowych stanowiących środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, otrzymanych w wyniku likwidacji. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych dlatego też pismem z dnia 11 lutego 2009r. wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienie wniosku wpłynęło do tut. Biura w dniu 4 marca 2009r. a dodatkową opłatę uiszczono 27 lutego 2009r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jest podmiotem prowadzącym działalność podstawową w zakresie handlu detalicznego w poszczególnych sklepach rozmieszczonych na terytorium Polski. Spółka jest wyłącznym (100%) udziałowcem spółki z o.o. nieprzerwanie od chwili jej utworzenia w dniu 12 grudnia 2005r. Udziały w spółce z o.o. zostały objęte za wkład inny niż wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Spółka z o.o. jest obecnie właścicielem następujących nieruchomości składających się, w zależności od poszczególnych nieruchomości, z: (i) prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z posadowionymi na nim budynkami i budowlami, (ii) 30% udziału w prawie wieczystego użytkowania gruntów wraz z udziałem we własności budynku oraz budowli posadowionych na tym gruncie, (iii) udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntów niezabudowanych, (iv) własności wydzielonych lokali użytkowych z udziałem we własności gruntu oraz (v) prawa własności gruntu wraz z znajdującymi się na nim budynkami i budowlami (dalej jako „Nieruchomości”). Wskazane Nieruchomości stanowią środki trwałe w spółce z o.o.

Grupa do której należy Spółka po pierwszym stycznia 2009 roku planuje wyodrębnić działalność bezpośrednio związaną z posiadanymi aktywami nieruchomościowymi, poprzez utworzenie spółek osobowych – spółek komandytowych.

Aby wcześniej uprościć i ujednolicić strukturę właścicielską w ramach Grupy, rozważana jest wcześniejsza likwidacja spółki z o.o. w oparciu o przepisy Kodeksu Spółek Handlowych (dalej „KSH”).

Zakłada się przy tym, iż przed rozpoczęciem procesu likwidacji, dotychczasowy procentowy udział spółki z o.o. w prawie użytkowania wieczystego wraz z udziałem we własności budynku zostanie wydzielony prawnie w odrębną własność spółki z o.o. (tzn. spółka z o.o. stanie się wyłącznym właścicielem prawa wieczystego użytkowania gruntów wraz z umiejscowionymi na nich budynkami i budowlami).

Po zakończeniu procesu likwidacji spółki z o.o., Spółka jako jej wyłączny udziałowiec otrzyma majątek likwidacyjny spółki z o.o. w postaci: środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, jak również pozostałych składników jej majątku, w tym należności, zapasów (towarów) oraz ewentualnie środków trwałych w budowie. Tym samym, wskutek likwidacji Spółka stanie się właścicielem powyżej wskazanego majątku oraz wprowadzi poszczególne jego elementy do swoich ksiąg. W zależności od decyzji biznesowej, Spółka będzie wykorzystywać otrzymane od spółki z o.o. środki trwałe/wartości niematerialne i prawne oraz pozostałe składniki majątku likwidacyjnego do prowadzenia bieżącej działalności gospodarczej (w tym handlowej), alternatywnie dokona ich przeniesienia na inne podmioty w grupie (spółki osobowe) lub sprzedaży poza Grupę.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w przedmiotowym zdarzeniu przyszłym, wartość początkową składników majątkowych stanowiących środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, otrzymane w wyniku likwidacji należy wykazać po stronie Spółki w wartości ustalonej przez Spółkę na dzień otrzymania majątku likwidacyjnego, nie wyższej jednak niż wartość rynkowa (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)...

Zdaniem Spółki, zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm. – zwanej dalej „ustawa o CIT”) za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (…) uważa się (…) w razie otrzymania w związku z likwidacją osoby prawnej, z zastrzeżeniem ust. 10b – ustaloną przez podatnika wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej. Jednocześnie, zgodnie z art. 16g ust. 10b ustawy o CIT w przypadku otrzymania w związku z likwidacją osoby prawnej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które uprzednio zostały wniesione do tej osoby prawnej jako wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, przepis art. 16g ust. 9 stosuje się odpowiednio.

Zdaniem Spółki, zgodnie z literalną i logiczną wykładnią wskazanych wyżej przepisów, wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych w wyniku likwidacji spółki z o.o. należy wykazać w księgach Spółki w wartości ustalonej przez nią na dzień przekazania jej likwidowanego majątku spółki z o.o., nie wyższej jednak niż jego wartość rynkowa, pod warunkiem, iż nie zostały one przez likwidowaną spółkę z o.o. otrzymane jako wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Biorąc zatem pod uwagę, iż środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, które zostaną przekazane Spółce jako majątek likwidacyjny nie zostały uprzednio wniesione do spółki z o.o. jako wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, to w konsekwencji wartość początkowa tychże środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych powinna być ustalona przez Spółkę, jednakże w wysokości nie wyższej od ich wartości rynkowej z dnia otrzymania majątku likwidacyjnego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj