Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-98/09-2/MS
z 15 maja 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-98/09-2/MS
Data
2009.05.15



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
dopłata zwrotna
kapitał podstawowy
przychód
spółki
udział
wspólnik


Istota interpretacji
Czy wniesienie dopłat zwrotnych na zwiększenie kapitału podstawowego spowoduje powstanie przychodu w Spółce z objęcia udziałów przez wspólników , jeżeli wartość objętych udziałów przez wspólników będzie równa z kwotą wpłaconych dopłat zwrotnych?



Wniosek ORD-IN 457 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 20 lutego 2009r. (data wpływu 23.02.2009r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie przychodów – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23.02.2009r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przestawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wspólnicy spółki z o.o. osoby fizyczne zgodnie z umową spółki i uchwałą wspólników wnieśli do spółki w 2008r. dopłaty zwrotne. W związku z trudną sytuacją finansową w 2009r. spowodowaną stratą za 2008r. , wspólnicy wyrażają zgodę aby wniesione dopłaty zwrotne przeznaczyć na podwyższenie kapitału podstawowego w spółce.

Nadmienia się, że strata Spółki za 2008r. zostanie pokryta z zysku w latach następnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wniesienie dopłat zwrotnych na zwiększenie kapitału podstawowego spowoduje powstanie przychodu w Spółce z objęcia udziałów przez wspólników , jeżeli wartość objętych udziałów przez wspólników będzie równa z kwotą wpłaconych dopłat zwrotnych...

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Spółki, w spółce nie powstanie przychód z tytułu objęcia udziałów przez wspólników.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 177-179 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek Handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) (dalej: KSH) w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością istnieje instytucja dopłat wspólników, które mogą być przeznaczone na pokrycie straty bilansowej lub na dofinansowanie jej działalności. Zagadnienie to zostało również uregulowane w przepisach ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r., nr 54, poz. 654 z późn. zm.) (dalej: PDOP), w których mowa jest o przepisach KSH (art. 12 ust. 4 pkt 3 oraz pkt 11). Punktem odniesienia dla stosowania w/w przepisów są odrębne wytyczne, które regulują kwestię wnoszenia i zwrotu dopłat zawarte w KSH.

Szczególnie istotnym pozostaje procedura wnoszenia i zwrotu dopłat do spółki przez wspólników na gruncie przepisów KSH. Wniesienie dopłat następuje poprzez podjęcie uchwały wspólników, w której należy określić termin wniesienia i wysokość dopłaty (art. 178 § 1 KSH). Przyczynami nałożenia obowiązku wniesienia dopłat mogą być między innymi: czasowe trudności finansowe spółki, potrzeba jej dokapitalizowania, konieczność dokonania nakładów inwestycyjnych. Podkreślić należy, że dopłaty nie są dodatkowym wkładem wspólników i jako takie nie powiększają kapitału zakładowego spółki. Wniesioną dopłatę zalicza się do kapitału zapasowego spółki. Wniesienie dopłaty mogą zostać zwrócone wspólnikom tylko w razie spełnienia przesłanek określonych w art. 179 KSH.

Zwrot dopłaty następuje po podjęciu uchwały przez wspólników (art. 228 § 5 KSH) w trybie przewidzianym w art. 179 KSH. Aby zatem dopłata mogła zostać zwrócona muszą zostać spełnione następujące warunki:

  • dopłata nie może zostać przeznaczona na pokrycie straty bilansowej,
  • dopłata nie może być zwrócona wcześniej niż po upływie 3 miesięcznego terminu od dnia ogłoszenia o zamierzonym zwrocie w piśmie przeznaczonym do ogłoszeń spółki (Monitor Sądowy i Gospodarczy),
  • dopłatę należy zwrócić proporcjonalnie wszystkim wspólnikom,
  • zwróconych dopłat nie uwzględnia się przy żądaniu nowych dopłat.

Mając zatem na uwadze powyższe, rozróżnia się dopłatę zwrotną i bezzwrotną. O dopłacie bezzwrotnej można mówić wówczas, gdy zostaje ona przeznaczona na pokrycie straty bilansowej (art. 179 § 1 KSH ).

Zagadnienie dopłat zostało również uregulowane w przepisach prawa bilansowego. Zgodnie z art. 36 ust.2e ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U.2002, nr 76, poz. 694 ze zm.) (dalej: uOR), w razie powzięcia uchwały wspólników spółki zgodnie z procedurą określoną przepisami KSH, równowartość dopłat ujmuje się w odrębnej pozycji pasywów bilansu (kapitał rezerwowy z dopłat wspólników) i wykazuje się jako składniki kapitału własnego dopóty, dopóki ten nie zostanie użyty w sposób uzasadniający jego odpisanie (art. 36 ust. 2e uOR). Przekazanie dopłaty na pokrycie straty bilansowej uzasadnia jej odpisanie, a zatem zmniejszenie kapitału rezerwowego z dopłat wspólników i zmniejszenie straty bilansowej o równowartość przekazanej kwoty.

Przechodząc na grunt prawa podatkowego należy w pierwszej kolejności dokładnie sprecyzować stan faktyczny, ustalić warunki i obowiązki wspólników określone na podstawie uchwały oraz umowy spółki. Dopiero w takim przypadku, można odpowiednio stosować przepisy prawa podatkowego, ze szczególnym uwzględnieniem regulacji art. 12, 15 i 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

O przychodach podatkowych z tytułu otrzymanej przez Spółkę dopłaty można mówić w przypadku, gdy dopłata została wniesiona do spółki niezgodnie z przepisami KSH (art. 12 ust. 4 pkt 11 PDOP a contrario).

Rozpatrując kwestię dopłat w ujęciu podatkowym nader istotnym jest więc aby wymogi zapisane w KSH w odniesieniu do wnoszenia dopłat były spełnione, ponieważ konsekwencją ich nie spełnienia jest powstanie przychodu podatkowego po stronie spółki.

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka zamierza podwyższyć kapitał podstawowy poprzez przekazanie na ten cel środków z dokonanych przez wnioskodawców dopłat zwrotnych.

W świetle powyższego należy podkreślić, że w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością kapitał zakładowy (art. 152 KSH) oznacza fundusz stanowiący sumę wartości nominalnej udziałów, który w bilansie ujmowany jest po stronie pasywów, a wysokość jego określona jest w umowie spółki. W chwili rozpoczęcia przez spółkę działalności zaksięgowane po stronie pasywów wysokości kapitału zakładowego odpowiada po stronie aktywów łącznej wartości zadeklarowanych lub faktycznie wniesionych udziałów.

Źródłem podwyższenia kapitału zakładowego może być tylko zysk, nie mogą być żadne inne składniki majątku spółki, np. pochodzące z dopłat, pożyczek udzielonych spółce przez wspólników czy osoby trzecie. Zysk niepodzielony między wspólników może zasilić kapitał zapasowy lub rezerwowy, a te fundusze mogą stanowić źródło, skąd środki będą przepisane.

Podwyższenie kapitału zakładowego może nastąpić na mocy postanowień zawartych w umowie spółki, przewidujących maksymalną wysokość podwyższenia kapitału zakładowego i termin tego podwyższenia. W sytuacji, gdy do podwyższenia ma dojść na innych warunkach, aniżeli wynikające z dotychczasowych postanowień umowy spółki, może to nastąpić jedynie przez zmianę umowy spółki (art. 257 § 1 KSH).

Dokonując analizy opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego należy uznać, że wniesione przez wspólników dopłaty nie wynikają z realizacji postanowień umowy spółki lub jej zmiany (dokonanego w akcie notarialnym) w zakresie planowanego podwyższenia jej kapitału. Wartość przedmiotowych dopłat ujętych jako fundusz rezerwowy/fundusz zapasowy może zostać skorygowana tylko poprzez przeznaczenie jej na pokrycie straty bilansowej lub dokonanie zwrotu na rzecz wspólników.

W momencie zmiany kwalifikacji wniesionych dopłat ze zwrotnych na bezzwrotne ( by następnie zatrzymane kwoty przeznaczyć na podwyższenie kapitału zakładowego) powstanie w Spółce przychód podatkowy (jako konsekwencja niespełnienia warunków wyłączenia tych kwot z przychodów na mocy art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

W świetle stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy opisanego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1-go Maja 10,09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj