Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB2/436-72/09/PS
z 7 sierpnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB2/436-72/09/PS
Data
2009.08.07



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
czynności cywilnoprawne
obowiązek podatkowy
terytorium Polski
umowa sprzedaży


Istota interpretacji
Czy umowy sprzedaży dokonane za granicą będą podlegały podatkowi od czynności cywilnoprawnych?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 maja 2009 r. (data wpływu 11 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umów sprzedaży zawartych poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 11 maja 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umów sprzedaży zawartych poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.


Spółka ma zamiar prowadzić działalność polegającą między innymi na pośrednictwie w dostawach paliw importowanych spoza obszaru Unii Europejskiej.


Standardowa formuła prowadzonych transakcji ma przebiegać następująco:


  1. Spółka zawiera umowę kupna z zagranicznym dostawcą, określającą warunki kupna sprzedaży towarów. Umowa zawierana jest w siedzibie dostawcy (poza granicami Unii Europejskiej.
  2. Umowa powyższa zakłada dostawę i sprzedaż towarów na warunkach DAF. Towar jest stawiany do dyspozycji Spółce i sprzedawany przez dostawcę poza granicami Unii Europejskiej.
  3. Na identycznych warunkach zawierana jest umowa pomiędzy Spółką a polskim odbiorcą (umowa zawierana jest poza granicami RP).
  4. Transakcja również przebiega identycznie, tzn. poza granicami Unii Europejskiej (tj. przed odprawą celną) towar jest stawiany przez Spółkę do dyspozycji i sprzedawany polskiemu Odbiorcy.
  5. Polski odbiorca odbiera towar od Spółki poza granicami RP, a następnie wprowadza go na polski obszar celny i jako importer przeprowadza procedurę importową odprowadzając stosowne opłaty celne i podatkowe.


Spółka w celu poszerzenia bazy odbiorców zawiera z osobami fizycznymi niebędącymi płatnikami podatku VAT oraz podmiotami gospodarczymi będącymi płatnikami podatku VAT, tzw. umowy prowizyjne.

Umowy te zawierane są poza granicą RP. Umowy takie zobowiązują Spółkę do wypłaty ustalonych kwot w zamian za doprowadzenie przez prowizjobiorcę do podpisania konkretnej umowy z polskim odbiorcą opiewającej na konkretne odbiory towaru przez wskazanego przez prowizjobiorcę polskiego odbiorcę, na warunkach DAF (poza granicą RP). Kwoty te uzależnione są od ilości towaru odebranego na warunkach DAF przez wskazanego polskiego odbiorcę.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy Spółka będzie zobowiązana do zadeklarowania i odprowadzenia podatku PCC od zawartej z dostawcą zagranicznym umowy...
  2. Czy Spółka lub polski odbiorca będą zobowiązani do zadeklarowania i odprowadzenia podatku PCC od zawartej umowy...
  3. Czy osoba fizyczna będzie zobowiązana do zadeklarowania i odprowadzenia podatku PCC od zawartej ze Spółką umowy prowizyjnej...
  4. Czy podmiot gospodarczy będzie zobowiązany do zadeklarowania i odprowadzenia podatku PCC od zawartej ze Spółką umowy prowizyjnej...


Zdaniem Wnioskodawcy:


  1. Spółka nie będzie zobowiązana do zadeklarowania i opłacenia podatku PCC od umowy sprzedaży zawartej z dostawcą zagranicznym z uwagi na fakt, iż:


    1. umowa z dostawcą zawarta jest poza granicą RP jak i
    2. cała transakcja ma miejsce poza granicą RP.

  2. Spółka ani polski odbiorca nie będą zobowiązani do zadeklarowania i opłacenia podatku PCC od umowy sprzedaży towaru przez Spółkę polskiemu odbiorcy z uwagi na fakt, iż:


    1. umowa z odbiorcą zawarta jest poza granicą RP jaki i
    2. cała transakcja ma miejsce poza granicą RP oraz ponieważ
    3. importer będący płatnikiem podatku VAT, zadeklaruje ów podatek i odprowadzi go podczas procedury importowej na granicy RP.

  3. Osoba fizyczna niebędąca płatnikiem VAT, nie jest zobowiązana do zadeklarowania i opłacenia podatku PCC od zawartej umowy prowizyjnej z uwagi na fakt, iż:


    1. umowa prowizyjna zawierana jest poza granicami RP i
    2. dotyczy zarówno towaru jak i czynności związanych z obrotem towarem poza granicami RP.

  4. Podmiot będący płatnikiem VAT nie jest zobowiązany do zadeklarowania i opłacenia podatku PCC od zawartej umowy prowizyjnej z uwagi na fakt, iż:


    1. umowa prowizyjna zawierana jest poza granicami RP i
    2. dotyczy zarówno towaru jak i czynności związanych z obrotem towarem poza granicami RP.


Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie pierwsze i pytanie drugie w części dotyczącej Wnioskodawcy.


Wniosek Spółki w pozostałym zakresie stanowi przedmiot odrębnego rozstrzygnięcia.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionych zdarzeń przyszłych uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 ze zmianami), podatkowi temu podlegają:


  1. następujące czynności cywilnoprawne:


    1. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
    2. umowy pożyczki,
    3. (uchylona),
    4. umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
    5. umowy dożywocia,
    6. umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,
    7. (uchylona),
    8. ustanowienie hipoteki,
    9. ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
    10. umowy depozytu nieprawidłowego,
    11. umowy spółki;

  2. zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4;
  3. orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2.


Uwzględniając powyższe, podkreślić należy, iż ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych zawiera zamknięty katalog czynności objętych tym podatkiem.

Oznacza to, że opodatkowaniu podlegają czynności wymienione w przywołanej regulacji art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.


Przepis art. 1 ust. 4 ustawy określa zakres terytorialny opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych i tak podlegają one podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:


  1. rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.


Zgodnie z art. 1 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nieistotne są inne okoliczności związane ze stronami samej czynności.

Dla opodatkowania w Polsce nie ma znaczenia obywatelstwo stron konkretnej czynności cywilnoprawnej, ani ich miejsce zamieszkania lub siedziba, a także inne okoliczności, w których zostaje dokonana umowa, a zwłaszcza miejsce jej zawarcia. Warunkiem jest jednak, aby będące jej przedmiotem rzeczy znajdowały się na terytorium Polski, albo gdy jej przedmiotem są prawa majątkowe – by wykonywane były na jej terytorium. Taka sytuacja w przedmiotowej sprawie nie występuje.

W myśl art. 1 ust. 4 pkt 2 ww. ustawy podatkowi podlegają czynności wskazane w ustawie, gdy ich przedmiotem są rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, ale jeżeli są spełnione łącznie dwie przesłanki:


  1. nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  2. objęta zakresem przedmiotowym ustawy czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.


Należy zauważyć, iż dla opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych obydwa warunki muszą być spełnione kumulatywnie.

Jeżeli zostanie spełniony tylko jeden z nich, nie powstanie obowiązek podatkowy.

W przedmiotowej sprawie objęta zakresem przedmiotowym ustawy czynność cywilnoprawna (umowa sprzedaży) została dokonana poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, co wyklucza opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego przedstawione zdarzenia przyszłe oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy podatkowe pozwalają stwierdzić, iż umowy sprzedaży dokonane za granicą nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych.


Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych przedstawionych przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku , Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj