Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-587/09-2/MM
z 23 września 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP3/443-587/09-2/MM
Data
2009.09.23



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
faktura zaliczkowa
moment powstania obowiązku podatkowego
zaliczka


Istota interpretacji
Wnioskodawca winien wykazać kwotę podatku należnego z tytułu otrzymania zaliczki w miesiącu, kiedy wystąpił obowiązek podatkowy z tego tytułu – zgodnie art. 19 ust. 11 ustawy o VAT obowiązek ten powstał w momencie otrzymania zaliczki, a więc w miesiącu kwietniu 2007r



Wniosek ORD-IN 331 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 08.07.2009r. (data wpływu 13.07.2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie określenia prawidłowego momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wystawienia faktury VAT dokumentującej dostawę aparatury medycznej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13.07.2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia prawidłowego momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wystawienia faktury VAT dokumentującej dostawę aparatury medycznej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W marcu 2007r. Spółka wystawiła fakturę sprzedaży na kwotę 231.967,99 zł na dostawę aparatury medycznej — w tym dniu miała nastąpić wpłata zaliczki od kontrahenta na rachunek bankowy Spółki w wysokości 100%. Niestety wpłata zaliczki z winy kontrahenta przeciągnęła się i nastąpiła w następnym miesiącu tj. w kwietniu 2007 roku.

W wyniku tej sytuacji w okresie rozliczeniowym III/2007 Spółka miała wystawioną w/w fakturę sprzedaży VAT, ale nie otrzymała do niej zapłaty ani nie wydała do niej towaru handlowego (bo go jeszcze nie było miał być dopiero zakupiony po otrzymaniu zaliczki).

W deklaracji VAT za okres III/2007 Spółka zgodnie z art. 108 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. nr 54 z późn. zmianami stan prawny na 2007 rok) wykazała w/w fakturę sprzedaży i zapłaciła do budżetu państwa wykazany VAT należny.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W którym okresie należy wykazać wyżej opisaną fakturę czy w miesiącu jej wystawienia tj. w marcu 2007 czy w miesiącu otrzymania zaliczki na rachunek Spółki czyli w kwietniu 2007...

Zdaniem Wnioskodawcy:

W deklaracji VAT-7 za okres III/2007 Spółka zgodnie z art. 108 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r nr 54 z późn. zmianami stan prawny na 2007 rok) wykazała w/w fakturę sprzedaży zapłaciła do budżetu państwa wykazany VAT należny - według Spółki było to postępowanie właściwe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej „ustawą o VAT”, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6 art. 20 i art. 21 ust. 1.

Zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy o VAT, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

W myśl art. 19 ust. 11 ustawy o VAT jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Z powyższego wynika, iż w przypadku otrzymania zaliczki podatnik zobowiązany jest do wystawienia faktury VAT. Tryb i forma dokumentowania otrzymanych zaliczek wynikają z odpowiednich przepisów wykonawczych do ustawy o podatku od towarów i usług.

Kwestię wystawienia faktury VAT dokumentującej otrzymanie zaliczki regulują przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.), zwanego dalej „rozporządzeniem”. Rozdział 4 rozporządzenia określa szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać, oraz sposób i okres ich przechowywania.

W myśl § 14 ust. 1 rozporządzenia, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2

Fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym pobrano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności (zaliczkę, przedpłatę, zadatek lub ratę) - § 14 ust. 2 rozporządzenia.

Stosownie do § 14 ust. 4 rozporządzenia, jeżeli faktury, o których mowa w ust. 1 i 2, nie obejmują całej ceny brutto, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi wystawia fakturę na zasadach określonych w § 9 i 11-13, z tym że sumę wartości towarów (usług) pomniejsza się o wartość otrzymanych części należności, a kwotę podatku pomniejsza się o sumę kwot podatku wykazanego w fakturach dokumentujących pobranie części należności; taka faktura powinna zawierać również numery faktur wystawionych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.

Jeżeli faktury, o których mowa w ust. 1 i 2, obejmują całą cenę brutto towaru lub usługi, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi nie wystawia faktury w terminie określonym w § 13 – tj. nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. (§ 14 ust. 5 rozporządzenia).

Stosownie do § 17 ust. 1 rozporządzenia fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

W myśl ust. 2 faktura korygująca dotycząca podwyższenia ceny powinna zawierać co najmniej:

1) numer kolejny oraz datę jej wystawienia;

2) dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:

  1. określone w § 9 ust. 1 pkt 1-3,
  2. nazwę towaru lub usługi objętych podwyżką ceny;

3) kwotę podwyższenia ceny bez podatku;

4) kwotę podwyższenia podatku należnego.

Faktura korygująca wystawiana w przypadku pomyłek, o których mowa w ust. 1, zawiera dane określone w ust. 2 pkt 1 i pkt 2 lit. a, kwoty podane w omyłkowej wysokości oraz kwoty w wysokości prawidłowej (§ 17 ust. 3 rozporządzenia).

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawca wystawił w miesiącu marcu 2007r. fakturę na dostawę aparatury medycznej. Z przyczyn niezależnych od Wnioskodawcy jego kontrahent spóźnił się z zapłatą zaliczki (wpłata zaliczki i wydanie towaru nastąpiła w miesiącu następnym). Wątpliwości Wnioskodawcy sprowadzają się do tego kiedy powstał obowiązek podatkowy z tytułu dostawy w/w aparatury medycznej.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego oraz powołane w tym zakresie przepisy prawa podatkowego tut. organ podatkowy stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy jest nieprawidłowe. Kluczowymi przepisami, które pozwolą rozwiązać wskazany we wniosku problem będą przepisy dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego, w szczególności art. 19 ust. 11 ustawy o VAT. Przepis ten stanowi, że moment otrzymania zaliczki jest momentem powstania obowiązku podatkowego. Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że faktura na dostawę aparatury medycznej została wystawiona w miesiącu marcu 2007r. (tj. przed otrzymaniem zaliczki). Natomiast otrzymanie zaliczki w wysokości 100% oraz wydanie towaru nastąpiło w następnym miesiącu, tj. w kwietniu 2007r. Zatem jeżeli Wnioskodawca otrzymał zapłatę zaliczki (w wysokości 100%) przed wydaniem towaru to obowiązek podatkowy powstał w momencie otrzymania tej zaliczki (tj. w miesiącu kwietniu). Bez znaczenia w przedmiotowej sprawie jest fakt, iż faktura na dostawę w/w towaru została wystawiona w miesiącu poprzednim. Wystawienie faktury w żaden sposób nie może wpływać na przyśpieszenie lub opóźnienie momentu powstania obowiązku podatkowego. W tej konkretnej sytuacji znajdą zastosowanie w/w przepisy rozporządzenia regulujące kwestie błędnie wystawionych faktur VAT.

W przedmiotowej sprawie, wbrew twierdzeniu Wnioskodawcy, nie znajdzie zastosowania przepis art. 108 ust. 1 ustawy o VAT stanowiący, iż w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty. Przepis ten kreuje obowiązek zapłaty podatku wykazanego w fakturze w oderwaniu od regulacji dotyczących obowiązku podatkowego i zobowiązania podatkowego. Chodzi tutaj o obowiązek zapłaty i to powinność skonkretyzowaną już w obrębie tego przepisu bez powiązania w szczególności z instytucjami takimi jak obliczanie i wpłacanie podatku za okresy miesięczne oraz kształtowanie relacji między podatkiem należnym i podatkiem naliczonym. Zatem przepis art. 108 ust. 1 ustawy o VAT nie znajduje zastosowania w sytuacji, w których dana czynność podlega opodatkowaniu, zaś podmiot wystawiający fakturę VAT jest podatnikiem, lecz faktura wystawiona została przedwcześnie lub z opóźnieniem.

Biorąc powyższe dywagacje pod uwagę Wnioskodawca winien wykazać kwotę podatku należnego z tytułu otrzymania zaliczki w miesiącu, kiedy wystąpił obowiązek podatkowy z tego tytułu – zgodnie art. 19 ust. 11 ustawy o VAT obowiązek ten powstał w momencie otrzymania zaliczki, a więc w miesiącu kwietniu 2007r.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie przedstawionego we wniosku stanu faktycznego należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-ego Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj