Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-633/09/HD
z 7 października 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-633/09/HD
Data
2009.10.07



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
energia
kapitały pieniężne
pochodne instrumenty finansowe
prawa majątkowe
świadectwo pochodzenia
zbycie praw majątkowych
źródła przychodu


Istota interpretacji
Jaki jest sposób opodatkowania dochodów osiąganych ze sprzedaży świadectw pochodzenia energii elektrycznej wytwarzanej w odnawialnym źródle?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 23 lipca 2009 r. (data wpływu 28 lipca 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu ze sprzedaży świadectw pochodzenia energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 28 lipca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu ze sprzedaży świadectw pochodzenia energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Jest Pan komandytariuszem w spółce osobowej. Spółka ta prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania, dystrybucji i handlu energią elektryczną, wytwarzaną w źródłach odnawialnych. Cena za wytworzenie energii elektrycznej w odnawialnym źródle składa się z dwóch składników: ceny za tzw. energię „czarną” i ceny za tzw. energię „zieloną” („czystą”).

Producent „zielonej” energii otrzymuje tzw. świadectwa pochodzenia (certyfikaty) potwierdzające, że energia została wytworzona ze źródeł odnawialnych. Płatność za wytworzenie energii elektrycznej w odnawialnym źródle następuje w dwóch etapach: w pierwszym etapie cenę reguluje zakład energetyczny w terminie uzgodnionym ze spółką w umowie sprzedaży energii, zaś w drugim etapie spółka zapłatę otrzymuje po uzyskaniu świadectw pochodzenia energii elektrycznej wytworzonej w źródłach odnawialnych wystawionych przez Prezesa URE i po ich sprzedaży przez dom maklerski na Towarowej Giełdzie Energii.

W tym stanie rzeczy, traktuje Pan dochody osiągane ze sprzedaży energii elektrycznej, jako dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej i opodatkowuje zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wobec tego składa Pan deklaracje na zaliczki miesięczne na podatek dochodowy od osób fizycznych według stawki 19% (PIT-5L). Nie rozlicza się Pan w zeznaniu PIT-38, płacąc coroczną zaliczkę. Wskazuje Pan, że wysokość zaliczki na podatek w obu przypadkach wynosi 19%.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy świadectwa pochodzenia energii elektrycznej wytworzonej w odnawialnym źródle są pochodnymi instrumentami finansowymi...
  2. Czy osoba fizyczna, będąca komandytariuszem w spółce komandytowej, może – płacąc zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – rozliczać osiągane dochody ze sprzedaży energii elektrycznej „czarnej” i „zielonej” łącznie, jako dochody osiągane z pozarolniczej działalności gospodarczej, czy powinna je rozliczać osobno, a mianowicie jako:

    1. dochody ze sprzedaży energii „czarnej” traktować jako dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej,
    2. dochody osiągane ze sprzedaży świadectw pochodzenia energii elektrycznej wytworzonej w odnawialnym źródle, rozliczać jako dochody ze zbycia praw majątkowych pochodzących z pochodnych instrumentów finansowych...

  3. Jaki jest sposób opodatkowania dochodów osiąganych ze sprzedaży świadectw pochodzenia energii elektrycznej wytwarzanej w odnawialnym źródle...


Zdaniem Wnioskodawcy, od dnia 1 października 2005 r. zbywanie praw majątkowych do świadectw pochodzenia energii elektrycznej wytwarzanej w źródłach odnawialnych może być dokonywane wyłącznie na Towarowej Giełdzie Energii (zgodnie ze zmianą ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. prawo energetyczne).

Mając na uwadze art. 9e ustawy prawo energetyczne, potwierdzeniem wytworzenia energii elektrycznej w odnawialnym źródle energii jest świadectwo pochodzenia tej energii. Wobec tego taki dokument jest przedmiotem sprzedaży, co prowadzi do konstatacji, iż stosownie do art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy potraktować go jako pochodny instrument finansowy (por. wyrok WSA w Warszawie, III SA/Wa 2221/07, LEX nr 468678). Zgodnie zaś z art. 9e ust. 6 prawa energetycznego – prawa majątkowe wynikające ze świadectwa pochodzenia są zbywalne i stanowią towar giełdowy, o którym mowa w art. 2 pkt 2 lit. d) ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie należy odmiennie rozliczać dochodów osiąganych ze sprzedaży energii „czarnej” i „zielonej”. Sprzedaż energii elektrycznej z OŹE jest de facto jedną i tą samą czynnością prawną, ponieważ dotyczy tego samego towaru, jakim jest wyprodukowana w źródle odnawialnym energia elektryczna. Cena za tę sprzedaż jest dwuskładnikowa: jeden składnik dotyczy energii „czarnej”, drugi energii „zielonej”, który jest jakby swoistą premią za wyprodukowanie energii w źródłach odnawialnych, korzystnych dla środowiska. Energia elektryczna, jako towar, sprzedawana jest w całości. Wobec tego, zapłata oraz cena jest jedna i za ten sam towar. Dodatkowo, wysokość zaliczki na podatek jest taka sama, tj. 19%, zaś zaliczki płacone miesięcznie są „wygodne” zarówno dla podatnika, jak i urzędu. Działalność podatnika jest korzystna także z punktu widzenia urzędu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Stosownie do przepisów tej ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1:


  • pkt 3 – pozarolnicza działalność gospodarcza,
  • pkt 7 – kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).


W myśl art. 5a pkt 6 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:


  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych.


  • prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.


Natomiast w punkcie 13 ww. artykułu ustawodawca wskazuje, że pochodne instrumenty finansowe – to instrumenty finansowe, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538 ze zm.).

Od zakwalifikowania przychodu do danego źródła zależy sposób opodatkowania tego przychodu. Podkreślić należy, iż w przypadku przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej przepisy ustaw podatkowych przewidują możliwość wyboru przez podatnika formy opodatkowania tych przychodów. Natomiast dla przychodów z kapitałów pieniężnych przepisy ustaw podatkowych takiego wyboru nie przewidują.

Zgodnie z art. 9e ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz. U. z 2003 r., Nr 153, poz. 1504 ze zm.), potwierdzeniem wytworzenia energii elektrycznej w odnawialnym źródle energii jest świadectwo pochodzenia tej energii, zwane dalej „świadectwem pochodzenia”.

Stosownie zaś do art. 9e ust. 6 ww. ustawy, prawa majątkowe wynikające ze świadectwa pochodzenia są zbywalne i stanowią towar giełdowy, o którym mowa w art. 2 pkt 2 lit. d) ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych (Dz. U. z 2005 r. Nr 121, poz. 1019 i Nr 183, poz. 1537 i 1538).

Biorąc pod uwagę powyższy przepis, prawa majątkowe wynikające ze świadectw pochodzenia energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii należy uznać za instrumenty finansowe nie będące papierami wartościowymi, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. e) ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.

W konsekwencji przychody uzyskane ze zbycia świadectw pochodzenia energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii należy zaliczyć do przychodów z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na mocy art. 30b ust. 1 ww. ustawy, od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Przepis art. 30b ust. 6 tej ustawy stanowi, że po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1, (PIT-38) wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, w tym również dochody, o których mowa w art. 24 ust. 14, i dochody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, a także dochody z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, i obliczyć należny podatek dochodowy.

Wobec powyższego, na tle przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego w oparciu o obowiązujące regulacje prawne stwierdzić należy, że sprzedaż praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych (czyli sprzedaż pochodnych instrumentów finansowych) nie stanowi przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej i podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Dopiero po zakończeniu roku podatkowego uzyskane w roku podatkowym dochody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych winien Pan wykazać w zeznaniu podatkowym (PIT-38), nie wpłacając wcześniej zaliczek na podatek dochodowy z tytułu sprzedaży praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia energii elektrycznej.

Zatem Pan, jako wspólnik spółki komandytowej winien odrębnie rozliczać przychody osiągane z pozarolniczej działalności gospodarczej (określone we wniosku jako przychody ze sprzedaży energii „czarnej”) oraz ze zbycia pochodnych instrumentów finansowych. Na podstawie przedstawionych zasad opodatkowania, wynikających z obowiązujących przepisów, nie ma znaczenia wskazany we wniosku fakt, że stawka podatku w obu przypadkach wynosi 19%.

Końcowo zwrócić należy uwagę, że nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dokonana ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 217, poz. 1588) wprowadziła zmiany w zakresie obowiązków podatników. Ustawodawca zniósł od 1 stycznia 2007 r. m.in. dotychczasowy obowiązek składania przez podatników deklaracji na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy (PIT-5 i PIT-5L).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj