Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/423-447/09/AW
z 7 października 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB3/423-447/09/AW
Data
2009.10.07



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
działalność sportowa
klub sportowy
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Czy uzyskany dochód z biletów wstępu stanowi dochód Klubu opodatkowany podatkiem dochodowym od osób prawnych, czy jest zwolniony z opodatkowania zgodnie z art. 17 pkt 1, podpunkt 5a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zmianami) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Klubu, przedstawione we wniosku z dnia 11 sierpnia 2009 r. (data wpływu 17 sierpnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji podatkowej dochodu uzyskanego z biletów wstępu na mecze piłki ręcznej – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 17 sierpnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji podatkowej dochodu uzyskanego z biletów wstępu na mecze piłki ręcznej.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca prowadzi działalność statutową w zakresie sportu kwalifikowanego, poprzez prowadzenie zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży w dyscyplinach: zapasy, piłka ręczna, tenis stołowy. Działalność klubu finansowana jest ze składek członkowskich i dotacji Urzędu Miasta Gminy.

W związku z prowadzeniem sekcji piłki ręcznej od miesiąca 10/2009 roku Klub zacznie organizować mecze piłki ręcznej w wynajmowanej sali sportowej miejsko-gminnego ośrodka sportu i rekreacji. Za wstęp na mecz będzie pobierana opłata wejściowa w wysokości 1 zł od młodzieży szkolnej i studentów i 3 zł od osób dorosłych.

Wartość biletu została skalkulowana w oparciu o wysokość opłaty za wynajem sali, nakłady poniesione na druk biletów, wynagrodzenie osoby obsługującej mecz. Cały uzyskany dochód z biletów wstępu zostanie przeznaczony na działalność statutową klubu.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy uzyskany dochód z biletów wstępu stanowi dochód Klubu opodatkowany podatkiem dochodowym od osób prawnych, czy jest zwolniony z opodatkowania zgodnie z art. 17 pkt 1, podpunkt 5a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...


Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 17 pkt 1, podpunkt 5a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, wolne od podatku są dochody uzyskane przez kluby sportowe w części przeznaczonej na szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży.

Uzyskany dochód z biletów wstępu będzie cały przeznaczony i wydatkowany na działalność statutową Klubu: szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży w kategoriach wiekowych młodzików juniorów młodszych, juniorów i młodzieżowców.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z przepisem art. 7 ust 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przedmiotem opodatkowania tym podatkiem jest dochód podatników, o których mowa w art. 1, bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty, natomiast w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód. Dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli natomiast koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą (art. 7 ust. 2).


Ustawodawca przewidział wyjątki od wskazanej powyżej zasady, wprowadzając dwa rodzaje zwolnień od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych:


  • podmiotowe, przewidziane w art. 6 omawianej ustawy, których istota polega na zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych wszystkich dochodów osiąganych przez wymienione w tym przepisie podmioty,
  • przedmiotowe, regulowane przepisami art. 17 omawianej ustawy, polegające na zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych wymienionych w tym przepisie dochodów.


Klub Sportowy nie podlega zwolnieniu podmiotowemu od podatku dochodowego od osób prawnych. Możliwe jest natomiast zwolnienie od tego podatku części uzyskanych przez niego dochodów, o ile spełnione zostaną warunki określone w odpowiednich przepisach wymienionego art. 17.

Przepis, o którego interpretację zwrócił się Wnioskodawca, tzn. art. 17 ust. 1 pkt 5a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi – w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2008 r. – iż wolne od podatku są dochody klubów sportowych, o których mowa w ustawie z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (t. j. Dz. U. z 2001 r. Nr 81, poz. 889 ze zm.), przeznaczone i wydatkowane w roku podatkowym lub w roku po nim następującym na szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży w kategoriach wiekowych młodzików, juniorów młodszych, juniorów i młodzieżowców do 23 roku życia, w części niezaliczonej do kosztów uzyskania przychodów.

Zasadniczym celem kultury fizycznej jest dbałość o prawidłowy rozwój psychofizyczny i zdrowie wszystkich obywateli. Jest on realizowany w szczególności poprzez wychowanie fizyczne, sport, rekreację ruchową, rehabilitację ruchową (art. 2 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej – t. j. Dz. U. z 2007 r. Nr 226, poz. 1675 ze zm.). Podstawową jednostkę organizacyjną realizującą cele i zadania w tym zakresie, zgodnie z art. 6 ust. 1 tej ustawy, stanowi klub sportowy, który może działać jako osoba prawna utworzona na podstawie odrębnych przepisów albo jako osoba fizyczna będąca przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1807, ze zm.). Szczególnym rodzajem klubu sportowego jest uczniowski klub sportowy, który działa na zasadach przewidzianych w ustawie z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 855, z 2003 r. Nr 96, poz. 874, z 2004 r. Nr 102, poz. 1055 oraz z 2007 r. Nr 112, poz. 766), z wyłączeniem przepisów dotyczących rejestracji (art. 7 ust. 1 i 2 tej ustawy). Ustęp 2 tego przepisu – w myśl art. 7a ustawy o kulturze fizycznej – stosuje się również do klubów sportowych działających w formie stowarzyszenia, których statuty nie przewidują prowadzenia działalności gospodarczej.

Oznacza to, że na mocy przepisu art. 17 ust. 1 pkt 5a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – w wersji obowiązującej od dnia 1 stycznia 2008 r. – zwolnienie przedmiotowe dotyczy dochodów klubów sportowych, realizujących cele i zadania w zakresie kultury fizycznej, o ile zostaną one przeznaczone i faktycznie wydatkowane w roku podatkowym, w którym zostały osiągnięte lub w roku po nim następującym na szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży w określonych kategoriach wiekowych. Zwolnieniu nie podlega jednak całość dochodów wydatkowanych na ten cel, a jedynie ta ich część, która nie stanowi kosztów uzyskania przychodów klubu.

Wobec powyższego, Wnioskodawca będzie miał prawo do skorzystania z przedmiotowego zwolnienia od podatku dochodów uzyskanych ze sprzedaży biletów, o ile jest klubem sportowym w rozumieniu ustawy o kulturze fizycznej, a uzyskane w 2009 r. dochody wydatkuje na cel określony w omówionym powyżej przepisie w roku 2009 lub 2010 i wydatki te nie będą stanowić kosztów uzyskania przychodów.

Nadmienić jednak należy, iż – co do zasady – wszystkie kluby sportowe i inne organizacje, które przeznaczają dochody na cele kultury fizycznej i sportu korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zakładając, że preferowane przez ustawodawcę cele zostały wymienione w ich statutach.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).


Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj