Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-790/09-3/SAP
z 29 września 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-790/09-3/SAP
Data
2009.09.29



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
honorarium
usługi artystyczne


Istota interpretacji
Czy zajęcie polegające na pisaniu artykułów i książek o tematyce prawa pracy i ubezpieczeń społecznych na podstawie umów o dzieło jest działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług z 2004 r.? Jeśli tak, to jaką stawką VAT jest objęty obrót z tego tytułu – jest to zwolnienie przedmiotowe, stawka 7 proc., czy stawka 22 proc?



Wniosek ORD-IN 447 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r., Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 10 lipca 2009 r. (data wpływu 13.07.2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 lipca 2009 r. został złożony w/w wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Od 1 sierpnia 2009 r. Wnioskodawca rozpoczyna jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usług szkoleniowych z dziedziny prawa pracy, zasiłków i ubezpieczeń społecznych. Jednocześnie będzie redagować artykuły oraz pisać artykuły i książki o tej tematyce na rzecz różnych wydawnictw (prasa codzienna i periodyki fachowe) poza tą działalnością gospodarczą, na podstawie umów o dzieło jako osoba fizyczna (bez firmy). Z niektórymi wydawnictwami umowy te nie będą miały formy pisemnej (zgodnie z przyjętym zwyczajem Wnioskodawca otrzyma honorarium za przesłany i opublikowany materiał wg wyceny Redakcji). Z tytułu działalności gospodarczej Wnioskodawca nie zamierza się zarejestrować jako czynny podatnik VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy zajęcie polegające na pisaniu artykułów i książek o tematyce prawa pracy i ubezpieczeń społecznych na podstawie umów o dzieło jest działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług z 2004 r....
  2. Jeśli tak, to jaką stawką VAT jest objęty obrót z tego tytułu – jest to zwolnienie przedmiotowe, stawka 7 proc., czy stawka 22 proc...

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż jeśli pisemna umowa z wydawnictwem nie przewiduje odpowiedzialności wydawcy wobec osób trzecich za artykuł/książkę autorstwa Wnioskodawcy (lub brak jest pisemnej umowy) należy uznać, że nie jest to działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy o VAT, a więc honorarium autorskie nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie bowiem z art. 15 ust. 3a ustawy o VAT i ustęp 3 pkt 3 wyłączający opodatkowanie VAT przychodów min. z umów o dzieło stosuje się odpowiednio do usług twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzanych w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw artystycznego wykonania albo ich wykonanie, w tym również wynagradzanych za pośrednictwem organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi. Art. 15 ust. 3a ustawy o VAT został stworzony m.in. z myślą o dziennikarzach, którzy nie są zatrudnieni w redakcjach na podstawie umów o pracę. Przepis ten nakazuje odpowiednie, a nie wprost, stosowanie art. 15 ust. 3 pkt 3. Co prawda twórca nie może całkowicie zwolnić się od odpowiedzialności za opublikowane przez wydawnictwo treści, jednak odpowiada za nie również wydawca (art. 38 ustawy Prawo prasowe). Dlatego Wnioskodawca uważa, że warunek istnienia więzów prawnych tworzących stosunek prawny co do odpowiedzialności zlecającego wobec osób trzecich wynikający z art. 15 ust. 3 pkt 3 jest w tym wypadku spełniony (w przepisie tym nie ma mowy, że chodzi o wyłączną odpowiedzialność zlecającego). Gdyby jednak taka działalność została zakwalifikowana jako działalność gospodarcza, to byłaby to działalność przedmiotowo zwolniona z podatku VAT na podstawie poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług w związku z art. 43 ust. 1 pkt 1 tej ustawy – jako usługi związane z kulturą (ex 92 PKWiU), w tym również usługi twórców w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie i udzielanie licencji do praw autorskich. W pozycji PKW1U 92.31.22-00.00. zostały ujęte „Usługi świadczone przez autorów, kompozytorów, rzeźbiarzy, artystów estradowych i innych indywidualnych artystów”. Napisanie utworu przez autora niezależnie od jego tematyki jest zatem objęte wskazanym zwolnieniem. Art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług w związku z poz. 162 załącznika nr 3 do tej ustawy przewidujący stawkę 7 proc. VAT nie miałby w tym wypadku zastosowania gdyż – zgodnie z objaśnieniami do załącznika nie ma on zastosowania do świadczenia usług zwolnionych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 w/w ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 w/w ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 w/w ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj