Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-619/09/AM
z 24 sierpnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-619/09/AM
Data
2009.08.24



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszt
kurs faktycznie zastosowany
kurs faktyczny
rachunek bankowy
różnice kursowe
średni kurs NBP
waluta obca


Istota interpretacji
Jakie kursy walut należy zastosować do przeliczenia na walutę PLN transakcji na rachunku walutowym w banku zagranicznym w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w następujących przypadkach, aby powstałe różnice kursowe stanowiły odpowiednio przychód i koszt podatkowy w rozumieniu tej ustawy podatkowej?
Wskazane wyżej transakcje to:
1) wpływ należności od kontrahentów zagranicznych,
2) zapłata zobowiązań z rachunku walutowego oraz prowizji bankowej.



Wniosek ORD-IN 771 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 25 maja 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 26 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia jakie kursy walut należy zastosować do przeliczenia na walutę PLN transakcji na rachunku walutowym w banku zagranicznym, aby powstałe różnice kursowe stanowiły odpowiednio przychód i koszt podatkowy w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 maja 2009 r. wpłynął do tut. BKIP ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia jakie kursy walut należy zastosować do przeliczenia na walutę PLN transakcji na rachunku walutowym w banku zagranicznym, aby powstałe różnice kursowe stanowiły odpowiednio przychód i koszt podatkowy w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka posiada rachunek walutowy w banku zagranicznym na Litwie w walucie LTL, na który wpływają należności handlowe od kontrahentów litewskich z tytułu sprzedanych towarów. Środki zgromadzone na tym rachunku nie są transferowane do Polski, lecz są przeznaczone na zapłatę zobowiązań w walucie LTL, USD lub EURO wobec dostawców zagranicznych. Bank podaje na wyciągu bankowym równowartość LTL po ich przewalutowaniu na USD i EURO. Bank zagraniczny na Litwie ogłasza codziennie na swojej stronie internetowej kurs kupna i sprzedaży waluty krajowej (PLN) w stosunku do lita. Wpływ waluty LTL na rachunek bankowy z tytułu zapłaty należności, Spółka wycenia według kursu kupna banku litewskiego. Do wyceny rozchodu waluty LTL w przypadku zapłaty zobowiązań Spółka stosuje kurs sprzedaży banku litewskiego. W takiej sytuacji oblicza różnice kursowe od własnych środków pieniężnych.

Metoda wyceny środków na rachunku walutowym na Litwie jest metodą wynikającą z przyjętych przez Spółkę zasad rachunkowości.

Dla celów podatkowych Spółka stosuje metodę ustalania różnic kursowych określoną w art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Od 1 stycznia 2009 roku obowiązują nowe zasady wyceny operacji gospodarczych wyrażonych w walutach obcych, wprowadzone ustawą z dnia 18 marca 2008 roku o zmianie ustawy o rachunkowości (Dz. U. Nr 63 , poz. 393 ze zm.)

Zgodnie z nowym brzemieniem art. 30 ust. 2 pkt 1 ustawy o rachunkowości, wyrażone w walutach obcych operacje gospodarcze ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia odpowiednio po kursie:

  1. faktycznie zastosowanym w tym dniu, wynikającym z charakteru operacji - w przypadku sprzedaży lub kupna walut oraz zapłaty należności i zobowiązań,
  2. średnim ogłoszonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski z dnia poprzedzającego ten dzień – w przypadku zapłaty należności lub zobowiązań, jeżeli nie jest zasadne zastosowanie kursu, o którym mowa w pkt 1, a także w przypadkach pozostałych operacji.

Z uwagi na powyższe Spółka ma wątpliwości, czy w świetle art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, począwszy od pierwszego roku obrotowego, którego dotyczy nowelizacja ustawy o rachunkowości wchodząca w życie 1 stycznia 2009 roku, Spółka dla potrzeb ustalania różnic kursowych podatkowych prawidłowo stosuje w przeliczeniu transakcji na złote dla operacji na zagranicznym rachunku walutowym, takich jak, wpływ należności i zapłata zobowiązań handlowych, odpowiednio kurs kupna i sprzedaży banku litewskiego, czy należy stosować kurs średni NBP z poprzedniego dnia roboczego i prawidłowo rozlicza różnice kursowe od własnych środków pieniężnych na tym rachunku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jakie kursy walut należy zastosować do przeliczenia na walutę PLN transakcji na rachunku walutowym w banku zagranicznym w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w następujących przypadkach, aby powstałe różnice kursowe stanowiły odpowiednio przychód i koszt podatkowy w rozumieniu tej ustawy podatkowej...

Wskazane wyżej transakcje to:

  1. wpływ należności od kontrahentów zagranicznych,
  2. zapłata zobowiązań z rachunku walutowego oraz prowizji bankowej.

Zdaniem Wnioskodawcy, na mocy art. 15a ust. 2 i 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. zwanej w dalszej części skrótem „ustawa o PDOP”), różnice kursowe powstają, jeżeli wartość otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest wyższa/niższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5.

Art. 15a ust. 4 ustawy o PDOP stanowi, jeżeli przy obliczaniu wartości różnic kursowych, o których mowa w ust. 2 i 3, nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, przyjmuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.

Zarówno przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jak i przepisy znowelizowanej ustawy o rachunkowości nakazują zastosowanie kursu faktycznego nie definiując tego pojęcia. W świetle wykładni językowej, faktycznie zastosowany kurs waluty nie jest tylko kursem zrealizowanym, dlatego nie należy go wiązać wyłącznie z sytuacjami związanymi z zakupem lub sprzedażą walut. Jest to kurs faktycznie użyty m.in. do ustalenia określonej wartości różnicy kursowej. Faktycznie zastosowany kurs to również taki, po którym dokonuje się faktycznej wyceny w danym dniu, koniecznej dla ustalenia różnic kursowych, m.in. w dacie wpływu lub wypływu waluty obcej na bankowym rachunku walutowym. Przy operacjach bankowych w celu ustalenia różnic kursowych dokonuje się przeliczenia waluty obcej po kursie bankowym, a więc kursie faktycznie zastosowanym.

A zatem w świetle art. 15a ust. 2 pkt 3 i art. 15a ust. 3 pkt 3 ustawy o PDOP, właściwym do wyceny transakcji z tytułu wpływu i wypływu środków z rachunku prowadzonego przez bank zagraniczny jest kurs bankowy, tj. kurs faktycznie zastosowany z tych dni.

Bank litewski ogłasza codziennie kurs kupna i sprzedaży waluty krajowej w stosunku do lita.

Do wyceny wpływu i wypływu środków z rachunku prowadzonego przez bank zagraniczny należy więc zastosować odpowiednio kurs kupna lub sprzedaży waluty banku litewskiego (kursy z tabeli kursowej banku).

Dopiero, jeżeli przy obliczeniu wartości różnic kursowych nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty, np. przy korzystaniu z rachunków walutowych w bankach zagranicznych, które nie ustalają kursów waluty stosowanej do przeliczenia złotego, wówczas jest uzasadnione przyjęcie kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego operacje walutowe.

W tej sytuacji w przypadku wpływu należności na rachunek bankowy przeliczenia należy dokonać po kursie kupna banku, natomiast w przypadku zapłaty zobowiązań według kursu sprzedaży banku litewskiego. Powstałe różnice kursowe od własnych środków pieniężnych, stanowią odpowiednio przychody lub koszty podatkowe.

Również w przypadku, gdy bank pobiera z rachunku walutowego opłatę, do przeliczenia wartości LTL na PLN należy stosować kurs sprzedaży banku, z którego usług korzysta, czyli banku zagranicznego na Litwie w którym prowadzony jest rachunek walutowy.

Spółka uważa, że przyjęty przez nią sposób wyceny wpływów i wypływów środków z rachunku walutowego w banku zagranicznym na Litwie tj. według kursów kupna i sprzedaży tego banku jest prawidłowy zarówno z punktu widzenia ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jak i ustawy o rachunkowości. Powstałe różnice kursowe na rozrachunkach jak i od własnych środków pieniężnych stanowią odpowiednio przychód lub koszt podatkowy.

Wprowadzone zmiany w ustawie o rachunkowości miały na celu jedynie ujednolicenie bilansowych i podatkowych zasad przeliczania wartości transakcji wyrażonych w walutach obcych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zauważyć jednak należy iż przedmiotem pytania nie były przepisy ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76 poz. 694 ze zm.) tj. ustawy nie zaliczanej do przepisów prawa podatkowego. Oznacza to zarazem, iż przedmiotem wniosku nie były przepisy tej ustawy. Mimo więc, iż w poz. 28 ORD-IN ujęto stanowisko w tej kwestii Organ nie dokonał jego oceny.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj