Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-716/09-2/MM
z 23 września 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP3/443-716/09-2/MM
Data
2009.09.23



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
dostawa towarów
odzież niemowlęca
stawki podatku


Istota interpretacji
Jakie stawki podatku VAT powinny być stosowane w odniesieniu do tych wyrobów?



Wniosek ORD-IN 322 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 19.08.2009r. (data wpływu 24.08.2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie ustalenia stawki podatku VAT na sprzedaż wyrobów niemowlęcych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24.08.2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia stawki podatku VAT na sprzedaż wyrobów niemowlęcych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest producentem akcesoriów niemowlęcych. Wprowadza na rynek między innymi śpiworki rożki niemowlęce oraz śpiworki przeznaczone do spania dla niemowląt do 86 cm wzrostu. Wnioskodawca wystąpił do GUS z prośbą o zaklasyfikowanie tych wyrobów do odpowiednich grupowań PKWIU. Zgodnie z decyzją Urzędu Statystycznego w Łodzi śpiwór rożek został zaliczony do „Wyrobów pościelowych pozostałych, z wyłączeniem materaców i śpiworów oraz koców i pledów”- PKWiU 17.40.24-99.00. Natomiast śpiworek do spania do 86 cm do „Odzieży dla niemowląt oraz dodatków odzieżowych z tkanin”- PKWiU 18.24.21.00. Większość firm produkujących tego typu wyroby stosuje w odniesieniu do rożków PKWiU - 18.24.21-00.20 i obniżoną 7% stawkę podatku VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jakie stawki podatku VAT powinny być stosowane w odniesieniu do tych wyrobów...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zgodnie z decyzją GUS śpiwory rożki powinny być wprowadzane na rynek ze stawką 22%, natomiast śpiworki do spania do 86 cm (załącznik nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług poz. 45) z obniżoną stawką VAT – 7%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami), zwana dalej „ustawa o VAT”, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W myśl ogólnej zasady z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2 – 12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Dla towarów i usług, wymienionych w załączniku Nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1 (art. 41 ust. 2 ustawy o VAT).

Pod pozycją 45 załącznika Nr 3 do ustawy wymienione zostały „odzież i dodatki odzieżowe dla niemowląt” bez względu na symbol PKWiU, wobec powyższego do dostawy tych towarów ma zastosowanie obniżona do wysokości 7% stawka podatku VAT.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że do grupy „Odzież i dodatki odzieżowe dla niemowląt” Urząd Statystyczny zaklasyfikował jedynie śpiworek przeznaczony do spania dla niemowląt o wzroście nieprzekraczającym 86 cm. – PKWiU 18.24.21.00. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) – Dz. U. 2008 Nr 217, poz. 1293 ze zm. do celów podatku od towarów i usług stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU), stanowiącą załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zmianami). Zgodnie z powyższym załącznikiem pod PKWiU oznaczonym jako 18.24.21-00 wskazano „odzież dla niemowląt oraz dodatki odzieżowe z tkanin”. Ponadto jak stanowią objaśnienia Działu 18 pkt 3f ww. PKWiU, w odniesieniu do pozycji 18.24.11 określenie "odzież i dodatki odzieżowe dla niemowląt" dotyczy artykułów dla małych dzieci o wysokości ciała do 86 cm, dotyczy ono również pieluszek dla niemowląt. Zatem jedynie śpiworek przeznaczony do spania dla niemowląt o wzroście nieprzekraczającym 86 cm będzie podlegał opodatkowaniu preferencyjną stawką podatku VAT w wysokości 7%.

Natomiast śpiworek rożek niemowlęcy nie został zakwalifikowany do grupy „odzież i dodatki odzieżowe dla niemowląt”. Sama nazwa tego wyrobu jak i jego klasyfikacja według PKWiU wskazuje, że wyrób ten stanowi okrycie, wyrób pościelowy. Nie sposób więc tego wyrobu zaliczyć do odzieży niemowlęcej. Zatem dostawa śpiworka, różka niemowlęcego sklasyfikowanego przez Urząd Statystyczny do PKWiU 17.40.24-99.00 będzie podlegała opodatkowaniu stawką VAT 22%.

W tym miejscu należy wskazać, że organy podatkowe nie są właściwe do klasyfikowania wyrobów i usług do odpowiednich grupowań statystycznych. Do określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem wykonywanych czynności oraz prawidłowym zaklasyfikowaniem tych czynności do właściwych grupowań statystycznych, obowiązany jest wyłącznie Podatnik. Zatem tut. Organ podatkowy pominął w wydanej przez siebie interpretacji pierwszy człon pytania Wnioskodawcy odnośnie wskazania poprawnej klasyfikacji sprzedawanych przez Zainteresowanego towarów.

Biorąc pod uwagę powyższe wyjaśnienia wskazane w PKWiU stanowiącym załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zmianami), w przedstawionym stanie faktycznym, dostawa odzieży sklasyfikowanej w grupie PKWiU 18.24.21-00, pod warunkiem, iż odzież ta spełnia wymogi wskazane w ww. załączniku, tzn. są to artykuły dla małych dzieci o wysokości ciała do 86 cm, będzie opodatkowana stawką podatku VAT w wysokości 7%, zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o VAT.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-ego Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj