Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-272/09-4/MZ
z 6 października 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/436-272/09-4/MZ
Data
2009.10.06



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Przedmiot podatku


Słowa kluczowe
nabycie spadku
obowiązek podatkowy
podatek od spadków i darowizn
przedmiot opodatkowania
schronisko
spadek
USA


Istota interpretacji
należy stwierdzić, iż nabycie spadku przez Wnioskodawcę (osobę prawną) po mieszkance Nowego Jorku nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.



Wniosek ORD-IN 375 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Schroniska, przedstawione we wniosku z dnia 15.06.2009 r. (data wpływu 13.07.2009 r.) oraz piśmie z dnia 17.09.2009 r. (data wpływu 21.09.2009 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie z dnia 11.09.2009 r. Nr IPPB2/436-272/09-2/MZ (data nadania 11.09.2009 r., data doręczenia 15.09.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie nabycia spadku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13.07.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie nabycia spadku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 04.05.2009 r. Schronisko otrzymało spadek po zmarłej Barbarze P. – mieszkance Nowego Jorku.

Pismem z dnia 11.09.2009 r. Nr IPPB2/436-272/09-2/MZ wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez:

  • Przesłanie pełnomocnictwa lub innego dokumentu poświadczonego za zgodność z oryginałem, z którego wynika prawo do występowania w imieniu Wnioskodawcy z wnioskiem o udzielenie interpretacji indywidualnej przez Panią Wandę D.
  • Określenie, czy interpretacja przepisów prawa podatkowego ma być udzielona w zakresie ustawy podatku od spadków i darowizn, czy też w zakresie innego podatku.
  • Jeżeli interpretacja ma być udzielona w zakresie podatku od spadków i darowizn to należy: podać datę śmierci spadkodawcy.
  • Natomiast, jeżeli interpretacja ma być także wydana w zakresie innego podatku, to należy:

- wskazać podatek, którego ma dotyczyć interpretacja,

- właściwie sprecyzować pytanie w zakresie tego podatku

- przedstawić własne stanowisko w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego.

  • Uiszczenie opłaty w wysokości odpowiadającej liczbie stanów faktycznych.
  • Uzupełnienie informacji poprzez złożenie oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej.
  • Wskazanie właściwego dla Wnioskodawcy Naczelnika Urzędu Skarbowego.

Wnioskodawca w terminie uzupełnił wniosek informując, iż:

  • Schronisko w 2004 r. będące jednostką budżetową miasta powzięło wiadomość o spadku ze Stanów Zjednoczonych po Pani Barbarze P.
  • W dniu 04.05.2009 r. na konto dochodów własnych Schroniska wpłynęła kwota spadkowa.
  • Ponadto Wnioskodawca przesłał umocowanie dla Pani Wandy D. – Dyrektora Schroniska do występowania z wnioskiem o udzielenie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego oraz dokonano wpłaty opłaty w kwocie 40 zł.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy otrzymany spadek po Pani Barbarze P. ze Stanów Zjednoczonych podlega opodatkowaniu zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn...

Zdaniem Wnioskodawcy.

Schronisko nie podlega ustawie o podatku od spadków i darowizn.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Z przesłanego do wniosku uzupełnienia wynika, iż Schronisko w 2004 r. powzięło wiadomość o nabyciu spadku po zmarłej w Stanach Zjednoczonych Pani Barbarze P.

Zgodnie z przepisem art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 222, poz. 1629), do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych, które nastąpiło przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

W myśl art. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2004 r., Nr 142, poz. 1514 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. spadku.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż spadek po zmarłej w Nowym Jorku Pani Barbarze P. nabyło Schronisko (jednostka budżetowa miasta).

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż nabycie spadku przez Wnioskodawcę (osobę prawną) po mieszkance Nowego Jorku nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistniałego zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj