Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-651/09-4/AW
z 28 września 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1/443-651/09-4/AW
Data
2009.09.28



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Faktury


Słowa kluczowe
duplikat faktury
faktura korygująca
nota korygująca


Istota interpretacji
Nabywca usługi nie ma prawa skorygować notą korygującą pomyłek występujących w duplikacie faktury tj. błędnego okresu sprzedaży oraz błędnego okresu najmu, który określa za jaki okres rozliczono ryczałt-jednostkę miary.



Wniosek ORD-IN 437 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 02.07.2009r. (data wpływu 06.07.2009r.) uzupełnione pismem z dnia 09.09.2009r. (data wpływu 14.09.2009r.) nadesłanym w odpowiedzi na wezwanie z dnia 31.08.2009r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości wystawienia noty korygującej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06.07.2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości wystawienia noty korygującej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Firma jest najemcą rusztowań. Zgodnie z podpisaną umową najmu strony ustaliły rodzaj świadczonych usług oraz zasady ich rozliczania według różnych jednostek miary np. 1 kurs, m2, 1 kpl., mb, godz.

Umowa określa również, że fakturowanie opłat będzie następowało:

  1. za montaż i demontaż rusztowań - w dniu podpisania protokołu odbioru technicznego rusztowań.
  2. za wynajem rusztowań - każdego ostatniego dnia miesiąca i w dniu zakończenia umowy.

Na koniec każdego miesiąca wynajmujący wystawia najemcy fakturę, w której wykazuje m.in.:

  1. wynajem wg obmiaru (obmiar - załączony pod fakturę) - jednostka miary - ryczałt, ilość - 1,oraz okres najmu, którego dotyczy fakturowanie.
  2. za transport zewnętrzny - jednostka miary - sztuka, ilość - 1.

Załączony do faktury obmiar wyszczególnia m.in. rodzaj usługi, okres najmu, ilość dni, jednostki miary - zgodne z zapisami umowy (tzn. wynajem w m2, najem samochodu za kurs, elementy pozostałe za kpl., mb, m2), ilość jednostek miary itp.

Otrzymany od Wynajmującego duplikat faktury zawiera następujące dane

  • data wystawienia duplikatu 2009-06-19,
  • data wystawienia faktury VAT 2009-02-28,
  • data sprzedaży 2009-03-28
  • opis wynajem wg obmiaru, ilość - 1, jm - rycz, okres najmu 2009-03-03 - 2009-03-28.

Do duplikatu faktury załączony jest obmiar z dnia 2009-02-28 obejmujący okres od 03-02-2009 do 28-02-2009r.

Firma jako nabywca usługi nie skorygowała pomyłek występujących w duplikacie faktury tj. błędnej daty sprzedaży oraz błędnego okresu najmu, który określa za jaki okres rozliczono ryczałt - jednostkę miary. Również sprzedawca odmówił skorygowania w/w błędów fakturą korygującą.

W nadesłanym uzupełnieniu do wniosku z dnia 09.09.2009 (data wpływu 14.09.2009r.) Wnioskodawca podał, że w okresie od 03.03.2009r. do 28.03.2009r. (okres z najmu duplikatu faktury) korzystał z usługi wynajmu rusztowań.

Ponadto w ewidencji księgowej Podatnik nie posiada oryginału faktury dokumentującej zakup usługi wynajmu w okresie od 03.03.2009r. do 28.03.2008r. jednak posiada fakturę wraz z protokołem za najem rusztowań za okres od 01.03.2009r. do 31.03.2009r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy nabywca usługi może skorygować notą korygującą pomyłki występujące w duplikacie faktury tj.: błędny okres sprzedaży oraz błędny okres najmu, który określa za jaki okres rozliczono ryczałt - jednostkę miary...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zgodnie z § 15 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2008r. Nr 212, poz. 1337), nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w § 5 ust. 1 pkt 6-12, może wystawić fakturę nazwaną notą korygującą. Przy czym § 5 ust. 1 pkt 6-12 dotyczy w szczególności: pkt 6) miary ilości sprzedanych towarów lub zakresu wykonanych usług.

W duplikacie faktury sprzedawca dla wynajmu rusztowań określa jednostkę miary jako „ryczałt”, określając przy tym okres najmu, za jaki następuje rozliczenie. Umowa określa fakturowanie wynajmu rusztowań w cyklu miesięcznym, natomiast zasady rozliczeń zależne są od różnych jednostek miary dla poszczególnych elementów rusztowań np. m2, mb, kpl. itp. Dlatego też należy domniemywać, że sprzedawca nie wykazując na fakturze poszczególnych jednostek miary - zgodnie z umową, oraz ich faktycznych ilości, traktuje „ryczałt” jako jednostkę miary dla danego okresu najmu, którego rozliczenie zgodnie z umową powinno się odbywać każdego ostatniego dnia miesiąca. Zatem okres najmu określony na duplikacie faktury, należy traktować jako część jednostki miary ryczałtu, który zgodnie z § 15 ust. 1 rozporządzenia nie może być skorygowany przez nabywcę notą korygującą. Pomyłka w pozycji jednostki miary winna być skorygowana fakturą korygującą przez wystawcę duplikatu faktury.

Błędna data sprzedaży oraz błędny okres najmu (w tym przypadku tożsamy z błędną datą sprzedaży) może sugerować, że błędna jest data wystawienia faktury, a obmiar, do niej załączony nie dotyczy duplikatu tej faktury. Choć poprawienie (poprzez wystawienie noty korygującej) błędnej daty sprzedaży nie jest wprost objęte zakazem uregulowanym dyspozycją § 15 ust. 1 rozporządzenia, niemniej jednak na mocy § 15 ust. 3 pkt 3, w związku z § 5 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia, na nocie korygującej należy umieścić datę korygowanej faktury (która w określonych sytuacjach może być tożsama z datą sprzedaży). Skoro nabywca wie, że te daty są błędne, to nie może w treści noty wskazać błędnych dat. Nabywca również ma prawo nie wiedzieć kiedy faktycznie wystawiona została faktura, więc i w tym zakresie pomyłkę powinien sprostować wystawca duplikatu faktury poprzez wystawienie faktury korygującej.

Nabywca usługi nie ma prawa skorygować notą korygującą pomyłek występujących w duplikacie faktury tj. błędnego okresu sprzedaży oraz błędnego okresu najmu, który określa za jaki okres rozliczono ryczałt-jednostkę miary.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Jednocześnie należy zaznaczyć, iż zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, wyczerpujący opis stanu faktycznego winien wynikać z wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, a nie z załączonych do niego dokumentów, w związku z czym nie były one przedmiotem merytorycznej analizy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj