Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/1/415-352/09/MK
z 13 lipca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/1/415-352/09/MK
Data
2009.07.13



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Informacje dla podatników


Słowa kluczowe
informacja imienna
płatnik
urząd pracy


Istota interpretacji
Na jakich zasadach płatnik wystawia informację PIT-11 w przypadku, jeżeli obowiązek poboru przez niego zaliczek na podatek ustał w ciągu roku?



Wniosek ORD-IN 871 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 kwietnia 2009r. (wpływ do tut. Biura w dniu 20 kwietnia 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku wystawiania przez Urząd Pracy informacji PIT-11 osobie, która utraciła w ciągu roku prawo do świadczeń - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 kwietnia 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku wystawiania przez Urząd Pracy informacji PIT-11 osobie, która utraciła w ciągu roku prawo do świadczeń.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Urząd Pracy wypłaca świadczenia dla bezrobotnych wynikające z ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Obowiązek poboru przez organ zatrudnienia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od większości ww. świadczeń ustaje w ciągu roku, gdyż bezrobotni tracą prawo do świadczeń po ustawowym okresie ich przysługiwania lub tracą status bezrobotnego np. z powodu podjęcia zatrudnienia.

Część z bezrobotnych, którzy utracili prawo do świadczenia w ciągu roku rejestruje się ponownie w tym samym roku w Urzędzie i ponownie nabywa prawo do świadczeń wypłacanych przez Urząd.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy organ zatrudnienia może bez pisemnego wniosku podatnika (bezrobotnego), który w ciągu roku utracił prawo do świadczeń wypłacanych przez Urząd Pracy, wydać i przekazać podatnikowi i właściwemu urzędowi skarbowemu informację PIT-11 w ciągu roku, nie zaś w następnym roku w okresie od 01 stycznia do 28 lutego...
  2. Czy jeżeli informacja PIT-11 opisana wyżej, została wydana podatnikowi, a on ponownie zarejestruje się w Urzędzie w tym samym roku i ponownie nabędzie i utraci prawo do świadczeń wypłacanych przez Urząd, to czy organ zatrudnienia może bez pisemnego wniosku podatnika wydać i przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu kolejną informację PIT-11 dotyczącą świadczeń tego podatnika (bezrobotnego) należnych za drugi okres jego zarejestrowania w Urzędzie w tym samym roku... Czy też w takiej sytuacji konieczna jest korekta pierwszej informacji PIT-11, tj. w jednej informacji PIT-11 należy wykazać przychody z obu okresów zarejestrowania w tym samym roku...

Zdaniem wnioskodawcy:

Ad. 1.

Art. 39 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi o obowiązku wydania przez organ zatrudnienia informacji PIT-11 na pisemny wniosek podatnika w ciągu 14 dni od dnia złożenia wniosku. Przepis ten nie zabrania wydania takiej informacji bez wniosku i w terminie wcześniejszym niż określony w art. 39 ust. 1 cyt. ustawy. Dlatego też zdaniem wnioskodawcy organ zatrudnienia może w takiej sytuacji bez pisemnego wniosku podatnika wydać i przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu informację PIT-11 w ciągu roku a nie dopiero po jego zakończeniu.

Ad. 2.

Ponieważ kolejna informacja PIT-11 dotyczy przychodów należnych podatnikowi (bezrobotnemu) za inny okres jego zarejestrowania w Urzędzie Pracy w tym samym roku niż pierwsza informacja PIT-11 wydana już temu podatnikowi, to zdaniem wnioskodawcy organ zatrudnienia może wydać kolejną informację PIT-11, bez potrzeby sporządzania korekty poprzedniej informacji PIT-11.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 35 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) do poboru zaliczek miesięcznych jako płatnicy są obowiązane organy zatrudnienia - od świadczeń wypłacanych z Funduszu Pracy.

Z treści art. 39 ust. 1 ww. ustawy wynika, iż w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa m.in. w art. 35, w przypadku gdy nie dokonują rocznego obliczenia podatku, są obowiązani przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru, z zastrzeżeniem ust. 5. Informację, o której mowa w zdaniu pierwszym, sporządza się również w przypadku dokonywania wypłaty świadczeń określonych w art. 21 ust. 1 pkt 46 i 74. W informacji tej wykazuje się również dochody zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych.

Zgodnie ze zmienioną przez art. 1 pkt 33 lit. b) ustawy z dnia 06 listopada 2008r. (Dz. U. Nr 209, poz. 1316) o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw od 01 stycznia 2009r. treścią art. 39 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jeżeli obowiązek poboru przez płatników, o których mowa m.in. w art. 35, zaliczek na podatek ustał w ciągu roku, płatnicy na pisemny wniosek podatnika, w terminie 14 dni od dnia złożenia tego wniosku, są obowiązani do sporządzenia i przekazania podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, lub urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych, imiennej informacji, o której mowa w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 5.

Z treści art. 39 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika w sposób jednoznaczny, iż płatnik, w przypadku gdy w ciągu roku ustał obowiązek poboru przez niego zaliczek na podatek, tylko na pisemny wniosek podatnika obowiązany jest w terminie 14 dni od dnia złożenia tego wniosku do sporządzenia i przekazania podatnikowi oraz właściwemu urzędowi skarbowemu imiennej informacji – PIT-11. Jeżeli wniosek taki nie zostanie złożony przez podatnika, wówczas płatnik sporządza informację PIT-11 na zasadach określonych w art. 39 ust. 1 ww. ustawy, tj. w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Urząd Pracy wypłaca świadczenia dla bezrobotnych. Obowiązek poboru przez niego zaliczek na podatek dochodowy od większości świadczeń ustaje w ciągu roku, gdyż bezrobotni tracą prawo do świadczeń po ustawowym okresie ich przysługiwania lub tracą status bezrobotnego np. z powodu podjęcia zatrudnienia. Z wniosku wynika również, że cześć z bezrobotnych, którzy utracili prawo do świadczeń w ciągu roku, rejestruje się ponownie w tym samym roku i ponownie nabywa prawo do świadczeń wypłacanych przez wnioskodawcę.

W świetle powyższego należy stwierdzić, iż wnioskodawca tylko na pisemny wniosek bezrobotnego, który utracił w ciągu roku prawo do świadczeń po ustawowym okresie ich przysługiwania lub stracił status bezrobotnego obowiązany jest do sporządzenia i przekazania podatnikowi oraz właściwemu urzędowi skarbowemu imienną informację PIT-11 w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku. Zasada taka obowiązuje również i w przypadku ponownego zarejestrowania się przez bezrobotnego w tym samym roku. W takiej sytuacji wnioskodawca jako płatnik tylko na wniosek podatnika sporządza w tym samym roku kolejny PIT-11. Jeżeli wniosek lub wnioski takie nie zostaną złożone, wówczas wnioskodawca obowiązany jest do sporządzenia jednej informacji PIT-11 w terminie do końca lutego następującego roku po roku podatkowym.

Należy podkreślić, iż do obowiązków płatnika należy nie tylko obliczenie, pobranie podatku lub zaliczki na podatek i wpłacenie tego podatku lub zaliczki na podatek we właściwym terminie organowi podatkowemu, ale i wystawienie odpowiedniej informacji na zasadach wynikających z przepisów prawa – w przedmiotowym przypadku na zasadach określonych w art. 39 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jeżeli zatem obowiązek poboru zaliczek ustał w ciągu roku, to tylko na wniosek podatnika (bezrobotnego) wnioskodawca jako płatnik wystawia w ciągu roku informację PIT-11 w terminie 14 dni od złożenia takiego wniosku.

Wobec powyższego stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 45-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj