Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-628/09-3/ES
z 10 września 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB2/415-628/09-3/ES
Data
2009.09.10



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
nieruchomości
podatek dochodowy od osób fizycznych
zbycie udziału


Istota interpretacji
Czy uzasadnione jest twierdzenie, że przychód uzyskany przez Wnioskodawcę ze sprzedaży udziału we własności przedmiotowej nieruchomości, w odniesieniu do części tego udziału nabytej w drodze dziedziczenia w 2006 r., będzie zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych w całości, a w odniesieniu do części udziału we własności przedmiotowej nieruchomości, nabytej uprzednio w drodze umowy sprzedaży od osób fizycznych w 1994 r., będzie zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych w części wydatkowanej przez Niego nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na remont własnego budynku mieszkalnego zgodnie ze złożonym przez Niego w tym zakresie oświadczeniem?



Wniosek ORD-IN 977 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 29 maja 2009 r. (data wpływu 17 czerwca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze zbycia udziału w nieruchomości jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 czerwca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze zbycia udziału w nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest współwłaścicielem w x/y części całej nieruchomości o łącznej powierzchni 0,4289 ha (czterdzieści dwa ary osiemdziesiąt dziewięć metrów kwadratowych), położonej w województwie x , objętej księgą wieczystą i stanowiącej działkę budowlaną oznaczoną numerem ewidencyjnym.

Nieruchomość ta powstała w wyniku podziału nieruchomości zatwierdzonego decyzją Burmistrza z dnia 24 lipca 2006 r. Zainteresowany wyjaśnił, iż w wyniku powyższego podziału powstały dwie działki: jedna niezabudowana oraz druga zabudowana, której dotyczy niniejszy wniosek. Na działce tej znajdują się, wzniesione zgodnie z prawem, zabudowania gospodarcze (dwa magazyny, wiata magazynowa, parking i zbiornik na nieczystości) oraz budynek przemysłowo-handlowy, które Wnioskodawca wykorzystuje na potrzeby samodzielnie wykonywanej przez siebie działalności gospodarczej.

Zainteresowany poinformował, że przedmiotowa nieruchomość nie została przez Niego nabyta ani od Skarbu Państwa, ani od jednostek samorządu terytorialnego. Udział we własności przedmiotowej nieruchomości nabył bowiem częściowo w drodze umowy sprzedaży od osób fizycznych w 1994 r., będąc wówczas w związku małżeńskim, w którym przez cały czas obowiązywał ustrój majątkowej wspólności ustawowej, oraz częściowo w drodze dziedziczenia w 2006 r., przy czym wynikający z tego tytułu podatek od spadków i darowizn został zapłacony.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy uzasadnione jest twierdzenie, że przychód uzyskany przez Wnioskodawcę ze sprzedaży udziału we własności przedmiotowej nieruchomości, w odniesieniu do części tego udziału nabytej w drodze dziedziczenia w 2006 r., będzie zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych w całości, a w odniesieniu do części udziału we własności przedmiotowej nieruchomości, nabytej uprzednio w drodze umowy sprzedaży od osób fizycznych w 1994 r., będzie zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych w części wydatkowanej przez Niego nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na remont własnego budynku mieszkalnego zgodnie ze złożonym przez Niego w tym zakresie oświadczeniem...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z zasadami określonymi w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., przychód uzyskany przez Zainteresowanego ze sprzedaży części udziału we własności przedmiotowej nieruchomości, nabytej w drodze dziedziczenia w 2006 r., będzie zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych w całości.

Jednocześnie zgodnie z powyższymi zasadami przychód uzyskany przez Wnioskodawcę ze sprzedaży części udziału we własności przedmiotowej nieruchomości, nabytej uprzednio w drodze umowy sprzedaży od osób fizycznych w 1994 r., będzie zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na remont własnego budynku mieszkalnego.

Swoje stanowisko Zainteresowany uzasadnia następująco.

W pierwszej kolejności podkreślić należy, iż stosownie do przepisu art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r., Nr 217, póz. 1588):

„Do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy wymienionej w art. 1, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.".

Ustawą, o której mowa w cytowanym wyżej przepisie jest ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, która w art. 21 ust. 1 pkt 32), w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r., przewiduje, iż wolne od podatku dochodowego są:

„przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a:

  1. w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:
       - na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
       - na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
       - na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,
       - na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
       - na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  2. w całości - jeżeli sprzedaż nastąpiła w celu uzyskania, w zamian za te nieruchomości lub prawa, spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu albo budynku mieszkalnego lub jego części,
  3. w całości - jeżeli sprzedaż nastąpiła w wykonaniu lub w związku z wielostronną umową o zamianie tych budynków lub praw do lokali,
  4. w całości -jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny,
  5. w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów,".

W świetle powyższego Wnioskodawca uważa, iż przychód uzyskany przez Niego ze sprzedaży tej części udziału we własności przedmiotowej nieruchomości, którą nabył w drodze dziedziczenia w 2006 r., będzie zwolniony, zgodnie z ww. pkt d) z podatku dochodowego od osób fizycznych w całości.

Natomiast przychód uzyskany przez Zainteresowanego ze sprzedaży tej części udziału we własności przedmiotowej nieruchomości, która została uprzednio nabyta w drodze umowy sprzedaży od osób fizycznych w 1994 r., będzie - z uwagi na Jego zamiar wykorzystania uzyskanych z tego tytułu środków na remont własnego budynku mieszkalnego - zwolniony, zgodnie z ww. pkt a) z podatku dochodowego od osób fizycznych w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na remont/modernizację własnego budynku mieszkalnego, położonego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Jednocześnie Wnioskodawca wskazał, iż w cytowanym art. 21 ust. 1 pkt 32) zawarte jest zastrzeżenie odnoszące się do ust. 2 i 2a stanowiące:

„2. Przepisy ust. 1 pkt 32 i 32a nie mają zastosowania, jeżeli:

  1. budowa i sprzedaż budynków i lokali oraz sprzedaż gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów jest przedmiotem działalności gospodarczej podatnika,
  2. przychód ze sprzedaży lub zamiany jest wydatkowany na:
       a) nabycie gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, budynku, jego części lub udziału w budynku, lub
       b) budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, modernizację, adaptację lub remont budynku albo jego części
       - przeznaczonych na cele rekreacyjne,
  3. przychód ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 1.

2a. Przepis ust. 1 pkt 32 lit. e) nie ma zastosowania do podatników, którzy odsetki od kredytu lub pożyczki odliczali lub odliczają na podstawie art. 26b."

W związku z powyższym Zainteresowany podkreślił, iż w niniejszej sprawie nie ma w ogóle zastosowania ust. 2a cytowanego wyżej przepisu. Podobnie rzecz się ma w odniesieniu do ust. 2 przy czym w przypadku pkt 1) tego przepisu podkreślenia wymaga fakt, iż wprawdzie prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest m.in. „wykonywanie robót ogólnobudowlanych związanych ze wznoszeniem budynków" oraz „wykonywanie robót ogólnobudowlanych w zakresie montażu i wznoszenia budynków i budowli z elementów prefabrykowanych", to jednak w zakresie tej działalności nie mieści się wspomniana w powyższym przepisie „sprzedaż budynków i lokali".

W ocenie Wnioskodawcy, skoro w powyższym przepisie art. 21 ust. 2 pkt 1) mowa jest o kimś kto prowadzi działalność gospodarczą obejmującą wszystkie elementy procesu inwestycyjnego aż do sprzedaży budynków i lokali włącznie, to wyraźnie intencją tego przepisu nie jest poddanie jego regulacjom osoby prowadzącej taką firmę jak Jego, tj. wykonującą (w praktyce jako podwykonawca) tylko roboty budowlane na rzecz osób trzecich.

Tym samym Zainteresowany w ramach swojej firmy nie prowadzi działalności deweloperskiej, której istotą jest właśnie proces inwestycyjny obejmujący m.in. budowę i sprzedaż budynków oraz lokali na uprzednio nabytej w tym celu nieruchomości, a to z uwagi na fakt, że jest to firma stricte budowlana, której zasadniczym przedmiotem jest działalność ogólnobudowlana.

W świetle powyższego opisane w art. 21 ust. 1 pkt 32a i d zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych będą miały zastosowanie w przedmiotowej sprawie.

Reasumując powyższą argumentację Zainteresowany wskazał, iż:

  1. Udział we własności przedmiotowej nieruchomości nabył częściowo w drodze umowy sprzedaży od osób fizycznych w 1994 r., oraz częściowo w drodze dziedziczenia w 2006 r.
  2. W związku z powyższym w niniejszej sprawie zastosowanie mają przepisy przejściowe zawarte w ustawie z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r., Nr 217, poz. 1588).
  3. Zgodnie z tymi przepisami do dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości lub udziału w nieruchomości, nabytej do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.
  4. Zgodnie z zasadami określonymi w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., przychód uzyskany ze sprzedaży części udziału we własności przedmiotowej nieruchomości, nabytej w drodze dziedziczenia w 2006 r., będzie zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych w całości.
  5. Jednocześnie zgodnie z tymi zasadami przychód uzyskany ze sprzedaży części udziału we własności przedmiotowej nieruchomości, nabytej uprzednio w drodze umowy sprzedaży od osób fizycznych w 1994 roku, będzie - z uwagi na zamiar wykorzystania uzyskanych z tego tytułu środków na remont własnego budynku mieszkalnego - zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na remont własnego budynku mieszkalnego.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Należy podkreślić, że na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588), do przychodu (dochodu) uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)–c) updof, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, iż nabycie udziału w przedmiotowej nieruchomości nastąpiło w drodze dziedziczenia oraz w drodze umowy kupna-sprzedaży od osób fizycznych przed 1 stycznia 2007 r. Na przedmiotowej nieruchomości znajdują się zabudowania gospodarcze oraz budynek przemysłowo-handlowy, które Wnioskodawca wykorzystuje na potrzeby samodzielnie wykonywanej przez siebie działalności gospodarczej.

W myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy – przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym za przychód z działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Stosownie do ust. 2 pkt 1 ww. artykułu, przychodem z działalności gospodarczej, są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

  • środkami trwałymi,
  • składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1 500 zł,
  • wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Należy zauważyć, iż przepis art. 14 ust.1 powołanej ustawy nie wymienia wszystkich przychodów z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy. Natomiast przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy wskazuje na niektóre rodzaje przychodów zaliczanych również do przychodów z działalności gospodarczej. Zatem przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej, nie wprowadzonych do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych) stanowią przychód z działalności gospodarczej o którym mowa w art. 14 ust. 1 ww. ustawy.

Z opisu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika jednoznacznie, iż Wnioskodawca zbywa udział w nieruchomości, w skład której wchodzą zabudowania gospodarcze (dwa magazyny, wiata magazynowa, parking i zbiornik na nieczystości) oraz budynek przemysłowo-handlowy. Ww. składniki przedmiotowej nieruchomości Zainteresowany wykorzystuje na potrzeby samodzielnie wykonywanej przez siebie działalności gospodarczej.

Przez „wykorzystywanie na potrzeby działalności gospodarczej”, należy rozumieć osiąganie z czegoś korzyści, pożytku, tym samym przez składniki majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej należy rozumieć tego rodzaju składniki, które są używane, użytkowane w działalności gospodarczej. Oznacza to również nieruchomości, które są wykorzystywane na potrzeby związane z działalnością gospodarczą w ten sposób, że w takich nieruchomościach podatnik prowadzi swoją działalność gospodarczą.

Ponadto należy zauważyć, iż przywołane przez Wnioskodawcę we wniosku przepisy art. 21 ust. 1 pkt 32 i pkt 32a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r. w odniesieniu do niniejszej sprawy nie mają zastosowania.

Na potwierdzenie powyższego należy przywołać przepis art. 21 ust. 1 pkt 32 ww. ustawy, tj. że wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a.

Zgodnie z art. 21 ust. 2 ww. ustawy przepisy ust. 1 pkt 32 i 32a nie mają zastosowania, jeżeli:

  1. budowa i sprzedaż budynków i lokali oraz sprzedaż gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów jest przedmiotem działalności gospodarczej podatnika,
  2. przychód ze sprzedaży lub zamiany jest wydatkowany na:
       a) nabycie gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, budynku, jego części lub udziału w budynku, lub
       b) budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, modernizację, adaptację lub remont budynku albo jego części
        - przeznaczonych na cele rekreacyjne,
  3. przychód ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 1.

Mając na uwadze powyższe oraz uregulowania prawne w tym zakresie należy stwierdzić, że zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zbycie udziału w przedmiotowej nieruchomości wykorzystywanej przez Wnioskodawcę na potrzeby samodzielnie wykonywanej przez siebie działalności gospodarczej – stanowi przychód z tej działalności.

W związku z powyższym Zainteresowany jest zobowiązany do opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży udziału we własności przedmiotowej nieruchomości, w odniesieniu do części udziału nabytego w drodze dziedziczenia w 2006 r., oraz do części udziału nabytego w drodze umowy kupna-sprzedaży w 1994 r.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj