Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1-443-717/09-2/BS
z 16 października 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1-443-717/09-2/BS
Data
2009.10.16



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
spółdzielnie mieszkaniowe
stawki podatku
wkład budowlany


Istota interpretacji
Czy Spółdzielnia w okresie od 01.05.2004 r. do 31 .12.2007 r. do wnoszonych wkładów budowlanych przez członków Spółdzielni na podstawie umów o budowę lokali, w których zobowiązała się do ustanowienia odrębnej własności i przeniesienia własności lokalu mieszkalnego powinna zastosować art. 146 ust.1 pkt 3 lit. c stawkę 0%?(stan zaistniały). Czy dokonanie korekty faktur sprzedaży dotyczących wniesionych wkładów budowlanych, w związku z zastosowaniem błędnej stawki VAT obniżającej kwotę podatku należnego wykazanego w pierwotnych fakturach, daje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w miesiącu, w którym nabywca (członek Spółdzielni) potwierdzi otrzymanie faktury korygującej? (stan przyszły).



Wniosek ORD-IN 416 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 20 lipca 2009 r. (data wpływu 23 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 lipca 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółdzielnia na podstawie indywidualnych umów o budowę lokali mieszkalnych zobowiązała się do wybudowania, ustanowienia odrębnej własności i przeniesienia na rzecz członka spółdzielni wolnego od wszelkich obciążeń lokalu mieszkalnego wraz z pomieszczeniami przynależnymi oraz udziału w wielostanowiskowym garażu podziemnym wraz z prawem do wyłącznego korzystania z miejsc postojowych. Członek Spółdzielni był zobowiązany do pokrycia kosztów zadania inwestycyjnego w części przypadającej na jego lokal poprzez wniesienie wkładu budowlanego.

W okresie od 01.05.2004 r. do 31.12.2007 r. Spółdzielnia do wpłaconych wkładów budowlanych na lokale mieszkalne stosowała stawkę 7%, do lokali użytkowych i miejsc garażowych 22%. Obrotem były wpłacone wkłady pomniejszone o należny podatek VAT. Spółdzielnia przeniosła prawa własności na swoich członków do 31.12.2007 r. (z wyjątkiem 1 lokalu, akt notarialny został podpisany w lipcu 2008 r.);

oraz zdarzenie przyszłe :

Spółdzielnia na podstawie zawieranych Umów o budowę lokali do wnoszonych wkładów budowlanych na poczet ustanowienia odrębnej własności i przeniesienia na rzecz członka spółdzielni wolnego od wszelkich obciążeń lokalu mieszkalnego wraz z pomieszczeniami przynależnymi oraz udziału w wielostanowiskowym garażu podziemnym wraz z prawem do wyłącznego korzystania z miejsc postojowych, stosowała stawkę podatku 7% do lokali mieszkalnych i 22% do lokali użytkowych i miejsc garażowych. Od wartości wniesionych wkładów odprowadzała podatek należny, obrotem był wkład budowlany pomniejszony o należny podatek.

Spółdzielnia po otrzymaniu interpretacji i możliwości zastosowania stawki VAT 0% na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 3 lit.c, sporządzi korekty faktur w których pierwotnie wykazała dla lokali mieszkalnych wyższy podatek należny wg stawki 7%.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy Spółdzielnia w okresie od 01.05.2004 r. do 31 .12.2007 r. do wnoszonych wkładów budowlanych przez członków Spółdzielni na podstawie umów o budowę lokali, w których zobowiązała się do ustanowienia odrębnej własności i przeniesienia własności lokalu mieszkalnego powinna zastosować art. 146 ust.1 pkt 3 lit. c stawkę 0%...(stan zaistniały).
  2. Czy dokonanie korekty faktur sprzedaży dotyczących wniesionych wkładów budowlanych, w związku z zastosowaniem błędnej stawki VAT obniżającej kwotę podatku należnego wykazanego w pierwotnych fakturach, daje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w miesiącu, w którym nabywca (członek Spółdzielni) potwierdzi otrzymanie faktury korygującej... (stan przyszły).

Zdaniem Wnioskodawcy:

1.

Spółdzielnia działając na podstawie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, zgodnie z treścią art. 18 ust. 1 u.s.m. zawierała z członkami ubiegającymi się o ustanowienie odrębnej własności lokalu umowę o budowę lokalu. Umowy, te zawarte w formie pisemnej pod rygorem nieważności, zobowiązywały strony do wybudowania lokalu, ustanowienia odrębnej własności tego lokalu i przeniesienia tego prawa na członka. Członek zobowiązany był do pokrywania kosztów zadania inwestycyjnego przez wniesienie wkładu budowlanego określonego w umowie. Wniesiony wkład stanowił odpłatność za wytworzenie lokalu i obsługę procesu inwestycyjnego. Spółdzielnia będąc właścicielem gruntu po zakończeniu budowy, uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie i zaświadczenia o samodzielności lokalu zgodnie z zapisami umowy przeniosła prawa własności tych lokali na członków.

Powołując się na zapisy umowy o budowę lokali jak i art. 18 ust.1 u.s.m. ustanowienie odrębnej własności lokali na rzecz członków oznacza wytworzenie i wyodrębnienie samodzielnego lokalu, oraz przeniesienie jego własności na członka. Ustanowienie odrębnej własności lokalu nie skutkuje nabyciem własności lokalu, ponieważ cała nieruchomość, w której znajduje się wyodrębniony lokal jest własnością Spółdzielni. Obie te czynności - ustanowienia i przeniesienia własności na rzecz członka Spółdzielni - były dokonywane równocześnie.

Ze względu na charakter prawny stosunku umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu z jednoczesnym przeniesieniem własności na członka Spółdzielni jest czynnością do której ma zastosowanie stawka VAT 0% wynikająca z przepisu art. 146 ust.1 pkt 3 lit. c, który mówi, że od 01.05.2004 r. do 31.12.2007 r. stosuje się stawkę zero przy:

  • przekształceniu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,
  • przeniesienia na rzecz członka spółdzielni własności lokalu mieszkalnego lub własności domu jednorodzinnego.

2.

Spółdzielnia ma prawo, na podstawie art. 29 ust. 4a i 4c ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, dokonania korekty sprzedaży powodującej obniżenie kwoty podatku należnego w miesiącu, w którym nabywca otrzyma korektę faktury, jeżeli potwierdzenie odbioru ww. dokumentu Spółdzielnia otrzyma przed terminem złożenia deklaracji podatkowej za ten okres.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Podstawowa stawka podatku, w myśl art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, wynosi 22%. Jednakże, zarówno w treści samej ustawy jak i w przepisach wykonawczych do niej przewidziano opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi oraz zwolnienie od podatku.

Przepis art. 43 ust. 1 pkt 10 cyt. ustawy zwalnia od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe. Stosownie natomiast do art. 43 ust. 7 – zwolnienie określone w ust. 1 pkt 10 nie ma zastosowania w przypadku, o którym mowa w art. 29 ust. 8.

W myśl natomiast art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. c ww. ustawy, do dnia 31 grudnia 2007 r. stawkę podatku w wysokości 0% stosowało się do przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz przeniesienia na rzecz członka spółdzielni własności lokalu mieszkalnego lub własności domu jednorodzinnego.

W przepisie tym nie określono jak należy rozumieć pojęcie „przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu mieszkalnego”.

Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t. j. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.), posługuje się pojęciami „przeniesienie własności lokalu” oraz „ustanowienie odrębnej własności lokalu” dla określenia dwóch różnych stanów prawnych. W ww. ustawie można wyróżnić następujące czynności, w wyniku których dochodzi do przeniesienia na rzecz członków spółdzielni własności lokalu mieszkalnego:

  • przeniesienie własności lokalu przez spółdzielnię na rzecz członka, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego (o czym stanowi art. 12 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych),
  • przeniesienie własności lokalu przez spółdzielnię na rzecz członka, któremu przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego (o czym stanowi art. 1714 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych).

Natomiast w art. 18 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych określono, iż ustanowienie odrębnej własności lokalu może nastąpić na rzecz „nowego” członka spółdzielni, z którym spółdzielnia dopiero zawiera umowę o budowę lokalu.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca zawarł z członkiem spółdzielni indywidualne umowy o budowę lokali mieszkalnych, na podstawie których Wnioskodawca zobowiązał się do wybudowania, ustanowienia odrębnej własności i przeniesienia na rzecz członka spółdzielni wolnego od wszelkich obciążeń lokalu mieszkalnego wraz z pomieszczeniami przynależnymi oraz udziału w wielostanowiskowym garażu podziemnym wraz z prawem do wyłącznego korzystania z miejsc postojowych. Członek Spółdzielni był zobowiązany do pokrycia kosztów zadania inwestycyjnego w części przypadającej na jego lokal poprzez wniesienie wkładu budowlanego. Wnioskodawca przeniósł prawa własności na swoich członków do 31.12.2007 r. (z wyjątkiem 1 lokalu). Akt notarialny został podpisany w lipcu 2008 r.

Zgodnie z ustawą z dnia 14 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 125, poz. 873), z dniem 31 lipca 2007 r. roszczenia członków o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, wynikające z zawartych umów o budowę lokali, uległy z mocy ustawy przekształceniu w roszczenia o ustanowienie odrębnej własności lokali z jednoczesnym przeniesieniem własności lokali na rzecz członków.

Zatem w przedmiotowej sprawie występuje ustanowienie odrębnej własności lokalu na rzecz takiego członka spółdzielni, który jest „nowym” członkiem, gdyż wcześniej nie posiadał ani lokatorskiego ani własnościowego prawa do przedmiotowego lokalu i swój staż w spółdzielni rozpoczyna od uzyskania od razu odrębnej własności lokalu.

Biorąc pod uwagę przytoczone przepisy oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny stwierdzić należy, iż czynności realizowane przez Spółdzielnię, tj. czynności dostawy obiektów budownictwa mieszkaniowego (lokalu mieszkalnego) jak i przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel czyli ustanowienia i przeniesienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego, w okresie którego dotyczy pytanie, podlegają regulacjom zawartym w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o VAT, tzn. opodatkowane są stawką obniżoną w wysokości 7%.

Tym samym stanowisko wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe

Z uwagi na fakt, iż Spółdzielni w okresie od 01.05.2004 r. do 31.12.2007 r. nie przysługiwało prawo do zastosowania na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. c stawki VAT w wysokości 0% w odniesieniu do czynności, o których mowa we wniosku, zawarte w punkcie 2 pytanie dotyczące zdarzenia przyszłego stało się bezprzedmiotowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj