Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-592/09-4/CS
z 21 października 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP3/443-592/09-4/CS
Data
2009.10.21



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku
podatek naliczony
podatek od towarów i usług
usługi serwisowe


Istota interpretacji
Wnioskodawcy będzie przysługiwać prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT, dokumentujących zakup „pakietów serwisowych”, gdyż usługi związane z przedmiotowym pakietem będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Wobec powyższego, zgodnie z art. 86 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług, Spółka będzie mogła dokonać obniżenia podatku naliczonego na fakturze zakupu pakietu serwisowego – z chwilą wykonania usługi w ramach przedmiotowego pakietu.



Wniosek ORD-IN 270 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 12.07.2009 r. (data wpływu 15.07.2009 r.), uzupełnione pismem z dnia 08.10.2009 r.(data wpływu 12.10.2009 r.) w odpowiedzi na wezwanie nr syg. IPPP3/443-592/09-4/CS z dnia 30.09.2009 r. - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia pakietu serwisowego – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15.07.2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia pakietu serwisowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka prowadzi działalność polegającą na nabywaniu środków transportu i oddawaniu ich w odpłatne użytkowanie w formie leasingu operacyjnego. Wychodząc naprzeciw potrzebom rynkowym, Spółka zamierza rozszerzyć swoją działalność o zakupy „pakietów serwisowych” dla nabywanych środków transportu w celu oddawania środków transportu wraz z „pakietami serwisowymi” w odpłatne użytkowanie w formie leasingu operacyjnego. Opłaty leasingowe w umowach z „pakietem serwisowym” byłyby odpowiednio wyższe niż opłaty w umowach leasingu nie zawierających tego pakietu. „Pakiet serwisowy” umożliwiłby leasingobiorcom dokonywanie bez każdorazowych dodatkowych opłat w Autoryzowanych Serwisach potrzebnych napraw i innych usług zawierających się w pakiecie, w kilkuletnim, określonym z góry okresie. W tym celu Spółka zamierza nabywać pakiety serwisowe do zakupionych w celu leasingowania samochodów od innej spółki z sieci xx, która poniesie koszty napraw samochodów objętych pakietem. Spółka zamierza nabywać pakiety równocześnie z zakupem samochodów lub w okresie późniejszym w zależności od zapotrzebowania klienta Spółki (leasingobiorcy). Nabywanie pakietów serwisowych będzie dokonywane na podstawie faktur VAT wystawionych na podstawie zamówienia Spółki na pakiet, a prawo do rozporządzania pakietem, w tym realizowanie napraw Spółka nabędzie z chwilą zapłaty za pakiet.

Ponadto, w odpowiedzi na wezwanie Wnioskodawca wskazał, iż zapłata za „pakiet serwisowy” nastąpi po wystawieniu faktury VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z nabyciem „pakietu serwisowego” Spółka ma prawo do odliczenia VAT naliczonego wykazanego na fakturze za zakup pakietu od VAT należnego w miesiącu otrzymania faktury lub w dwóch następnych pod warunkiem, że została dokonana zapłata za fakturę...

Zdaniem Wnioskodawcy, będzie jej przysługiwało prawo do odliczenia VAT z tytułu zakupu pakietu serwisowego od podatku VAT należnego po zapłacie za pakiet w miesiącu otrzymania faktury lub dwóch następnych. Zakupiony pakiet będzie wykorzystywany przez Spółkę do czynności opodatkowanych, Spółka będzie nim rozporządzała.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. W świetle art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a) ustawy o VAT, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane – w części dotyczącej tych czynności.

W myśl art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT, prawo do obniżenia podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16, 18. W świetle ust. 11 powołanego artykułu, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Zgodnie z art. 86 ust. 12 ustawy o VAT, w przypadku otrzymania faktury, o której mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a) lub lit. c), przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi.

Z powyższych regulacji wynika, iż podstawową zasadą dla realizacji prawa do odliczania podatku naliczonego, jest związek tego podatku z wykonywaniem czynności opodatkowanych przez podatnika tego podatku. Aby zatem podatnik miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z wystawionych faktur VAT, zakupy dokumentowane tymi fakturami muszą być związane (w sposób bezpośredni i bezsporny) z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Z treści przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca dokonuje zakupu „pakietów serwisowych” w celu umożliwienia leasingobiorcom dokonywania bez każdorazowych opłat w autoryzowanych serwisach bieżących napraw. Nabywanie „pakietów serwisowych” będzie dokumentowane fakturą VAT - wystawioną na podstawie zamówienia Wnioskodawcy – przez inną spółkę z sieci xx, przy czym przedmiotowe pakiety będą nabywane równocześnie z zakupem samochodów lub w okresie późniejszym, w zależności od zapotrzebowania klienta. Zapłata za „pakiety serwisowe” będzie następować po wystawieniu faktur VAT przez kontrahenta na rzecz Wnioskodawcy. Pakiet serwisowy umożliwi leasingobiorcom dokonywanie nieodpłatnych napraw oraz innych usług zawierających się w pakiecie w kilkuletnim, określonym z góry okresie.

Analizując powyższe przepisy prawne należy stwierdzić, iż okres rozliczeniowy, w którym nabywca usługi może dokonać odliczenia podatku naliczonego uzależniony jest od wykonania usługi na rzecz usługobiorcy i wystawienie faktury potwierdzającej wykonanie usługi (jeżeli wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą). Wobec powyższego należy stwierdzić, iż prawo do odliczenia podatku powstaje wówczas, gdy zostanie wykonana usługa w ramach realizacji „usług serwisowych” pakietu. W doktrynie prawa przyjmuje się, iż pod pojęciem wykonania usługi należy rozumieć dokonanie tych działań lub zaniechań przez usługodawcę (bezpośredniego lub pośredniego) na rzecz usługobiorcy, które zgodnie z zawartą umową stanowią wykonanie zobowiązań przez usługodawcę (usługa jest wykonana, gdy usługodawca zrealizował wszystkie czynności składające się na określony rodzaj usługi).

Należy podkreślić, iż powyższa zasada wynikająca z przepisów ustawy nie będzie miała zastosowania, gdy fakturę nabywca usług otrzyma przed wykonaniem usługi. Jeśli faktura została otrzymana wcześniej, to Podatnik nie może jeszcze dokonać obniżenia podatku. Prawo to zostaje zawieszone do czasu, aż usługa – w ramach pakietu - zostanie wykonana. Po wykonaniu usługi podatnik odlicza podatek z tej faktury w rozliczeniu za właściwy miesiąc.

Podsumowując, należy stwierdzić, iż Wnioskodawcy będzie przysługiwać prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT, dokumentujących zakup „pakietów serwisowych”, gdyż usługi związane z przedmiotowym pakietem będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Wobec powyższego, zgodnie z art. 86 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług, Spółka będzie mogła dokonać obniżenia podatku naliczonego na fakturze zakupu pakietu serwisowego – z chwilą wykonania usługi w ramach przedmiotowego pakietu.

Ponadto informuje się, iż stanowisko Wnioskodawcy uznano za nieprawidłowe z uwagi na uregulowania art. 86 ust. 12 ustawy, zgodnie z którym – jak wykazano powyżej – prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w chwilą wykonania usługi na rzecz Podatnika, a nie w momencie zapłaty za fakturę dokumentującą zakup przedmiotowego „pakietu serwisowego”. Klient Spółki staje się beneficjentem usługi w chwili jej wyświadczenia przez kontrahenta, a nie w chwili zapłaty za fakturę dokumentującą jej nabycie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj