Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-521/09-2/ER
z 8 października 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-521/09-2/ER
Data
2009.10.08



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Rok podatkowy


Słowa kluczowe
rok podatkowy
urząd skarbowy
zmiana rozliczenia


Istota interpretacji
Czy zawiadomienie urzędu skarbowego w dniu 28.01.2009 r. jest skuteczne i wypełnia art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w ten sposób, że:

1)bieżącym rokiem podatkowym jest okres od 01.01.2008 r. do 30.11.2010 r.,
2)kolejne lata podatkowe obejmować będą okresy 12 miesięcy od 1 grudnia danego roku do 30 listopada danego roku.



Wniosek ORD-IN 658 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 15.07.2009 r. (data wpływu 23.07.2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zmiany roku obrotowego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23.07.2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zmiany roku obrotowego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiony został następujący stan faktyczny.

Wspólnicy Sp. z o.o. aktem notarialnym na Nadzwyczajnym Zgromadzeniu Wspólników podjęli uchwałę o zmianie roku obrotowego. Dotychczasowym rokiem obrotowym był okres pokrywający się z rokiem kalendarzowym tj. od 01.01.2008 r. do 31.12.2008 r. Po zmianie umowy Spółki kolejny (przejściowy) rok trwać będzie od 01.01.2009 r. do 30.11.2010 r., a kolejne po nim następujące od 01 grudnia danego roku do 30 listopada tego roku. Dnia 23 stycznia 2009 r. Spółka złożyła w Sądzie Rejonowym XIV Wydziale Gospodarczym KRS wniosek o zmianę danych podmiotu w rejestrze przedsiębiorców KRS — Z3. Spółka o zmianie roku obrotowego zawiadomiła pisemnie właściwy urząd skarbowy w dniu 28.01.2009 r.

Sąd Rejonowy XIV Wydział Gospodarczy KRS wydał postanowienie w dniu 03.03.2009 r. o wpisie w dziale 1 rubryki 4 Informacje o umowie – zmiany umowy Spółki w art. 12 umowy Spółki z powołaniem na akt notarialny rep. A nr XX/09, zmieniający umowę Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy zawiadomienie urzędu skarbowego w dniu 28.01.2009 r. jest skuteczne i wypełnia art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w ten sposób, że:

  1. bieżącym rokiem podatkowym jest okres od 01.01.2008 r. do 30.11.2010 r.,
  2. kolejne lata podatkowe obejmować będą okresy 12 miesięcy od 1 grudnia danego roku do 30 listopada danego roku.

Zdaniem Wnioskodawcy.

Zawiadomienie urzędu skarbowego z dnia 28.01 .2009 r. jest skuteczne, ponieważ: 1) Wspólnicy Spółki dokonali zmiany umowy Spółki aktem notarialnym, 2) Spółka prawidłowo wypełnionym drukiem KRS-Z3 złożyła do sądu do WG KRS wniosek o zmianie wpisu, 3) Spółka w dniu 28.01.2009 r. złożyła zawiadomienie do urzędu skarbowego o zmianie roku podatkowego, tj. w terminie do 30 dni, licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego.

Zasady określania roku podatkowego dla celów podatku dochodowego od osób prawnych zostały szczegółowo uregulowane w treści art. 8 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Zgodnie z generalną zasadą, wyrażoną w art. 8 ust. 1 ww. ustawy, rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych. Natomiast art. 8 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, iż w razie zmiany roku podatkowego, za pierwszy po zmianie rok podatkowy uważa się okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca roku podatkowego nowo przyjętego. Okres ten nie może być krótszy niż dwanaście i dłuższy niż dwadzieścia trzy kolejne miesiące kalendarzowe. Na podstawie art. 8 ust. 4 tej ustawy, zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, należy dokonać najpóźniej w terminie 30 dni, licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego.

Z powyższego wynika, że wybór roku podatkowego został pozostawiony do dyspozycji podatnika, a zmiana roku podatkowego może być dokonywana wielokrotnie przy zachowaniu następujących zasad:

  1. przyjęcie roku podatkowego innego niż kalendarzowy musi wynikać z postanowienia zamieszczonego w statucie albo w umowie spółki albo innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników,
  2. o zmianie roku podatkowego trzeba powiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie 30 dni licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego. Obowiązek zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o zmianie roku podatkowego powstaje także wówczas, gdy podatnik pierwotnie wybrał rok podatkowy inny niż kalendarzowy i zamierza dokonać zmiany roku podatkowego na rok kalendarzowy. Termin określony w art. 8 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest terminem prawa materialnego i nie podlega przywróceniu – art. 162 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.),
  3. pierwszy rok podatkowy po zmianie (rok przejściowy) nie może być krótszy niż dwanaście i dłuższy dwadzieścia trzy miesiące kalendarzowe,
  4. początkiem pierwszego roku podatkowego po zmianie będzie dzień miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku i rok ten kończy się w ostatnim dniu nowo przyjętego roku podatkowego.

Zawiadomienie nastąpiło po dniu złożenia wniosku niezbędnego do rejestracji w KRS.

Podsumowując, Spółka dokonała zmiany roku w umowie Spółki, złożyła odpowiedni wniosek w KRS oraz dotrzymała terminu zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o zmianie roku podatkowego.

W świetle powyższych przepisów zdaniem Spółki, zawiadomienie złożone naczelnikowi urzędu skarbowego 28 stycznia 2009 r., informujące o zmianie roku podatkowego, jest skuteczne, a tym samym obecny rok podatkowy trwa od 1 stycznia 2009 r. do 30 listopada 2010 r., a kolejne lata podatkowe od 1 grudnia do 30 listopada.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj