Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-674/09-2/AK
z 2 września 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-674/09-2/AK
Data
2009.09.02



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
konkursy
nagroda rzeczowa
nagrody
nagrody w konkursach
nauka
obowiązek płatnika
rolnictwo
wygrana
zryczałtowany podatek dochodowy


Istota interpretacji
Czy od wypłacanych nagród rzeczowych, których jednostkowa wartość nie przekracza 760 złotych, należy pobierać zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% i sporządzać deklarację PIT-8A?



Wniosek ORD-IN 314 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny, przedstawione we wniosku z dnia 8 czerwca 2009 r. (data wpływu 12 czerwca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 czerwca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny, zgodnie z art. 61 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2008 r. Nr 50, poz. 291 ze zm.) prowadzi działalność prewencyjną na rzecz zapobiegania wypadkom przy pracy rolniczej i rolniczym chorobom zawodowym.

Działania obejmują w szczególności:

  1. prowadzenie dobrowolnych nieodpłatnych szkoleń i instruktażu dla ubezpieczonych w zakresie zasad ochrony życia i zdrowia w gospodarstwie rolnym oraz postępowania w razie wypadku przy pracy rolniczej;
  2. upowszechniania wśród ubezpieczonych wiedzy o zagrożeniach wypadkami przy pracy rolniczej i rolniczym chorobom zawodowym, a także znajomości zasad ochrony życia i zdrowia w gospodarstwie rolnym.


Realizując wyżej wymienione zadania, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego prowadzi szkolenia i pogadanki połączone z konkursami wiedzy z zakresu zasad bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym dla:

  • rolników podczas ich szkoleń,
  • rolników biorących udział w konkursie "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne",
  • rolników i członków ich rodzin uczestniczących w masowych imprezach (targach rolnych, dożynkach, itp.),
  • uczniów średnich szkół rolniczych,
  • dzieci z wiejskich i gminnych szkół podstawowych i gimnazjalnych (konkursy plastyczne, testowe).


Konkursy organizowane przez KRUS OR dotyczą pewnej uporządkowanej wiedzy z zakresu zasad ochrony życia i zdrowia w gospodarstwie rolnym, wiedzy na temat postępowania w razie wypadku przy pracy rolniczej, zagrożeń wypadkami przy pracy rolniczej i rolniczymi chorobami zawodowymi.

Uczestnicy i laureaci konkursów otrzymują nagrody rzeczowe, których jednorazowa wartość nie przekracza kwoty 760 zł. Dzieci w szkołach podstawowych i gimnazjalnych otrzymują nagrody rzeczowe np. piłki, gry planszowe, długopisy, książki, płyty CD, plecaki, natomiast uczniowie szkół średnich otrzymują nagrody np. sprzęt rtv, płyty CD, drobny sprzęt komputerowy. Od nagród dla rolników Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny jako płatnik pobiera zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% i sporządza deklarację PIT 8A.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy od wypłacanych nagród rzeczowych, których jednostkowa wartość nie przekracza 760 złotych, należy pobierać zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% i sporządzać deklarację PIT-8A...

Zdaniem Wnioskodawcy, nagrody rzeczowe dla laureatów konkursów, organizowanych w ramach upowszechniania wiedzy wśród ubezpieczonych i świadczeniobiorców (konkursy z dziedziny nauki), są objęte zwolnieniem od podatku dochodowego od osób fizycznych wynikającym z art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkie dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolna od podatku dochodowego jest: wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową - jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł; zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności.

Powołany wyżej przepis stanowi, że wygrane w konkursach korzystają ze zwolnienia, pod warunkiem, że konkursy te ogłaszane są w środkach masowego przekazu, tj. prasie, radiu i telewizji. Powyższy przepis przewiduje zwolnienie z podatku dochodowego także wygranych w konkursach, które nie są wprawdzie organizowane przez środki masowego przekazu, ale są konkursami z określonych w tym przepisie dziedzin, a mianowicie muszą to być konkursy z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu.

Przepisy podatkowe nie zawierają pojęcia nauki, ale zgodnie z definicją zawartą w „Słowniku współczesnego języka polskiego”, Wydawnictwo Wilga, Warszawa, wydanie drugie z 2000 r. - nauka to ogół usystematyzowanej wiedzy ludzkiej, zespół poglądów, wiadomości dotyczących określonej dziedziny wiedzy. Według tego samego słownika wiedza to ogół wiadomości, umiejętności w jakiejś dziedzinie zdobytych dzięki uczeniu się, doświadczeniu życiowemu itp.

Ustawodawca w przepisach podatkowych nie zdefiniował również pojęcia konkursu, zgodnie jednak z ogólną definicją zawartą w „Uniwersalnym słowniku języka polskiego” Wydawnictwa Naukowego PWN S.A., konkurs to przedsięwzięcie dające możliwość wyboru najlepszych wykonawców, autorów danych prac itp.

Zgodnie z tymi definicjami można przyjąć, że zdobyta wiedza na temat zasad ochrony życia i zdrowia w gospodarstwie rolnym, sposobu postępowania w razie wypadku przy pracy rolniczej, a także zagrożeń wypadkami przy pracy rolniczej i rolniczymi chorobami zawodowymi jest wycinkiem dziedziny nauki.

Reasumując, jeżeli jednostkowa wartość nagród zdobytych w organizowanych przez jednostkę konkursach nie przekracza 760 złotych, to będzie korzystać ze zwolnienia na podstawie zapisu art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z powyższym Wnioskodawca nie ma obowiązku pobierania zryczałtowanego podatku w wysokości 10% wartości nagrody i sporządzania deklaracji.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj