Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP3/443-1123/12/KG
z 4 stycznia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 10 października 2012r. (data wpływu 16 października 2012r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej sprzedaży usług parkingowych przez internet na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących z dnia 26 lipca 2010r. (Dz. U. z 2010r. Nr 138, poz. 930) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 października 2012r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej sprzedaży usług parkingowych przez internet na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących z dnia 26 lipca 2010r. (Dz. U. z 2010r. Nr 138, poz. 930).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca zmierza dokonywać sprzedaży usług parkingowych (dot. samochodów osobowych) przez internet zarówno dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, jak również dla przedsiębiorców. Od kilku lat Wnioskodawca prowadzi sprzedaż usług parkingowych rejestrując je za pomocą kas fiskalnych oraz sprzedaż za pomocą automatów (sprzedaż niezafiskalizowana), także wystawia faktury VAT dla przedsiębiorców.

Sprzedaż przez internet będzie polegała na tym, iż klient za pomocą strony internetowej Wnioskodawcy dokona zapłaty za usługę za pośrednictwem systemu płatności e-card. Następnie, w ustalonym terminie przyjedzie na parkingi Wnioskodawcy, automatyczny system parkingowy dokona odczytu tablic rejestracyjnych samochodu, klient wjedzie na parking i skorzysta z usługi parkingowej. Klient, który będzie chciał otrzymać fakturę VAT, zaznaczy odpowiednią pozycję formularza na stronie internetowej i wypełni dane niezbędne do wystawienia faktury VAT.

Wpływ środków pieniężnych na konto Wnioskodawcy będzie następował za pomocą systemu e-card (czas przelania pieniędzy na konto Wnioskodawcy wyniesie do 24h w zależności od banku). Co do zasady płatność będzie dokonywana przed wykonaniem usługi.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy obrót ze sprzedaży usług parkingowych przez internet dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej można ewidencjonować bez zastosowania kas fiskalnych zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakresie podatku od towarów i usług, tj. na podstawie zwolnienia zawartego w poz. 37 załącznika w zw. z § 2 ust 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących z dnia 26 lipca 2010r. (Dz. U. z 2010r. Nr 138, poz. 930)?

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, zwanej dalej ustawą o VAT podatnicy są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. Obowiązek wystawiania faktur nie dotyczy podatników dokonujących dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej – w mysi art. 106 ust. 4 ww. ustawy. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury.

W myśl art. 111 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Jednakże rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących z dnia 26 lipca 2010r (Dz. U. z 2010r. Nr 138, poz. 930) wydane na podstawie delegacji ustawowej przewiduje zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania w przypadku świadczenia usług, za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem) pod warunkiem, że z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła. Powyższe zwolnienie nie dotyczy podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie tych czynności przed dniem 1 stycznia 2011r.

W świetle powyższego przepisu, aby zastosować powyższe zwolnienie należy łącznie spełnić poniższe warunki:

  1. zapłata za świadczenie usług w całości musi nastąpić za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której Jest członkiem),
  2. z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcje jednoznacznie musi wynikać, jakiej konkretnej transakcji zapłata dotyczyła,
  3. podatnik nie rozpoczął ewidencjonowania tych czynności przed dniem 1 stycznia 2011r.

W związku z powyższym Wnioskodawca ma prawo skorzystać z tego zwolnienia ze względu na fakt, iż

  1. zapłata za usługę parkingową będzie następowała na rachunek bankowy Spółki, chociaż nie bezpośrednio – jednakże z przepisu rozporządzenia z dnia 26 lipca 2010r. nie wynika, że zapłata na rachunek bankowy musi nastąpić bezpośrednio przez kontrahenta, co zostało również potwierdzone w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 15 grudnia 2009r., sygn. ITPP1/443-1066/09/AJ,
  2. z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcje będzie jednoznacznie wynikać, jakiej konkretnej transakcji zapłata dotyczyła,
  3. Spółka nie rozpoczęła ewidencjonowania sprzedaży internetowej usługi parkingowej za pomocą systemu e-card przed dniem 1 stycznia 2011r. za pomocą kas rejestrujących.

Odnośnie pkt c należy wskazać, że w uprzednio obowiązującym rozporządzeniu dotyczącym zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących z dnia 23 grudnia 2009r. (Dz. U. z 2009r. Nr 224, poz. 1797) zastrzeżenie brzmiało „Nie dotyczy podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie tych usług (sprzedaży towarów) przed dniem 1 stycznia 2010r.” W rozporządzeniu z dnia 26 lipca 2010r. wyrażenie „tych usług” zastąpiono wyrażeniem „tych czynności”. W związku z powyższym zastąpienie wyrażenia „tych usług” na „tych czynności” miało charakter doprecyzowujący przepis, co oznacza, iż zwolnienie dotyczy stricte tych usług, za które zapłata następuje np. na rachunek bankowy, a nie danego rodzaju świadczonych usług.

W świetle powyższego, odnosząc to do zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę, zwolnienie dotyczy więc świadczenia usług parkingowych przez Internet, a nie świadczenia usług parkingowych w ogóle.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. 2011r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Przepis art. 8 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 1a, 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Obowiązek w zakresie prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących wynika z art. 111 ustawy o VAT. W myśl ust. 1 tego przepisu, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Powyższy przepis określa generalną zasadę, z której wynika, iż obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej dotyczy wszystkich podatników, którzy dokonują sprzedaży na rzecz określonych w nim odbiorców, tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Zatem jednym z podstawowych kryteriów decydujących o obowiązku stosowania do ewidencjonowania kas rejestrujących jest status nabywcy wykonywanych przez podatnika świadczeń.

Kwestie dotyczące między innymi zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, ustawodawca reguluje na mocy wydawanych rozporządzeń w zakresie kas rejestrujących.

Od 1 stycznia 2011r. do dnia 31 grudnia 2012r. obowiązują w tym zakresie przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2010r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. Nr 138, poz. 930).

Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 1 tego rozporządzenia, zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2012r. – sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia.

Pod poz. 37 ww. załącznika wymieniono świadczenie usług, za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), pod warunkiem że z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła.

Z objaśnień zawartych w punkcie 2) wynika, iż zwolnienie wymienione w poz. 37 nie dotyczy podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie tych czynności przed dniem 1 stycznia 2011r.

Aby zatem Wnioskodawca miał prawo do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej muszą zostać spełnione następujące warunki:

  • zapłata za świadczoną usługę w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika,
  • z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcje jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła,
  • Wnioskodawca nie rozpoczął ewidencjonowania tych usług przed dniem 1 stycznia 2011r.

Niewystąpienie jednego z nich oznacza brak możliwości zastosowania zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zmierza dokonywać sprzedaży usług parkingowych (dot. samochodów osobowych) przez internet zarówno dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, jak również dla przedsiębiorców. Sprzedaż przez internet będzie polegała na tym, iż klient za pomocą strony internetowej Wnioskodawcy dokona zapłaty za usługę za pośrednictwem systemu płatności e-card.

Wpływ środków pieniężnych na konto Wnioskodawcy będzie następował za pomocą systemu e-card (czas przelania pieniędzy na konto Wnioskodawcy wyniesie do 24h w zależności od banku).

Jak wskazano powyżej zwolnienie, o którym mowa w poz. 37 załącznika dotyczy jedynie tych podatników, którzy nie rozpoczęli ewidencji obrotu i kwot podatku należnego tych usług (sprzedaży towarów) przy zastosowaniu kas rejestrujących przed dniem 1 stycznia 2011r. Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca zamierza dokonywać sprzedaży usług parkingowych przez internet, co oznacza, że nie rozpoczął ewidencjonowania ww. czynności przed dniem 1 stycznia 2011r.

Ponadto Wnioskodawca wskazał, że automatyczny system parkingowy dokona odczytu tablic rejestracyjnych samochodu klienta, który za pomocą strony internetowej dokonał zapłaty za usługę, co umożliwi klientowi skorzystanie z usługi. Klient, który będzie chciał otrzymać fakturę VAT, zaznaczy odpowiednią pozycję formularza na stronie internetowej i wypełni niezbędne dane do wystawienia faktury. Zatem na podstawie opisanych dowodów dokumentujących transakcje jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła, a Wnioskodawca ma możliwość prowadzenia odpowiedniej ewidencji.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy oraz okoliczności przedstawione we wniosku, należy stwierdzić, iż Wnioskodawca świadcząc usługi sprzedaży usług parkingowych przez internet, za które zapłata w całości następuje na rachunek bankowy Wnioskodawcy za pośrednictwem systemu e–card, a z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcje jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła, ma prawo do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej sprzedaży usług parkingowych przez internet do dnia 31 grudnia 2012r. na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących z dnia 26 lipca 2010r. (Dz. U. z 2010r. Nr 138, poz. 930).

Mając na uwadze powyższe, stanowisko Wnioskodawcy, należało uznać za prawidłowe.

Końcowo zaznacza się, że w zakresie prawa do zwolnienia od dnia 1 stycznia 2013r. z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej sprzedaży usług parkingowych przez internet, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj