Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-544/09-4/KS
z 6 października 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-544/09-4/KS
Data
2009.10.06



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
likwidacja działalności
spółka cywilna
sprzedaż nieruchomości
zapłata podatku


Istota interpretacji
Mając na uwadze brzmienie przepisu art. 14 ust. 2c powoływanej ustawy oraz okoliczności, iż przedmiotem zamierzonej sprzedaży po likwidacji działalności gospodarczej będzie nieruchomość o charakterze mieszkalnym zakupiona w 2006 r. stanowiąca środek trwały, uznać należy, że przychód z tej sprzedaży będzie stanowił źródło przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 powoływanej ustawy. W konsekwencji przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości (działki wraz z budynkiem mieszkalnym nabytej w 2006 r.) będzie podlegał opodatkowaniu do 31 grudnia 2011 r. Po tym dniu zbycie przedmiotowej nieruchomości nie będzie stanowiło źródła przychodów.



Wniosek ORD-IN 452 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 20 lipca 2009 r. (data wpływu 22 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • sposobu wyliczenia okresu, w którym istnieje obowiązek zapłaty podatku z tytułu sprzedaży działki gruntu zakupionej w 2007 r. - jest nieprawidłowe,
  • sposobu wyliczenia okresu, w którym istnieje obowiązek zapłaty podatku z tytułu sprzedaży budynku mieszkalnego na działce gruntu zakupionej w 2006 r. – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 lipca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu wyliczenia okresu, w którym istnieje obowiązek zapłaty podatku z tytułu sprzedaży działki gruntu zakupionej w 2007 r. oraz z tytułu sprzedaży budynku mieszkalnego na działce gruntu zakupionej w 2006 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni prowadzi z mężem spółkę cywilną w zakresie budowy kupna i sprzedaży nieruchomości i jako osoby fizyczne wspólnicy spółki cywilnej na zasadzie wspólności łącznej zakupowali działki gruntu pod budownictwo mieszkaniowe oraz budowali na nich budynki mieszkalne, które były towarami lub środkami trwałymi spółki cywilnej. Do działalności wykorzystywane były też nieruchomości zakupowane na Wnioskodawczynię i jej męża jako osoby fizyczne na zasadzie wspólności ustawowej małżeńskiej, ale nie jako wspólników spółki cywilnej (tylko w akcie było oświadczenie Wnioskodawczyni i jej męża, że zakupu dokonują w ramach prowadzonej działalności gospodarczej).

Po zaprzestaniu działalności gospodarczej i likwidacji spółki cywilnej załóżmy w roku 2009 Wnioskodawczyni wraz z mężem nadal będą właścicielami tych nieruchomości tylko jako małżeństwo Beata i Jacek L. na zasadzie wspólności ustawowej małżeńskiej.

Pismem z dnia 25 września 2009 r. (data wpływu 28 września 2009 r.) Wnioskodawczyni uzupełniła przedstawione zdarzenie przyszłe, informując iż:

  1. dochody z działalności gospodarczej opodatkowane są na zasadach ogólnych (podatek liniowy), księgowość w zakresie podatku dochodowego prowadzona jest na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów,
  2. nieruchomości mające być przedmiotem sprzedaży są własnością Wnioskodawczyni i jej męża, nie jest to użytkowanie wieczyste,
  3. nieruchomości ujęte w punkcie a i b poz. 55 (wniosku) w chwili likwidacji spółki (jak i obecnie) są środkami trwałymi na podstawie protokołu przekazania towarów spółki na majątek trwały, czyli środki trwałe spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku sprzedaży tych nieruchomości tj.

  1. działki gruntu przeznaczonej na cele budownictwa jednorodzinnego mieszkalnego zakupionej w 2007 roku,
  2. budynku mieszkalnego jednorodzinnego na działce gruntu zakupionej w 2006 roku z rozpoczętą budową w 2007 roku,
  • w przypadku sprzedaży wyżej wymienionych nieruchomości a) i b) po likwidacji spółki cywilnej, okres pięciu lat od nabycia, w których istnieje obowiązek zapłaty podatku PIT, który powstaje po odpłatnym zbyciu nieruchomości, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło rzeczywiste nabycie gruntu czyli: pkt a) 2007 roku, pkt b) 2006 roku czy od 2009 roku, (likwidacja firmy)...

Zdaniem Wnioskodawczyni okres pięciu lat, w którym następuje obowiązek zapłaty podatku dochodowego od odpłatnego zbycia nieruchomości liczy się od rzeczywistej daty zakupu czyli w przypadku a) od końca roku podatkowego 2007, w przypadku b) od końca roku podatkowego 2006.

Zdaniem Wnioskodawczyni:

  • w przypadku a) obowiązek zapłaty podatku dochodowego w wysokości 19 % od dochodu. Dochód = całkowita kwota uzyskana ze sprzedaży - koszty zakupu, istnieje w przypadku sprzedaży tej nieruchomości do 31 grudnia 2012 roku. Gdy sprzedaż nastąpi po 31.12.2012 r. dochód z tej sprzedaży nie podlega opodatkowaniu,
  • w przypadku b) obowiązek zapłaty podatku dochodowego w wysokości 10 % od całkowitej kwoty uzyskanej ze sprzedaży, istnieje do 31 grudnia 2011 roku. Natomiast gdy sprzedaż nastąpi po 31.12.2011 roku dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nie podlega opodatkowaniu.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje.

W świetle przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) odpłatne zbycie nieruchomości może stanowić źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lub w art. 10 ust. 1 pkt 3 w związku z art. 14 tej ustawy.

Powyższe rozróżnienie źródeł przychodów ma istotne znaczenie dla prawidłowego ustalenie terminu, po upływie, którego nie istnieje obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu sprzedaży nieruchomości.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ww. ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) - c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 powołanej ustawy, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Natomiast z treści art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, iż źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Z kolei przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że przychodem z działalności gospodarczej jest również odpłatne zbycie składników majątku wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą będących:

  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa, ustalona zgodnie z art. 22g, nie przekracza 1500 zł,
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi
  • ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c.

Z treści przytoczonych przepisów wynika, że przychodami z działalności gospodarczej są zarówno przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku (środków trwałych) używanych aktualnie w działalności, jak i przychody uzyskane ze sprzedaży tych składników majątku, (środków trwałych), które zostały z działalności gospodarczej z różnych względów wycofane, w tym z powodu jej likwidacji, jeżeli między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku (środki trwałe) zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia nie upłynie 6 lat.

Z przedłożonego wniosku wynika, iż przedmiotem zamierzonej sprzedaży po likwidacji w 2009r. działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej będzie m.in. działka gruntu przeznaczona na cele budownictwa jednorodzinnego mieszkalnego zakupiona w 2007r. stanowiąca środek trwały spółki cywilnej.

Jeżeli zatem między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym zakończono działalność gospodarczą i dniem odpłatnego zbycia środka trwałego, nie upłynie 6 lat, wówczas sprzedaż powyższa spełnia ustawowe przesłanki nakazujące zaliczyć uzyskane w jej wyniku przychody do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, a nie do źródła wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 8 powoływanej ustawy. Powyższe rozróżnienie źródeł przychodów ma decydujący wpływ na prawidłowe ustalenie, po upływie jakiego terminu, nie wystąpi obowiązek zapłaty podatku z tytułu sprzedaży przedmiotowej nieruchomości.

W związku z powyższym przychód uzyskany z tej sprzedaży stanowił będzie w okresie 6 lat licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zlikwidowano działalność gospodarczą przychód z działalności gospodarczej.

W konsekwencji do tak uzyskanego przychodu z tytułu sprzedaży przedmiotowej nieruchomości, nie ma zastosowania przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 powoływanej ustawy.

Wskazać należy, iż dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości, będącej środkiem trwałym podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach ostatnio stosowanych w prowadzonej działalności gospodarczej.

W myśl art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, (przychodów z działalności gospodarczej) nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Z opisanego zdarzenia przyszłego wynika, że przedmiotem sprzedaży po likwidacji działalności gospodarczej, będzie również budynek mieszkalny jednorodzinny na działce gruntu zakupionej w 2006r. Przedmiotowa nieruchomość stanowi środek trwały w spółce cywilnej.

Mając na uwadze brzmienie przepisu art. 14 ust. 2c powoływanej ustawy oraz okoliczności, iż przedmiotem zamierzonej sprzedaży po likwidacji działalności gospodarczej będzie nieruchomość o charakterze mieszkalnym zakupiona w 2006 r. stanowiąca środek trwały, uznać należy, że przychód z tej sprzedaży będzie stanowił źródło przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 powoływanej ustawy.

W konsekwencji przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości (działki wraz z budynkiem mieszkalnym nabytej w 2006 r.) będzie podlegał opodatkowaniu do 31 grudnia 2011 r. Po tym dniu zbycie przedmiotowej nieruchomości nie będzie stanowiło źródła przychodów.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) wprowadzono obowiązujące od 01 stycznia 2007r., zasady opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)–c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednak z uwagi na treść przepisu art. 7 ust. 1 powołanej ustawy z dnia 16 listopada 2006r. do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007r.

Stosownie do art. 28 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł. Podatek od przychodu, o którym mowa wyżej, zgodnie z ust. 2, ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Jednakże, w myśl ust. 2a wskazanego przepisu, zasada, o której mowa w ust. 2 zdanie drugie, nie ma zastosowania do podatników dokonujących sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e).

Jednocześnie wskazać należy, iż zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, a zatem mając na uwadze pytania zawarte we wniosku wyjaśnić należy, że interpretacja indywidualna skierowana jest wyłącznie do Wnioskodawczyni i skutki prawne wywołuje tylko w stosunku do niej.

Jeżeli przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe różni się od zdarzenia przyszłego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawczyni w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego zdarzenia przyszłego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj