Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-932/09/PP
z 10 sierpnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-932/09/PP
Data
2009.08.10



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
aport
spółka cywilna
spółka osobowa
wartość początkowa
wartość rynkowa
wkłady niepieniężne


Istota interpretacji
Czy po przekształceniu spółki cywilnej w spółką jawną wartość początkowa Nieruchomości będzie równa wartości początkowej nieruchomości przed przekształceniem (pytanie oznaczone we wniosku Nr 4)?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 12 maja 2009r. (data wpływu do tut. Biura 14 maja 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia (pytanie oznaczone we wniosku Nr 4):

  • czy po przekształceniu spółki cywilnej w spółkę jawną wartość początkowa Nieruchomości będzie równa wartości początkowej nieruchomości przed przekształceniem – jest prawidłowe.
  • podstawy prawnej określenia wartości początkowej Nieruchomości po przekształceniu – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 maja 2009r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w sytuacji czy po przekształceniu spółki cywilnej w spółkę jawną wartość początkowa Nieruchomości będzie równa wartości początkowej nieruchomości przed przekształceniem.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie przetwórstwa, konserwowania i sprzedaży hurtowej owoców i warzyw.

Spółka jest właścicielem nieruchomości gruntowej niezabudowanej (dalej jako: "Nieruchomość") stanowiącej zgodnie z ewidencją gruntów grunty rolne.

Spółka planuje zostać wspólnikiem w spółce cywilnej, której przedmiotem działalności będzie zarządzanie nieruchomościami. Udział Spółki w zyskach i stratach spółki cywilnej zostanie określony na 99,99%. Wnioskodawca rozważa również możliwość przekształcenia w późniejszym czasie spółki cywilnej w spółkę jawną.

Spółka planuje wniesienie do spółki cywilnej wkładu niepieniężnego w postaci Nieruchomości, wskazując w umowie spółki jako wartość Nieruchomości jej wartość rynkową. Z kolei drugi ze wspólników spółki cywilnej (także spółka z ograniczona odpowiedzialnością) wniesie do spółki cywilnej wkład pieniężny.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy po przekształceniu spółki cywilnej w spółką jawną wartość początkowa Nieruchomości będzie równa wartości początkowej nieruchomości przed przekształceniem (pytanie oznaczone we wniosku Nr 4)...

W ocenie Spółki, w przypadku przekształcenia spółki cywilnej, do której Spółka wniesie tytułem wkładu Nieruchomość, wartość początkowa Nieruchomości po przekształceniu będzie równa wartości początkowej nieruchomości przed przekształceniem.

Zgodnie bowiem z art. 16g ust. 9 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. – zwanej dalej „ustawa o PDOP”), w razie przekształcenia formy prawnej wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu przeksztalconego.

Należy zauważyć, iż przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną stanowi właśnie przekształcenie formy prawnej, o którym mowa w powyższym przepisie. Powyższe potwierdza wypowiedź Ministra Finansów zawarta w piśmie Departamentu Podatków Bezpośrednich z dnia 20 listopada 2000 r. (nr PB2/MK-033-0445-2931/00), w którym podkreślono, iż „w przypadku przekształcenia spółki cywilnej w spółkę jawną zmianie ulegnie tylko forma prawna prowadzonej działalności”.

Z kolei, w braku odrębnych przepisów składniki majątkowe inne niż środki trwałe i wartości niematerialne i prawne powinny być wyceniane na identycznych zasadach jak środki trwałe i wartości niematerialne i prawne, co zostało potwierdzone w wypowiedziach organów podatkowych, tj. w interpretacjach indywidualnych wydanych przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w dniu 12 sierpnia 2008 r. (nr IPPB1/415-594/08-3/EC), w dniu 13 marca 2008 r. (nr IP-PB3-423-9/08-2/MS) oraz w dniu 30 stycznia 2008 r. (nr IP-PB3-423-411/07-4/AG).

Zatem, z powyższego wynika, że określenie wartości początkowej Nieruchomości wniesionej przez Spółkę do spółki cywilnej po przekształceniu spółki cywilnej w spółkę jawną jest objęte hipotezą art. 16g ust. 9 ustawy o PDOP. Natomiast kontynuacja zasad wyceny innych składników majątkowych w przypadku przekształcenia wynika z zasad ogólnych ustawy o PDOP. W rezultacie, wartość początkowa Nieruchomości w spółce jawnej zostanie ustalona w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji podmiotu przekształconego, tj. spółki cywilnej.

Należy przypomnieć, iż w przypadku wniesienia aktywów do spółki osobowej czy spółki cywilnej zasada rozpoznania ich wartości podatkowej jako wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładów jest powszechnie akceptowana przez organy podatkowe. W związku z powyższym sam fakt, iż Nieruchomość najpierw została wniesiona do spółki cywilnej, która następnie została przekształcona w spółkę jawną, musi pozostawać bez wpływu na ustalenie wartości początkowej środka trwałego, czy też wartości początkowej innych aktywów wniesionych uprzednio do spółki.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje.

Osobowa spółka handlowa nie ma podmiotowości prawnej odrębnej od wspólników, nie jest podmiotem obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego; podmiotami takimi są natomiast wspólnicy tej Spółki.

W zależności od tego, czy wspólnicy są osobami fizycznymi, czy prawnymi podlegają opodatkowaniu według przepisów ustawy z dnia:

  • 26 lipca 1992 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm. – zwanej dalej „updof”) lub
  • 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. – zwanej dalej „updop”).

Jak wynika z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jej regulacje prawne mają zastosowanie m.in. do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej (art. 1 ust. 2). Przepis art. 16g ust. 9 updop normujący wysokość wartości początkowej przy przekształceniu, nie będzie miał zastosowania w niniejszej sprawie. W przedmiotowej sprawie pytanie dotyczy zasad ustalania wartości początkowej przy przekształceniu spółki cywilnej w spółkę jawną. A unormowania w tym względzie updop nie zawiera.

Zatem dla określenia wartości początkowej wkładu niepieniężnego w przedmiotowej sprawie zastosowanie będzie miał art. 22g ust. 12 updof, zgodnie z którym, w razie zmiany formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów – wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) podmiotu o zmienionej formie prawnej, podzielonego albo połączonego.

W związku z powyższym dla celów podatkowych wartość Nieruchomości, przy przekształceniu spółki cywilnej w spółkę jawną zostanie zaewidencjonowana w spółce jawnej jako środek trwały, o wartości odpowiadającej wartości początkowej Nieruchomości określonej w ewidencji spółki cywilnej.

Stanowisko Spółki w zakresie ustalenia:

  • czy po przekształceniu spółki cywilnej w spółkę jawną wartość początkowa Nieruchomości będzie równa wartości początkowej nieruchomości przed przekształceniem – jest prawidłowe.
  • podstawy prawnej określenia wartości początkowej Nieruchomości po przekształceniu – jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Nadmienia się, iż w sprawach będących przedmiotem pytań Nr 1-3 oraz 5 wydano odrębne interpretacje.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj